ایران ماهواره مصباح را از ایتالیا پس می گیرد

ایران قصد دارد پروژه ماهواره مصباح را که توسط ایتالیا به خاطر تحریم ها متوقف شده بود مجددا راه بیندازد.

به گزارش کلیک، محسن بهرامی، رییس سازمان فضایی ایران می گوید: ایران قصد دارد این ماهواره را به مدار بفرستد. او می افزاید: مذاکرات با رم برای آغاز مجدد پروژه ماهواره مصباح در جریان است و به طور همزمان مذاکرات برای پرتاب این ماهواره آغاز شده است.

بهرامی افزود: ماهواره مصباح سال ها پیش با همکاری یک شرکت ایتالیایی طراحی و ساخته شد. اگر چه این ماهواره ۱۰ میلیون دلاری برای تست نهایی در اختیار ایتالیا بود، ولی با آغاز تحریم ها و خودداری ایتالیا و روسیه از همکاری بیشتر در زمینه پروژه های فضایی با ایران، شانس پرتاب به فضا را پیدا نکرد. رییس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: ما درحال تلاش برای حل این مشکل و پرتاب ماهواره مصباح به فضا هستیم.

مصباح یک ماهواره مخابراتی مدار نزدیک زمین است که برای پژوهش های علمی و اهداف آموزشی طراحی شده است. اهداف اصلی این ماهواره عبارتند از: پیدا کردن منابع معدنی، منابع آب و خاک، هواشناسی، و همچنین کنترل شبکه های آب، برق و گاز و امداد رسانی در هنگام وقوع بلایای طبیعی. ایران به دنبال پس گرفتن این ماهواره و پرتاب آن با استفاده از یک ماهواره بر بومی است.

مصباح جزو اولین پروژه های ماهواره ای ایران پس از انقلاب اسلامی به شمار می رود. پس از برنامه ریزی های اولیه پس از انقلاب، مراحل ساخت آن از سال ۱۳۷۵ آغاز شد. پس از آن، عملیات ساخت مدل مخصوص فضایی این ماهواره با همکاری وزارت ارتباطات و یک شرکت ایتالیایی در سال ۱۳۷۷ آغاز شد.

سر انجام در سال ۱۳۸۴ از ماهواره مصباح رونمایی گردید، ولی به دلیل قطع همکاری روسیه و ایتالیا امکان پرتاب آن فراهم نشد.۲ دیدگاه

ایران ماهواره مصباح را از ایتالیا پس می گیرد | ..::مجله آنلاین انفورماتیک آی تی نیوز – اخبار فناوری::..

[…] روسیه و ایتالیا امکان پرتاب آن فراهم نشد. منبع: techrasa […]

غلام زيوي

بسیار اقدام مناسبی می باشد ، ضمنا پیشنهاد می شود این مصباح را هم به انگلستان تحویل دهید

دیدگاه ها:

  1. غلام زيوي گفت:

    بسیار اقدام مناسبی می باشد ، ضمنا پیشنهاد می شود این مصباح را هم به انگلستان تحویل دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *