روش جدید دانشمندان برای پروش سلول ها مغزی به صورت ۳ بعدی

محققان اخیرا روش جدیدی را ارائه کرده اند که می تواند امکان ساخت یک مغز سه بعدی روی تراشه را برای دانشمندان فراهم کند.

به گزارش کلیک، این روش پلتفرم جدیدی را برای محققان ایجاد می کند که با استفاده از آن می توانند درک بهتری نسبت به واکنش سلول های مغزی به دارو ها در یک محیط واقعی به دست آورند.

اگر چه کشت ۳ بعدی سلول ها اختراع جدیدی نیست، ولی در حال حاضر هنوز امکان استفاده آن در علم عصب شناسی وجود نداشته و کشت سلولی در این بخش به صورت ۲ بعدی انجام می شود. Bart Schurink، یکی از محققان دانشگاه Twente هلند اخیرا موفق شده روشی را اختراع کند که با استفاده از آن می توان سلول ها را به صورت ۳ بعدی روی یک تراشه پرورش داد.

Schurink با اندازه گیری سیگنال های الکتریکی و قرار دادن یک میکرو راکتور روی آن متوجه شد که امکان پرورش سلول ها علاوه بر جهت افقی در جهت عمودی نیز وجود دارد. همچنین این فرایند از یک نوع الک ویژه که از ۹۰۰ دهانه هرم برعکس تشکیل می شود و امکان تشکیل ۳ بعدی شبکه عصب ها را فراهم می سازد به وجود آمده است.

آزمایشات تا کنون با استفاده از سلول های زنده مغز موش های آزمایشگاهی انجام شده است و امید می رود داده های خروجی روشی جدید برای بررسی آثار بیماری ها و درمان  آن ها به وجود آورد و نهایتا روی انسان ها نیز به کار گرفته شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *