انتقال اطلاعات با سرعت ۶۰ ترابیت بر ثانیه امکان پذیر شد!

|
۰ دیدگاه

محققان توانستند با انتقال یک کابل از زیر اقیانوس آرام، سرعت انتقال اطلاعات ۶۰ ترابیت بر ثانیه را به ارمغان بیاورند!

به گزارش کلیک، آن چه که از گوشه و کنار وب به گوش می رسد، این است که به دلیل وجود مقدار بسیار زیادی آب بین قاره ایالات متحده و ژاپن، انتقال اطلاعات و همچنین بازگرداندن آن کمی دشوار شده است.

در همین راستا، به منظور افزایش سرعت اینترنت نواحی سرتاسر اقیانوس آرام و ارائه سرویس و خدمات بیشتر به کشور ژاپن، گوگل اعلام کرد که در زمینه ی تهیه و نصب یک کابل فیبر نوری بسیار طولانی که از یک سر تا سر دیگر اقیانوس آرام قرار می گیرد، به مسئولین کمک کرده است. شایان ذکر است که این کابل هم اکنون فعال است و می تواند سرعت خارق العاده ۶۰ ترابیت بر ثانیه را برای کاربران فراهم کند، که البته یک ششم این پهنای باند یعنی ۱۰ ترابیت بر ثانیه به طور اختصاصی به گوگل داده خواهد شد. با این حال، این کابل زیر دریایی را می توان پرظرفیت ترین کابل اینترنت دهنده اینترنت در تمام دنیا لقب داد!

تنها مزیت این کابل، افزایش سرعت انتقال اطلاعات بین این دو کشور نیست؛ بلکه چنین اقدامی باعث هموار شدن راه برای گوگل شده است تا یک منطقه پلتفرم ابری یا Cloud Platform در توکیو تاسیس کند تا بدین ترتیب کاربران خدمات ابری گوگل در ژاپن بتوانند اطلاعات ابری را با دیگر افراد سرتاسر جهان با سرعت فوق العاده بیشتری نسبت به قبل به اشتراک بگذارند.

این کابل قرار است تا در دو منطقه در ژاپن پیاده سازی شود که این دو منطقه خارج از محدوده امکان بروز سونامی هستند. با این حال، در صورتی که یک واقعه سونامی رخ دهد، احتمالا کابل ها هیچ صدمه ای نخواهند دید و کاربران دسترسی خود به اینترنت را قطع شده نمی بینند!

کنسرسیوم FASTER، که یک گروه سرمایه گذاری زیرساخت اینترنت است، پروژه نصب این کابل زیردرایی را به مرحله اجرا در آورد.گوگل، China Mobile International، China Telecom Global،Global Tranُ و Singtel شرکت های تشکیل دهنده FASTER هستند و همچنین ساخت این کابل هم بر عهده شرکت ژاپنی NEC بوده است.

جالب است بدانید این پروژه، بیانگر چهارمین اقدام گوگل در راستای نصب کابل های اینترنتی زیردریایی است و به گفته خود شرکت، این تعداد کافی نیست و برنامه های دراز مدت گوگل حاکی از پیاده سازی کابل های بیشتر با سرعت های بالاتر بر بستر اقیانوس است.

همان طور که مشاهده می کنید، در اکثر پروژه های فناوری اطلاعات برجسته، ردپایی از گوگل مشاهده می شود تا این شرکت بیش از پیش در دل کاربران و مردم دنیا محبوب گردد. حمایت این شرکت و کمک کالی به چنین پروژه هایی، از اقدامات ستودنی گوگل برای افزایش و بهبود وضعیت اینترنت و فناوری اطلاعات در دنیاست که بی شک در آینده ای نه چندان دور به قله های پیشرفت خواهد رسید.

امیدواریم کوسه ها با این کابل به خوبی برخورد کنند تا کاربران دچار قطعی اینترنت نشوند!

منبع: mashable

1 پسندیده شده
محمدرضا رشیدی
محمدرضا رشیدی هستم. دانشجوی کارشناسی فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد نجف آباد و مدرس زبان در موسسه جهاد دانشگاهی واحد اصفهان .حدود 5 سالی هست که در زمینه ترجمه و ویرایش مقالات مجلات اینترنتی فعالیت می کنم و کتاب هایی رو هم ترجمه کردم که به صورت اینترنتی منتشر شدند که بارز ترینشون کتاب امنیت گوگل بود. حالا هم این افتخارو دارم که در خدمت شما عزیزان خوانندگان مجله اینترنتی کلیک باشم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.