محققان یک گام تا کشف ریشه یخ های موجود در کره ماه فاصله دارند

تحقیقات جدید انجام شده روی سیاره کوتوله سرس نشان می دهد؛ ریشه یخ های موجود در این کوتوله با ریشه یخ های کره ماه یکسان است.

به گزارش کلیک، در حالی که این روز ها خبر های مربوط به ماموریت ماهواره جونو (Juno) ناسا و افق های جدید پیش روی آن رسانه ها را پر کرده است، اخیرا خبر های جالبی از ماموریت ماهواره دان (Dawn) در سیاره کوتوله سرس (Ceres) منتشر شده است. این خبر ها به دنبال کشف حفره های جدیدی در این سیاره کوتوله به وجود آمده که دارای اسرار سحر آمیزی هستند. به گفته  Norbert Schorghofer، یکی از محققان پروژه دان در دانشگاه هاوائی، تحقیقات نشان داده است که بخش هایی از حفره های این سیاره همواره در سایه و تاریکی قرار داشته و تله های سردی را ایجاد می کند که طی میلیارد ها سال منابعی از یخ را به وجود می آورد.

Schorghofer می گوید: سیاره کوتوله سرس مورد خوبی برای شروع تحقیقات است چرا که سرشار از این منابع یخی است. این یخ های اضافی بسیار قابل توجه اند، چرا که ممکن است دارای ریشه ای مشابه با یخ های کره ماه باشد.

Schorghofer و گروه او با استفاده از تصاویر استریو (برجسته) ثبت شده توسط فضا پیمای دان، یک بار مجددا نقشه نیم کره شمالی سرس را شکل دادند و توانستند حفره ها و دشت های این سیاره کوتوله را به تصویر بکشند. در مرحله بعد، آن ها نقشه این نواحی را به رایانه دادند تا بفهمند الگوی حرکت سایه های این کوتوله به چه شکلی است و کدام مناطق آن نور خورشید را به صورت غیر مستقیم دریافت می کنند. در نهایت، این شبیه سازی از تعداد زیادی مناطق بزرگ که به صورت دائم در سایه هستند و مساحت کل آن ها ۶۹۵ مایل مربع می رسند، پرده برداشت. به گفته Schorghofer محققان در مرحله بعد می خواهند بفهمند که در این حفره ها دقیقا چه چیزی وجود دارد.

کوتوله سرس در کمربند سیارکی بین مدار مریخ و مشتری قرار دارد، جایی که به خاطر فاصله زیاد آن با خورشید، مناطق در سایه آن را به مکانی بسیار سرد تر از سایه های ماه تبدیل می کند. با این حال ممکن است اصل و ریشه یخ های موجود در مناطق سرد این کوتوله با کره ماه یکسان باشد. در کره ماه و مریخ فقط مناطقی از قطب های آن که به صورت دائمی در سایه هستند به اندازه کافی سرد هستند تا تکه های یخ روی سطح آن ها تشکیل شود.

نتایج این تحقیق درست یک هفته پس از آن منتشر شد که ناسا اعلام کرد؛ کوتوله سرس به بخشی از مدار خود وارد می شود که به خورشید نزدیک تر است و فضاپیمای دان برای مدتی طولاتی جهت نظارت بر این کوتوله در مدار آن باقی می ماند.

digitaltrendsبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *