ایجاد غضروف انسان از طریق چاپ سه بعدی ممکن شد

از بین تمامی کاربردهای چاپ سه‌بعدی، کاربردی که شگفت‌انگیزترین آن‌ها به نظر می‌آید، این امکان است که یک روز قادر باشیم از این فناوری برای چاپ کردن اندام‌های زیستی حیاتی استفاده کنیم.

به گزارش کلیک، با وجود آن‌که هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم که بتوانیم اندام حیاتی بدن را از طریق چاپ سه‌بعدی تولید کنیم، یک گروه پژوهشی در دانشگاه بریستول بریتانیا، یک پیشنهاد جدید و قابل توجه در قالب یک جوهر زیستی (زیست‌جوهر) تجاری ارائه کرده‌اند که یک مایع قابل چاپ ساخته شده از سلول‌های زنده است. در این زمان امید است که این زیست‌جوهر جدید بتواند در امر چاپ سه‌بعدی غضروف و ایمپلنت‌های استخوانی برای قسمت‌های آسیب‌ دیده بدن مثل مفاصل به کار رود.

۳d-printing

دکتر آدام پریمان، یک عضو ارشد دانشکده پزشکی سلولی و مولکولی دانشگاه بریستول، می‌گوید: چیزی که کار ما را از کارهای انجام‌شده پیشین متمایز می‌کند این است که ما از سامانه‌‌ای هیبریدی استفاده کرده‌ایم که از سلول‌های بنیادی فرد بزرگ‌سال و دو نوع پلیمر ساخته شده است. یکی از پلیمرها به‌صورت طبیعی واقع‌شده و دیگری به‌طور مصنوعی ساخته می‌شود. این پلیمر مصنوعی “رفتار فازی” جوهر را کنترل می‌کند که یعنی جوهر به‌صورت یک مایع خارج شده و به‌صورت جامد درمی‌آید. پلیمر طبیعی که از جلبک دریایی استخراج شده است، مسئولیت تأمین سازگاری لازم را برای دستیابی سلول بنیادی به مواد غذایی مؤثر بر عهده دارد.

اگر درک مفاهیم “پلیمرهای واقع‌شده به‌صورت طبیعی” و “رفتار فازی” برایتان کمی سخت است، در نظر بگیرید که یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زیست‌چاپ این است که به مواد غذایی مورد نیاز اجازه داده شود تا به سلول‌های بنیادی موجود در زیست‌جوهر دسترسی یافته و به موجب آن ماده‌ای تولید کند که بتواند در چاپ سازه‌ای زنده مورد استفاده قرار گیرد. زیست‌جوهر هیبریدی ساخته شده توسط پریمان و همکارانش به این مهم دست یافته‌است. به محض این‌که مواد غذایی سلولی معرفی شوند، پلیمر مصنوعی ترکیبی از سامانه خارج شده و تنها پلیمر طبیعی و سلول‌های بنیادی باقی می‌مانند. نتایج حاصل از این پژوهش پیش‌تر جهت چاپ سه‌بعدی بافت‌سازه‌ها مانند یک حلقه غضروفی نای در ابعاد کامل استفاده شده است.

به گفته دکتر پریمان، بدون شک زیست‌چاپ در شرایط کنونی رشد و ابعاد تدریجی هدف‌گذاری آن عرصه‌ای عظیم از مطالعه است. وی افزود: ما قطعاً درباره دستاوردهای خود در این زمینه و کاری که در حال ادامه انجام آن هستیم هیجان‌زده‌ایم.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *