اسید و نور؛ قاتل جدید سلول های سرطانی

تلاش برای از بین بردن سلول های سرطانی بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف، با استفاده از پرتوهای نور برای فعال سازی مواد شیمیایی و یا ذرات در تومورها، بسیار نویدبخش بوده است.
به گزارش کلیک، این روش درمانی که فوتودینامیک تراپی نامیده شده است، بسیاری از روش های کنونی وجود دارند که از آن استفاده می کنند؛ شامل ایجاد یک فرم مرگبار خاص از اکسیژن یا گرم کردن ذرات یا مواد شیمیایی در تومورها. در حال حاضر، یک محقق یک راه برای استفاده از درمان و تغییر PH تومورها به دست آورده، به طوری که آنها بدون آسیب رساندن به بقیه بدن به خودکشی می پردازند!
هنگامی که یک تومور در بدن رشد می کند، یک محیط اسیدی در فضای خارج از سلول های خود ایجاد می کند که این باعث می شود رگ های خونی به آن متصل شوند تا اسید را از بین ببرند. در موضوعی از یک ترفند بیولوژیکی، تومور پس از آن به عنوان فرمانده به عروق خونی دستور می دهد  و از آن ها به عنوان یک منبع مواد مغذی برای کمک به رشد آن استفاده می کند.

متیو دووین، پروفسور بیولوژی دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو، تصمیم گرفت تا یک ترفند اسید را که خودش به دست آورده بود، به کار گیرد. او سپس تومور ها را با استفاده از پرتو نور ماوراء فرابنفش مورد اصابت قرار دارد که در نهایت مواد شیمیایی آن قدر تومور ها را اسیدی کردند که در نتیجه، تومور ها اقدام به خود کشی کردند و از هم پاشیدند . او سپس تومور با اشعه نور ماوراء بنفش ضربه که باعث شیمیایی را به تومورهای اسیدی که آنها، در اثر، خودکشی کرد.

دووین در تجربه خود از کار کردن با موش ها، از این تکنیک برای جلوگیری از رشد تومور از یک نوع به خصوص و قدرتمند به نام سرطان سینه منفی سه گانه استفاده کرد. این روش درمانی، شانس نجات مبتلایان به این بیماری را دو برابر کرد. علاوه بر اینکه این روش درمانی نسبتا غیر تهاجمی به شمار می رود، از سرعت قابل توجهی نیز برخوردار است. دووین تخمین می زند که تا ۹۵ درصد از سلول های سرطانی را می توان در دو ساعت از پروسه درمان، با توجه به UTSA به کام مرگ کشاند.

دووین می گوید که روش درمانی می تواند نوید بخش بیمارانی باشد که حداکثر میزان رادیوتراپی را برای درمان بیماری خود انجام داده اند و یا برای افرادی که مبتلا به سرطانی هستند که جراحی برای آن بخش می تواند دردسر ساز و ریسک پذیر باشد، مانند مغز، ستون فقرات و یا آئورت.  دووین در حال حاضر، مشغول کار با سلول های سرطانی مقاوم در برابر دارو است تا بدین ترتیب روش درمانی خود را بهبود بخشد.

مطمئنا کار آقای دووین و دیگر متخصصین در این زمینه قابل ستایش و تقدیر است؛ از آن جایی که دنیای ما از خطر سرطان بسیار رنج می برد، تلاش برای پیدا کردن یک روش درمانی قاطع می تواند دل هزاران هزار بیمار مبتلا به سرطان را شاد و پر از امید کند. به امید روزی که بیماری سرطان مانند یک سرماخوردگی ساده درمان شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *