کارایی بیشتر ویندوز ۱۰ با Task Scheduler

در این مطلب علاوه بر آشنایی با قابلیت جدید Task Scheduler در ویندوز ۱۰ به نقطه ضعف این ابزار نیز اشاره شده است.

کلیک- وظیفه Task Scheduler در ویندوز ۱۰ اجرای خودکار نرم‌افزارها است. این نرم‌افزارها می‌توانند شامل زنگ ساعت، نرم‌افزارهای نگهداری و پشتیبانی سیستم و غیره باشند. در ویندوز ۱۰ حالت Battery Saver (صرفه‌جویی در مصرف باتری)، Task Scheduler را طوری تنظیم می‌کند که میزان انرژی کمتری مصرف نماید. در این مطلب به خوبی و با جزییات دقیق تفاوت میان جدیدترین نسخه Task Scheduler با نسخه‌های قدیمی‌تر نشان داده شده است.

Task Scheduler چیست؟

نرم‌افزار Task Scheduler در ویندوز ۱۰ وظیفه اجرای برنامه‌ها و اسکریپت‌ها را در زمان تعیین شده یا پس از رخ دادن رویداد خاصی در سیستم به عهده دارد. (به این شرط‌ها conditions گفته می‌شود.) این Task Scheduler به عنوان یک ابزار تنظیم خودکار سایر نرم‌افزار‌ها یا نگهداری سیستم بسیار مفید است. اما این ابزار در ویندوز ۱۰ دست‌خوش تغییرات مهمی‌ برای کاربرانی شده است که همیشه در پشت سیستم خود حاضر نیستند.

تغییرات جدید در Task Scheduler ویندوز ۱۰

در حالی که تقریبا همه چیز این ابزار با Scheduler ویندوز ویستا یکی است. اما پیاده‌سازی Task Scheduler در ویندوز ۱۰ از یک جهت کاملا متفاوت است: حالت Battery Saver اجرای برخی از وظایف خاص را به تاخیر می‌اندازد. در واقع با در نظر گرفتن این که Battery Saver روشن است، وظایف زمان‌بندی‌شده در حالت‌های زیر اجرا نمی‌شوند.

 • یک وظیفه زمانی انجام شود که کامپیوتر در حالت بی‌کار (idle) است.
 • یک وظیفه در زمان نگهداری خودکار (Automatic maintenance) اجرا شود.
 • اجرای یک وظیفه برای زمانی که کاربر وارد سیستم می‌شود (Log on) کرده است، تنظیم نشده است.

از آن‌جایی که Battery Saver می‌تواند طوری تنظیم شود که در سطوح مختلف از توان باتری (مثلا ۲۰%) فعال شود، این موضوع می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای به کاهش مصرف باتری کمک کند.

در قسمت زیر با جزییات کاملا شفاف بیان شده است که چطور ویندوز ۱۰ می‌تواند در Task Scheduler تغییر ایجاد کند. برای درک بهتر، این موضوع را با یک مثال شرح می‌دهیم.

ایجاد تغییر رفتار در Task Scheduler

اگر ویندوز تشخیص دهد که کاربر از سیستم خود استفاده نمی‌کند، بنابراین دید او این است که سیستم در حالت بی‌کار (idle) است. برخی از فرایندهای زمان‌بندی شده در چنین شرایطی اجرا خواهند شد. برای مثال بهینه‌سازی دیسک (disk optimization) در بازه‌های زمانی اجرا خواهد شد که سیستم در حالت بی‌کار باشد. هم‌چنین زمانی که سیستم برق خود را از باتری تامین می‌کند اجرای بهینه سازی دیسک بر روی یک‌ هارد دیسک (HDD) می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین به طور منطقی Battery Mode تمام وظایفی که قرار است در زمان بی‌کار بودن سیستم اجرا شوند، به دلیل تامین برق سیستم از باتری، به تاخیر خواهد انداخت.

Task Scheduler

البته کسانی که از درایو SSD یا Solid State Drive استفاده می‌کنند ممکن است به اجرا شدن فرایند بهینه‌سازی دیسک در زمانی که سیستم بر روی حالت Battery Save است اهمیتی ندهند. چون بهینه‌سازی درایو SSD چند ثانیه زمان می‌برد. اگر شما تصمیم دارید تا در وظایف برنامه‌ریزی شده تغییری ایجاد کنید یا به کلی آن را غیرفعال نمایید، کافی است تا Task Scheduler را باز کنید. شما می‌توانید برای دسترسی به این نرم‌افزار نام آن را در قسمت Windows Search تایپ کنید تا در نتایج جستجو ظاهر شود.

Task Scheduler

سپس، نیاز است که در داخل چندین لایه Task Scheduler جستجو کنید. پس از باز شدن پنجره Task Scheduler از ساختار درختی که در بخش چپ پنجره قرار دارد به مسیر زیر بروید:

Task Scheduler Library > Microsoft > Windows

از لیستی که ظاهر میشود گزینه Defrag را پیدا کنید و بر روی آن کلیک کنید. از بخش میانی این پنجره بر روی ScheduleDfrag دوبار کلیک کنید. به خاطر داشته باشید که فرایندهای متفاوت در بخش‌های متفاوتی از کتابخانه Task Scheduler قرار دارند.

Task Scheduler

پس از این کار یک پنجره پاپ‌آپ ظاهر می‌شود که شرایطی را که رفتار ابزار Defrag را کنترل می‌کند، نشان می‌دهد. چنان‌چه تصمیم داردید تا این فرایند بدون در نظر گرفتن حالت Battery Saver اجرا شود، بنابراین شما باید مطمئن شوید که هیچ یک از triggerها شامل موارد زیر نمی‌شوند:

 • این وظیفه نباید شامل حالت بی‌کار سیستم باشد. (نباید در حالت بی‌کار سیستم اجرا شود.)
 • شرایط اجرا شدن این وظیفه باید بستگی به این قضیه داشته باشد که آیا کاربر لاگین کرده است یا خیر
 • این وظیفه نمی‌تواند به عنوان بخشی از فرایند خودکار نگهداری سیستم تنظیم شود.

البته یک راه بهتر این است که زمانی که شارژ باتری شما کم است و سیستم در حالت Battery Saver است تمام وظایف زمان‌بندی شده غیرفعال شوند. متاسفانه، ویندوز ۱۰ هیچ ابزاری به منظور انجام دادن این کار فراهم نساخته است. بنابراین کاربران مجبورند تا به صورت دستی تمام وظایف را غیرفعال کنند و پس از این که سیستم را به برق وصل کردند دوباره به صورت دستی وظایف را به حالت فعال بازگردانند.  این موضوع واقعا پایین‌تر از میزان استانداردهایی است که از ویندوز ۱۰ انتظار می‌رود.

Task Scheduler را غیرفعال کنید

برخلاف نسخه‌های قدیمی‌ ویندوز، نسخه ویندوز ۱۰ دارای گزینه‌ای برای غیرفعال کردن Task Scheduler نیست. خوشبختانه، امکان غیرفعال کردن این ابزار از طریق بخشTask Manager  امکان پذیر است و می‌توان این کار را به صورت دستی انجام داد. اگرچه کاربران تمایل دارند تا پس از خارج شدن از حالت Battery Saver بتوانند به سرعت Task Scheduler را فعال کنند ولی متاسفانه فعلا این امکان وجود ندارد و باید این روند به صورت دستی طی شود. زمانی که سیستم در حالت Battery Mode است غیرفعال کردن Task Scheduler باعث خواهد شد تا لپ‌تاپ یا تبلت شما مدت زمان بیشتری روشن بماند.

به منظور خاموش کردن Task Scheduler، با کلیدهای ترکیبی CTRL+SHIFT+ESC وارد Task Manager شوید. سپس به دنبال یک سرویس به نام Service Host: Local System (16) بگردید، سپس بر روی فلش کوچکی که در سمت چپ این عنوان وجود دارد کلیک کنید تا تمام زیر فرایندهای آن را مشاهده کنید. در لیستی که پیش روی شما است ابزار Task Scheduler را مشاهده خواهید کرد. بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه Disable را از منوی ظاهر شده، انتخاب نمایید. باید داشته باشید که پس از آن که سیستم خود را به برق متصل کردید این تنظیم را به حالت قبل برگردانید.

Task Scheduler

 

بخش Task Scheduler Summary در ویندوز ۱۰

بخش Summary شامل تمام وظایف فعال است. به منظور دستیابی به این قسمت از داخل بخش Task Scheduler بر روی (Task Scheduler (Local کلیک کنید.

Task Scheduler

قسمت Summary در بخش میانی پنجره  و در زیر قسمت Active Tasks ظاهر خواهد شد.

در تصویر زیر شما سرویس‌های متفاوتی را مشاهده می‌کنید که مربوط به نرم‌افزارهای جانبی نصب شده بر روی کامپیوتر است.

Task Scheduler

 

وظایف زمان‌بندی شده بلااستفاده

بر اساس بخش Task Scheduler Summary، ۷۱ برنامه در بخش Task Scheduler وجود دارند که بر اساس شرایط و معیارهای تعیین شده اجرا خواهند شد. در حالی که بیشتر این وظایف مفید و با اهمیت هستند اما تعدادی نیز وجود دارند که بلااستفاده در این قسمت باقی مانده‌اند. این سرویس‌ها به وسیله نرم‌افزارهای جانبی که بر روی سیستم شما نصب شده‌اند، به وجود آمده‌اند که اهمیت چندانی برای سیستم‌عامل ندارند.

شما می‌توانید با وارد شدن به Task Scheduler و انتخاب بخش Task Scheduler Library این سرویس‌ها را در بخش میانی پنجره Task Scheduler مشاهده کنید. اکثر سرویس‌هایی که در این بخش دیده می‌شوند مرتبط با به‌روز رسانی نرم‌افزارها است. با این وجود بسیاری از نرم‌افزارهایی که به صورت بالقوه ناخواسته هستند (PUP) سرویس‌های خود را در این قسمت ذخیره می‌کنند. اگر شما تعداد زیادی برنامه مشاهده می‌کنید که برای شما ناشناخته هستند، ممکن است این فکر به ذهن‌تان خطور کند که از یک اسکنر بدافزار استفاده نمایید.

Task Scheduler

آیا شما به Task Scheduler ویندوز ۱۰ نیاز دارید؟

اگر شما می‌دانید که دقیقا چه می‌کنید بنابراین مطمئنا به آن نیاز خواهید داشت. Task Scheduler به میزان باتری بسیار بیشتری نسبت به مصرف باتری در حالت بهینه نیاز داد. این ابزار می‌تواند فرایندهای کسل‌کننده‌ای از قبیل sleep  و suspend را به حالت خودکار تبدیل کند. بنابراین هر کسی که به فاکتور زمان در کارهای روزمره خود اهمیت می‌دهد باید حتما از این ابزار استفاده نماید.

 یک دیدگاه

نیما

درود بر شما
عالی بود

دیدگاه ها:

 1. نیما گفت:

  درود بر شما
  عالی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *