کوچکترین دوربین جهان ساخته شد

کوچکترین دوربین ۴K جهان، اهداف بلند پروازانه ای را دنبال می کند.

به گزارش کلیک، اگر تنها راهنمای شما برای یک صنعت تولیدی، قیمت سهام پیشتازان بازار در آن صنعت است، در آن صورت امسال سال خوبی برای دوربین های اکشن و ورزشی نبوده است. البته در این زمینه شرکت تازه وارد So Special Lab به نظر نمی رسد که چندان ناموفق باشد. حتی به باور مقامات این شرکت،  محصول جدید آن ها،  Mokacam GoPro ، که ۴K   است، ممکن است تولیدات در این رده از دوربین ها را تقویت کند. این دوربین هم کوچک است و هم از قیمت مناسبی برخوردار است. با قیمتی معادل ۲۷۰ دلار،  در حدود ۲۰۰ دلار از محصول معروف پیشین این شرکت در بازار، ارزان تر است. در ساخت  این محصول، همچنین تلاش شده تا نقاط ضعف محصولات قبلی پوشش داده شود. پرسش اینجاست که، با توجه به چنین ویژگی هایی ، آیا این دوربین کوچک قادر خواهد بود تا،با نام های بزرگ در این صنعت رقابت کند؟

بر اساس استاندارد های بازار،  به نظر می رسد که قدرت فروش این دوربین اندازه کوچک آن می باشد. این شرکت در وبسایت خود بارها اعلام کرده است که دوربین Mokacam اش کوچکترین دوربین ۴K جهان است. و ما هنوز مشخصه های دیگر آن را بررسی نکرده ایم. در این وبسایت همچنین آمده است که تنها ریسکی که وجود دارد آن است که نتوانید آن را در کیف خود بیابید.  البته نگارنده مقاله باید اضافه کند که مطمئنا می توانید آن را درون کیف خود پیدا کنید اما در قسمت کوچک کیف.

مشکل این اظهارنظر ها در مورد اندازه این وسیله این است که با ابعادی معادل ۴۵mm ×۴۵mm × ۳۰mm  ،این دوربین چندان هم از GoPro Hero4 که ابعادی در حدود ۴۱mm × ۵۹mm × ۳۰mm  دارد، کوچکتر نیست. و بر اساس شیوه ای که آن را اندازه گیری می کنید،  به اعتقاد نویسنده،  این دوربین با توجه به لنزش ، اصلا کوچک نیست. مدل پیشین اشاره شده،  جمع و جور تر است اما به صورت ۴K عکاسی و فیلمبرداری نمی کند. در نهایت هنگامی که پوشش ضد آب را نصب کنید،  در حقیقت از مدل Hero4 بزرگتر نیز هست. در نتیجه مشخص نیست که چرا این شرکت، تا این حد در رابطه با اندازه تاکید می کند. هنگامی که به برگه مشخصات این دوربین نگاهی بیاندازید،  متوجه خواهید شد که اندازه آن در مقابل دیگر مشخصات،  چندان هم اهمیتی ندارد . Mokacam  مجموعه ای از مشخصات و قابلیت های قدرتمندی دارد که شامل موارد زیر می شود. حسگر های ۱۶megapixel ،فیلمبرداری ۴K با ۲۵fps ،حسگر های سونی و در نهایت باتری های جذاب مغناطیسی قابل تعویض، به علاوه نرم افزار های تثبیت کننده و شناساگر های حرکت.  برخی از این ویژگی ها به دنبال تکمیل نقاط ضعف دیگر دوربین های اکشن موجود در بازار هستند.  هر چند بسیاری باور ندارند که این مشکلات هنوز در این وسیله حل شده است.

BBuin19

این دوربین، اولین دوربینی نیست که ویژگی های خاصی دارد. سری VIRB از شرکت Garmin به سنت GPS دوربین هایش ادامه داده و همچنین شرکت TomTom  ویرایشگر های خودکار به آن ها اضافه نموده است.  دیگر شرکت ها نیز به تعدیل قیمت ها پرداخته اند. Mokacam  به سهم خود تلاش کرده تا به نکات و مشکلات اساسی بپردازد . در این رابطه می توان به باطری های مغناطیسی ۱۱۰۰ mAh  اشاره کرد.

این یک ایده هوشمندانه است که به شما اجازه می دهد تا همیشه ضبط کنید. این سطح پشتی مغناطیسی همچنین به این معنا است که شما می توانید تا دوربین خود را بر روی سطوح فلزی نصب کنید. در همین حال صفحه نمایش های  LCD  نیز باطری های مختص به خود را داشته و از باطری های اصلی استفاده نمی کند.

BBuin1a

هوشمندانه بودن طراحی ها به سخت افزار محدود نشده و نرم افزار های این دوربین نیز به نوبه خود از پیشرفت های قابل توجهی برخوردار است. نخست نرم افزار های تثبیتی دوربین است که من آن را به اندازه آیفون شش راحت و روان نیافتم. هر چند هنوز از هیچی خیلی بهتر است.  سپس نوبت به نرم افزار های تشخیص حرکت می رسد. دیگر دوربین ها نیز قابلیت های مشابهی دارند اما ذکر نامشان در اینجا به ما نشان خواهد داد که آن ها در زمینه مجموع قابلیت های نرم افزاری و سخت افزاری با یکدیگر به این وسیله نمی رسند.

همه این برتری های نرم افزاری و سخت افزاری به همراه سرویس ها با کیفیت بالا ارائه می شوند. و این جایی است که Mokacam  از دوربین های رقیب خود پیشی می گیرد. بسیاری از ابزار ها ممکن است به راحتی بر اثر ضربه و یا عوامل دیگر آسیب ببیند. پس لازم است که بتوانید آنها را تعمیر و یا تعویض نمایید.

این وسیله همچنین برای راحتی در استفاده طراحی شده است اما واقعیت، کمی با این گذاره فاصله دارد. حضور یک نرم افزار و یک صفحه نمایش LCD  برای این دوربین خیلی خوب است اما محلی برای بازخورد بر روی خود دوربین دیده نمی شود. تنها یک LED کوچک بر روی بالای این وسیله به شما می گوید که دستگاه تان روشن است و یا اینکه خاموش در حال ضبط فیلم است و یا اینکه تصویر برداری می کند. هنگامی که در پوشش ضد آب آن را قرار می دهید اصلا دیده نمی شود. برای آن که میان وضعیت تصویر برداری و فیلمبرداری تغییر حالت دهید، باید دگمه ای را در کنار آن فشار دهید.  یک LED بسیار کوچک نیز در این جا بازخورد های مورد نیاز را فراهم می آورد. ممکن است بدون آنکه متوجه شوید آن را فشار دهید. همچنین این همان دگمه ایست که با آن Wi-Fi دوربین را فعال می کنید.

BBuir6t

در هر حال شما وای فای را برای استفاده از نرم افزار های جانبی و کمکی احتیاج خواهید داشت. دیگر اضافه شدنی ها شامل  یک گزینه برای وضعیت ۲۰ megapixel هر چند که این وسیله تنها حسگر های ۱۶ مگا پیکسلی دارد. در نتیجه اگر LCD ندارید،  باید تا زمانی که نرم افزار آپدیت شود صبر کنید. خوشبختانه البته این شرکت در حال کار بر روی ارتقای این سیستم خود می باشد. این محصولی نسل اولی و به روز است در نتیجه لازم است تا توضیحاتی در رابطه با کیفیت تصاویر آن در اینجا آورده شود. در زیر دو تصویر یکسان از دو دوربین آورده شده که یکی متعلق به دوربین GoPro Hero4 Black  و دیگری از آن Mokacam  است. در هنگام تصویر برداری،  هر دو تنظیمات مشابهی داشتند. شما خواهید دید که دقت بالای تصاویر این دوربین باعث تولید تصاویر با جزئیات دقیق تری از درختان و دیگر اشیا می شود. شما همچنین در خواهید یافت که رنگ ها به مراتب روشنتر هستند. این موضوع ممکن است در ابتدا تصویر را برایتان  جذاب جلوه دهد اما در نهایت باید گفت که این بازتولید رنگ ها در GoPro است که تصویر های این دوربین را اصیل جلوه می دهد. به عبارت دیگر Mokacam خلوص رنگ را در تصاویر خود بالا برده است.

BBuiy9Z

BBuiknX

برای ویدئو های ضبط شده نیز نتایج دلپذیری وجود دارد. کیفیت عمومی تصاویر بالا هستند و تاثیرات دریچه صفحه نمایش دیده نمیشود. تصاویر ویدئویی به اندازه حالت های عکاسی نویز ندارند، هر چند ممکن است عوامل دیگری نیز وجود داشته باشد. پیش زمینه های روشن ممکن است گاهی وقت ها تاثیرات مخربی بر کیفیت تصاویر داشته باشد و در برخی موارد هم آثاری از اختلالات لنز به نظر می رسد. گزینه هایی برای از میان بردن این تاثیرات وجود دارد اما در بسیاری از موارد این قابلیت ها در فضای حقیقی عکاسی قابل استفاده نیستند. در مجموع این دوربین به اندازه ای خوب هست که با در نظر گرفتن قیمت آن کسانی را که تمایل به پرداخت ۳۰۰ دلار برای چنین وسیله ای را ندارند،  قانع کند.

در نهایت ممکن است که این دوربین در استفاده های فضای باز ما در دسترس قرار گیرد. به نظر نمی رسد که در حال حاضر چنین امری محقق شود. نگارنده، بسیار تفکر خلاق در باطری ها،  LCD ها با توان مستقل و قابلیت نصب مغناطیسی آنها را می پسندد. دوربین تصاویر و ویدئو های مناسبی را عرضه می کنند اما به نظر می رسد که مسئله قابلیت استفاده است. سادگی خوب است و بازخورد های تصویری و کارایی حتی بهتر است. برای چنین قیمت به همراه چنین کارایی ای از دست دادن چند ویدئو ممکن است قابل اغماض باشد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *