msn

اثبات ضرر نور LED بر سلامت انسان

|
۴ دیدگاه

آیا چراغ های LED خیابان ها سلامتی شما را تهدید می کنند؟ پزشکان در این زمینه هشدار می دهند که لامپ های درخشان می توانند مشکلات خواب برای افراد ایجاد کنند.

به گزارش کلیک، کارشناسان سلامت اعتقاد دارند که LED های سفید ممکن است نور آبی بیش از حدی را ساطع کنند که می تواند تاثیرات شدیدی بر روی بینایی و خواب داشته باشد.

به منظور کاهش مصرف انرژی در سراسر جهان، نور سفید و سرد LED ها جایگزین تابش زرد رنگ و گرم چراغ های خیابان ها شده است.

اما این کار هزینه داشته است، به طوری که پزشکان هشدار می دهند که این لامپ ها می توانند از طریق تاثیر بر خواب و بینایی به سلامتی ما آسیب وارد کنند.

انجمن پزشکی آمریکا (AMA) این ماه دستورالعمل جدیدی را اتخاذ کرده است که هدف آن کاهش تاثیرات منفی احتمالی روشنایی نامناسب LED است.

این دستورالعمل قصد دارد تا به مسئولان محلی در ایالات متحده کمک کند تا روشنایی های LED خیابانی که کمترین زیان را به محیط زیست و سلامت انسان وارد می سازند را انتخاب کنند.

دکتر مایا بابو یکی از اعضای هیئت مدیره AMA در یک اظهار نظر اعلام می کند ” علیرغم مزیت های کاهش انرژی لامپ های LED، وقتی برخی از آنها به عنوان چراغ های خیابانی استفاده می شوند زیان آور هستند.”

کارشناسان پزشکی عقیده دارند که LED های سفید ممکن است مقدار زیادی نور آبی ساطع کنند که می تواند تاثیرات منفی بر روی بینایی و خواب بگذارد.

طبق گفته AMA، روشنایی LED پر نور آبی از طریق سرکوب کردن ترشح هورمون ملاتونین و اختلال در چرخه ۲۴ ساعته ریتم شبانه روزی بدن می تواند در فرآیند خواب اختلال ایجاد کند.

این انجمن ادعا می کند که تاثیر لامپ های LED سفید می تواند پنج برابر بیشتر از لامپ های معمولی خیابان ها باشد.

پروفسور ریچارد استیفِنز از دانشگاه Connecticut در یک مصاحبه می نویسد که این دستورالعمل جدید به طور عمده روشنایی شب را شامل می شود و اشاره می کند که ” دمای رنگ ” – میزان رنگ آبی، سبز، زرد و قرمز در یک منبع نوری – نباید بیش از ۳۰۰۰ کلوین باشد.

رتبه بندی های بالاتر بیانگر نور آبی بیشتر و یک نور سفید روشن تر است.

پروفسور استیفنز می نویسد ” یک LED سفید ۴ هزار یا ۵ هزار کلوین، محتوی سطح بالایی از نور آبی طول موج کوتاه است؛ این نور انتخاب بسیاری از شهرهایی است که اخیراً روشنایی خیابان های خود را تجهیز کرده اند مانند، سیاتل و نیویورک.

این مقادیر بسیار بالاتر از یک لامپ رشته ای است که دارای دمای رنگی ۲۴۰۰ کلوین است.

AMA همچنین تاکید می کند که این احتمال وجود دارد که لامپ های LED در خیابان ها تابش خیره کننده ایجاد کنند و توصیه می کند تا طول موج های آبی آنها کاهش یابند.

در مناطقی از بریتانیا روشنایی LED خیابانی را برای کاهش مصرف انرژی پیشنهاد می کنند.

این تغییر در لندن نیز در حال روی دادن است، به طوری که شهرداری هایی مانند شهرداری منطقه Lambeth لندن ۱۲ هزار روشنایی LED در این منطقه نصب کرده است.

آزمایش لامپ های LED خیابانی توسط سیستم حمل و نقل لندن واکنش های مثبت گسترده ای در پی داشته است، اما نمونه هایی از خیره و مبهوت شدن افراد توسط این روشنایی ها نیز ثبت شده است.

نشریه MailOnline با انجمن پزشکی بریتانیا تماس برقرار کرد تا نظر آنها را جویا شود، اما این سازمان اعلام کرد که در حال حاضر هیچ موضع رسمی درباره روشنایی LED نداشته و فعلاً هیچ قصدی برای صدور دستورالعمل ندارد.

به گفته پروفسور استیفنز، ” تقریباً هرگز یک راه حل کاملاً رضایت بخش برای یک مشکل پیچیده وجود ندارد. ما باید در شب روشنایی داشته باشیم، نه فقط در خانه ها و محل کار بلکه در خیابان های خود نیز نیاز به روشنایی داریم. نیاز به مصرف بهینه انرژی جدی است، اما کاهش خطرات روشنایی نامناسب برای انسان نیز اهمیت دارد، هم به دلیل ایجاد خیره شدگی و هم اختلال در ریتم چرخه ۲۴ ساعته شبانه روزی.”

3 پسندیده شده
محمدرضا مرتضایی
از این نویسنده

۴ دیدگاه

توسط: ستایشی

هر روز اختراعی میشه و بعد میگن خطر داره. صد سال هی میگن اسپرین خطر داره یا مفیده.
یک صافی یا فلتر نوری روی لامپ ال ئی دی بگذراند

توسط: kia

برای سلامتی این همه ادم – هفت میلیاردی رو زمین – جیغ دست هورا
لامپ ال ای دی نصب کنیییییییی
بی خوابی بگیریییییییییییی
کلیکو دنبال کنییییییییی
فدات
قربانت
بوس بوس

:)))

توسط: نیما دل رام

لطفا چرت نگو پروفسور

توسط: محمد هاشمی

این همه ال ای دی توی ویترینای شهر که برای تبلیغات مغازه ها و فروشگاه ها بصورت بی رویه و بدون فیلتر اخیرا جایگزین نور ملایم نئون شده اگه توسط ارگان های بهداشت و ….جمع آوری نشه با نور خیره کننده و جذاب اما آسیب رسانی که به شبکیه چشم میتونه وارد کنه باید منتظر بیماریهای همه گیرچشمی غیرقابل درمان مخصوصا در بچه های خردسال در آینده ای نچندان دور باشیم….

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.