ماهواره مصباح به زودی به فضا پرتاب می شود

ایران ماهواره مصباح را از ایتالیا پس می گیرد

|
۲ دیدگاه

ایران قصد دارد پروژه ماهواره مصباح را که توسط ایتالیا به خاطر تحریم ها متوقف شده بود مجددا راه بیندازد.

به گزارش کلیک، محسن بهرامی، رییس سازمان فضایی ایران می گوید: ایران قصد دارد این ماهواره را به مدار بفرستد. او می افزاید: مذاکرات با رم برای آغاز مجدد پروژه ماهواره مصباح در جریان است و به طور همزمان مذاکرات برای پرتاب این ماهواره آغاز شده است.

بهرامی افزود: ماهواره مصباح سال ها پیش با همکاری یک شرکت ایتالیایی طراحی و ساخته شد. اگر چه این ماهواره ۱۰ میلیون دلاری برای تست نهایی در اختیار ایتالیا بود، ولی با آغاز تحریم ها و خودداری ایتالیا و روسیه از همکاری بیشتر در زمینه پروژه های فضایی با ایران، شانس پرتاب به فضا را پیدا نکرد. رییس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: ما درحال تلاش برای حل این مشکل و پرتاب ماهواره مصباح به فضا هستیم.

مصباح یک ماهواره مخابراتی مدار نزدیک زمین است که برای پژوهش های علمی و اهداف آموزشی طراحی شده است. اهداف اصلی این ماهواره عبارتند از: پیدا کردن منابع معدنی، منابع آب و خاک، هواشناسی، و همچنین کنترل شبکه های آب، برق و گاز و امداد رسانی در هنگام وقوع بلایای طبیعی. ایران به دنبال پس گرفتن این ماهواره و پرتاب آن با استفاده از یک ماهواره بر بومی است.

مصباح جزو اولین پروژه های ماهواره ای ایران پس از انقلاب اسلامی به شمار می رود. پس از برنامه ریزی های اولیه پس از انقلاب، مراحل ساخت آن از سال ۱۳۷۵ آغاز شد. پس از آن، عملیات ساخت مدل مخصوص فضایی این ماهواره با همکاری وزارت ارتباطات و یک شرکت ایتالیایی در سال ۱۳۷۷ آغاز شد.

سر انجام در سال ۱۳۸۴ از ماهواره مصباح رونمایی گردید، ولی به دلیل قطع همکاری روسیه و ایتالیا امکان پرتاب آن فراهم نشد.

0 پسندیده شده
حمید عابدینی
حمید عابدینی دانشجوی رشته زبان انگلیسی است. طراحی گرافیکی و کار با نرم افزار های رایانه ای مرتبط با این رشته از جمله علایق اوست. وی در زمینه مدیریت سایت های اینترنتی تجربه داشته و در حال حاضر به ترجمه مقالات و مطالب انگلیسی می پردازد.
از این نویسنده

۲ دیدگاه

توسط: ایران ماهواره مصباح را از ایتالیا پس می گیرد | ..::مجله آنلاین انفورماتیک آی تی نیوز – اخبار فناوری::..

[…] روسیه و ایتالیا امکان پرتاب آن فراهم نشد. منبع: techrasa […]

توسط: غلام زيوي

بسیار اقدام مناسبی می باشد ، ضمنا پیشنهاد می شود این مصباح را هم به انگلستان تحویل دهید

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.