تنظیم روشنایی صفحه هوشمند در ویندوز ۱۰

روشنایی تطبیقی پدیده جدیدی نیست. اگر شما در سال‌های اخیر لپ‌تاپی خریده باشید، سیستم شما به احتمال زیاد این قابلیت را به لطف وجود حسگر نور محیط که در آن تعبیه شده خودبه‌خود فعال کرده است.

کلیک-روشنایی تطبیقی ویژگی ساده‌ای است که روشنایی صفحه نمایش شما را بر حسب نور محیط اطراف‌ تنظیم می‌کند. آیا این ویژگی گوشی‌های هوشمند که همواره آن را مسلم پنداشته‌اید را به خاطر می‌آورید؟ بله، این دو ویژگی دقیقا مشابه‌اند.روشنایی تطبیقی روشنایی صفحه نمایشگر را بر حسب محیط اطراف شما کم زیاد می‌کند تا صرف نظر از این که کجا هستید صفحه نمایش‌تان نور مناسبی داشته باشد. باید گفت که در ویندوز ۱۰ این قابلیت در دسترس کاربران حرفه‌ای و یا کاربران سازمانی است.
۱

خیلی از ما به دلیل سودمندی آن ترجیح می‌دهیم که به صورت دستی نور صفحه نمایش را تنظیم کنیم تا حالت پیوسته‌ای از کار کردن با سیستم‌ را تجربه کنیم. گاهی نیز این ویژگی می‌تواند آزاردهنده باشد به خصوص زمانی که ویندوز به صورت مدوام با جابه‌جایی شما از یک برنامه کاربردی به برنامه کاربردی دیگر روشنایی را تنظیم می‌کند. متأسفانه راهی وجود ندارد که بتوان توسط آن این قابلیت را در ویندوز ۱۰ تنظیم کرد و یا تغییر داد. با این وجود به آسانی می‌توان آن را فعال‌سازی یا غیرفعال نمود.

 

فعال‌سازی یا عدم فعال‌سازی روشنایی تطبیقی در ویندوز ۱۰

 

شما به راحتی می‌توانید قابلیت روشنایی تطبیقی را با گزینه‌های پیشرفته موجود در power plan کنونی خود فعال یا غیرفعال کنید. به این منظور control panel را در منوی استارت خود جست‌وجو کنید.

۲

در control panel گزینه power options را یافته و بر روی آن کلیک کنید. از این امر اطمینان حاصل کنید که نمایش control panel شما به صورت آیکون‌های کوچک و بزرگ تنطیم شده است. از طرف دیگر شما می‌توانید با راست کلیک کردن بر گزینه آیکون battery در نوار وظیفه و سپس انتخاب گزینه power options پنجره power options را باز کنید.

۳

در این جا در پنجره power options بر پیوند (لینک) “change plan setting” که در مقابل power plan کنونی شما قرار دارد کلیک کنید.

۴

این کار باعث می‌شود تنظیمات اخیر power plan شما باز شود. بر روی لینک

“Change advanced power settings” که در پنجره به صورت گزینه‌ای ظاهر می‌شود کلیک کنید.

۵

کاری که انجام دادیم سبب می‌شود که پنجره advanced power options باز شود. به سمت پایین حرت کرده و گزینه display option را بیابید و آن را باز کنید تا گزینه adaptive brightness option ظاهر شود. با باز کردن این گزینه شما به سرعت می‌تواند آن را برای هر دو حالت battery power و یا plugged in خاموش یا روشن کنید.

۶

اگر نتوانستید گزینه adaptive display setting را پیدا کنید این امر ممکن است به این دلیل باشد که در لپ تاپ شما قابلیت ambient light sensor تعبیه نشده است.

اگر گزینه روشنایی تطبیقی (adaptive brightness) را در advanced power optionsغیرفعال کرده باشید و این کمکی به آنچه شما در صدد آن بوده‌اید نکرده است شما باید گزینه sensor monitoring service را غیر فعال کنید. به این منظور “Win+R” را گرفته و service.msc را تایپ کنید و دکمه enter را انتخاب کنید.

۷

در پنجره service گزینه “sensor monitoring service” را انتخاب کرده وبر روی آن دوبار کلیک کنید.

۸

آنچه بنابر مطالب فوق انجام دادیم سبب می‌شود که پنجره service settings باز شود. بر دکمه “stop” کلیک کنید و گزینه “option” را از فهرست کشویی که در مقابل “startup type” قرار دارد انتخاب کنید و بر روی گزینه ok کلیک کنید تا این تغییرات اعمال شده ذخیره شود.

۹

نتیجه‌گیری

اگر شما به طریقی به دنبال این هستید که صفحه نمایش کامپیوترتان را در راستای راحتی چشمان‌تان تنظیم کنید بهتر است به جای قابلیت روشنایی تطبیقی از using f.lux استفاده کنید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *