دور زدن اپراتورها با رمزگذاری پیام ها از طریق شکلک

اخیراً بحث و گفتگوها بر سر دسترسی اپراتورهای تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی به پیام‌های مشترکین و کاربران زیاد شده است؛ به همین دلیل توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های تلفن همراه به دنبال راهی هستند که دسترسی اپراتور و شبکه‌ اجتماعی را به پیام‌های کاربران محدود کنند.

به گزارش کلیک، استفاده از شکلک‌ها در پیام‌ها به‌نوعی زبان برای پیام‌رسانی تبدیل ‌شده است و البته گاهی فهمیدن این پیام برای فردی که در بافت مکالمه دو طرف قرار ندارد، کمی سخت و دشوار است. اما تیم توسعه‌دهندگان موزیلا، تصمیم گرفته‌اند که زبان شکلک گذاری را به زبان رمزگذاری پیام‌ها تبدیل کنند. درواقع هدف این توسعه‌دهندگان طراحی و ساخت اپلیکیشنی است که با استفاده از آن بتوان پیام متنی کاربر را به زنجیره‌ای از شکلک‌های پشت سر هم تبدیل کند.

اپلیکیشن رایگان Codemoji که توسط این تیم نرم‌افزاری طراحی شده است به کاربر اجازه می‌دهد تا پیام متنی خود را با استفاده از کلمه “‌Key” به زنجیره‌ای از شکلک‌ها تبدیل کند و درواقع پیام خود را رمزگذاری نماید. اما برای باز کردن و خواندن پیام‌هایی که با استفاده از شکلک‌ها رمز‌گذاری شده است، کاربر باید وارد محیط اپلیکیشن شود و با استفاده از دکمه مخصوص پیام را به‌صورت الفبایی تبدیل کند.

برای روشن شدن مطلب فرض کنید می‌خواهید جمله زیر را برای دوستتان ارسال کنید:

ما در اروپا دیگر نیستیم.

برای تبدیل این جمله به شکلک‌ها کافی است یک شکلک را به‌عنوان کلید تبدیل متن به شکلک در پایان جمله قرار دهید تا پیام شما به شکل

Untitled-1

ارسال شود.

کاربران می‌توانند پیام‌های کدگذاری شده را دریافت کنند و بدون رمزگشایی برای دوستان خود بفرستند و دوستانشان نیز در صورت نیاز آن را رمزگشایی کنند.

مرحله رمزگشایی پیچیده نیست. درواقع سیستمی که وظیفه رمزگشایی پیام شکلک گذاری شده را بر عهده دارد، نسخه رمزگشایی شکلک‌های سیستم قدیمی رمزگشایی است که به‌افتخار ژولیوس سزار، Caesar cipher خوانده می‌شود. سزار از این سیستم برای رمزگذاری و رمزگشایی پیام‌های خود استفاده می‌کرده است. در سیستمی که سزار برای رمزگذاری استفاده می‌کرد از یک حرف الفبا به‌جای حرف دیگر به همراه تعداد فاصله دو حرف از یکدیگر استفاده می‌شد. اما در اپلیکیشن Codemoji از شکلک‌ها به‌جای حروف الفبا استفاده می‌شود. رمزگشایی سیستم Caesar cipher با استفاده از ابزار‌های مدرن امروزی بسیار ساده و آسان است و درواقع می‌توان از یک کد برنامه برای رمزگشایی این سیستم استفاده کرد.

به عقیده تیم موزیلا، افزایش آگاهی مردم و دولت‌ها برای درک اهمیت سیستم رمزگذاری و استفاده از آن برای حفظ از اطلاعات محرمانه و سری است. یکی از نمونه‌های جنجالی اخیر در این مورد جدال اپل و پلیس FBI بر سر باز کردن قفل تلفن همراه یکی از تیراندازان حملات تروریستی بوده است.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *