چرا از اندروید Marshmallow استقبال نشد؟

طبق آمار رسمی ارائه شده از سوی گوگل، اندروید Marshmallow 6.0 (شیرینی گل ختمی) تنها بر روی درصد ناچیزی از گوشی‌ها و تبلت‌ها نصب شده است.

به گزارش کلیک، با وجود اینکه ۱۰ ماه از عرضه رسمی این نسخه از اندروید می‌گذرد و ۹ ماه نیز از آغاز نصب آن بر روی وسایل اندرویدی می‌گذرد، اما از این نسخه اندروید استقبال نشده است که کمی ناامید کننده است.

اطلاعات مرتبط

سایت Android Developer (توسعه‌دهندگان اندروید) از اواسط سال ۲۰۱۲ تا کنون اطلاعات ماهانه مربوط به نسخه‌های مختلف اندروید را به صورت ماهانه منتشر کرده است؛ البته نمودارهای گوگل نیز پیوسته به روز رسانی می‌شوند. اطلاعات ماهانه مربوط به نسخه‌های مختلف اندروید در حدود چهار سال گذشته در دو دوره مورد بررسی قرار گرفت،. در این بررسی اطلاعات مربوط به ۴۸ ماه گذشته بررسی شد و مشخص شد حتی بدترین حالت پیش‌بینی شده برای اندروید Marshmallow نیز خوشبینانه بوده است.

به طور قطع می‌توان گفت که یک مشکل جدی در مورد اندروید Marshmallow 6.0 وجود دارد.

Untitled

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، نه ماه پس از آغاز نصب این نسخه از اندروید بر روی دستگاه‌های اندرویدی، بهترین آمار نصب اندروید که مربوط به ماه گذشته است، تنها ۱۳٫۳ درصد است که واقعاً درصد بسیار کمی است.

  • اندروید Lollipop (آبنبات چوبی) پس از ۹ ماه عرضه بر روی ۲۳٫۵ درصد دستگاه‌های اندرویدی نصب شده بود. (۷۶٫۷ درصد بهتر)
  • اندروید Kitkat (شکلات کیت کت) پس از ۹ ماه عرضه بر روی ۲۰٫۹ درصد دستگاه‌ها نصب شده بود. (۵۷٫۱ درصد بهتر)
  • اندروید Jelly bean (آبنبات ژله‌ای) پس از ۹ نه ماه عرضه روی ۲۵ درصد دستگاه‌ها نصب شده بود. (۸۸ درصد بهتر)

محاسبات ما نشان می‌دهد که اندروید Marshmallow پس از ۹ ماه عرضه در مقایسه با نسخه‌های ارائه شده قبلی، ۷۳٫۹ درصد کمتر روی دستگاه‌های اندرویدی نصب شده است.

دلیل این موضوع چه می‌تواند باشد؟

موضوعی تعجب آور

نسخه‌های اصلی اندروید از زمان عرضه اندروید Kitkat همگی در یک چیز مشترک هستند؛ همه آن‌ها در سه ماهه آخر هر سال عرضه شده‌اند. با توجه به اینکه تمام شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند نیز محصولات خود را در زمان خاصی از سال عرضه می‌کنند، شاید دلیل درصد استفاده کم از این نسخه از اندروید به خاطر این باشد که هنوز دستگاه‌هایی که از این نسخه از اندروید استفاده می‌کنند، به بازار موبایل عرضه نشده‌اند. به جز گوشی گلکسی نوت ۷، بیشتر گوشی‌های مورد انتظار یا قبلا به بازار عرضه شده‌اند و یا در آینده نزدیک به بازار عرضه خواهند شد.

حتی اگر فرض کنیم که گوشی‌های خانواده موتو زد موتورولا و گلکسی نوت ۷ سامسونگ که به زودی به بازار عرضه می‌شوند، فروش خوبی داشته باشند، باز هم دلیلی وجود ندارد که میزان استفاده کلی از اندروید Marshmallow افزایش پیدا کند؛ زیرا حتی اگر گوشی‌های مذکور نیز فروش خوبی داشته باشند، باید میزان استفاده از اندروید ۶ بر روی میلیاردها دستگاه اندرویدی دیگر در سراسر جهان را نیز در نظر گرفت و در مورد اینکه استفاده از نسخه‌های مختلف اندروید ۶ بتواند از نسخه‌های قبلی پیشی بگیرد، تردیدهای بسیار زیادی وجود دارد.

چه اتفاقی افتاده است؟

باید گفت که دلیل این موضوع می‌تواند این باشد که شرکت‌های سازنده می‌خواهند از این نسخه از اندروید، در جدیدترین محصولات خود استفاده کنند و یا ممکن است آپدیت نسخه‌های قبلی اندروید به این نسخه کمی دشوار باشد. دلیل دیگر هم شاید این باشد که کاربران هنوز تمایلی به استفاده از این نسخه ندارند و استفاده از نسخه‌های قبلی را ترجیح می‌دهند.

آخرین دلیل این موضوع می‌تواند این باشد که گوشی‌های هوشمند در سال‌های اخیر دارای عملکرد بسیار خوبی بوده‌‌اند و کاربر خرید گوشی جدید را منطقی نمی‌داند، از سویی دیگر ممکن است نسخه‌های قبلی اندروید نیز از عملکرد خوبی برخوردار باشند. برای مثال وقتی اندروید Kitkat عملکرد روانی داشته باشد و دوربین گوشی نیز در این نسخه عملکرد خوبی داشته باشد، کاربر دلیلی برای ارتقای آن نمی‌بیند. شاید بعضی از کاربران قصد داشته باشند در آینده گوشی جدیدی بخرند که می‌تواند استفاده از اندروید Marshmallow را افزایش دهد

هنوز هم نمی‌توانیم دلیل مشخصی برای عدم استقبال از اندروید Marshmallow بیان کنیم و در این مطلب فقط احتمالات ممکن بررسی شد.

آیا شما هم در مورد این موضوع نظری دارید؟ لطفاً نظرات خود را بیان کنید.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *