ترس شدید خالقین هوش مصنوعی از آن

توسعه دهندگان نرم افزاری می ترسند که ظهور هوش های مصنوعی ممکن است آن ها را بیکار کند. این امر به عنوان بالاترین میزان نگرانی در نظرسنجی که از ۵۵۰ توسعه دهنده نرم افزار توسط شرکت تحقیقاتی ایوانز انجام شده، به دست آمد.

به گزارش کلیک، در این نظرسنجی، ۲۹ درصد مهندسان در بیانیه ای اعتراف کردند که بالاترین ترس شان از این است که روزی این جمله به حقیقت بپیوندد: “من و تلاش های توسعه دهندگی من توسط هوش مصنوعی جایگزین شده است.” این اعتراف از ۲۳ درصدی که نگران از منسسوخ شدن نرم افزارشان و جایگزینی مدل بهتر آن توسط هوش های مصنوعی بودند، دردناک تر بود.

بر اساس این نظرسنجی، فکر از کار بی کار شدن توسط هوش های مصنوعی تهدیدی بیش از بازنشستگی بدون حقوق برای برنامه نویسان محسوب می شد. که در محل کار خود توسط مدیران بد سرزنش می شدند یا مهارت هایشان بی ارتباط با کاری که انجام می دهند است.

در حالی که توسعه دهندگان نگران نفوذ و راه یابی در مورد هوش مصنوعی که صنایع و سیستم عامل ها بودند، یک همبستگی قوی که به احتمال زیاد حاصل خود شناسی بود، در آن ها ایجاد شد.

ده ها سال پژوهش و میلیاردها دلار سرمایه به پای توسعه هوش مصنوعی ریخته شده است، که از نخبگان تکنولوژی گرفته تا کوچک ترین استارتاپ ها به سرعت در حال گسترش آن هستند.

فیس بوک (FB)، الفبا (گوگل) و آی بی ام (IBM) در میان دیگر رهبران فناوری اشتیاق فراوانی برای فراهم آوردن و امکان دستیابی و استفاده از هوش مصنوعی دارند. فیس بوک از هوش مصنوعی برای کشف بهترین راه برای بردن خدمات اینترنت به مناطق دور افتاده جهان و رساندن اخبار در سریع ترین زمان ممکن به کاربران شبکه های اجتماعی خود استفاده می کند.

الفبا هم به منظور افزایش توانایی جستجوی گوگل، بهبود تشخیص صدا و استنتاج داده های بیشتر از عکس و ویدئو از هوش مصنوعی استفاده می کند.

آی بی ام، که شاید عمیق ترین سرمایه گذاری و گسترده ترین توانایی را از هر شرکتی در این زمینه داشته باشد، در حال حاضر خدمات هوش مصنوعی را از طریق پلت فرم مبتنی بر ابر خود ارائه می دهد، که توسط شرکت به منظور بهبود تصمیم گیری در کسب و کار و انجام عملیات های مختلف استفاده می شود.

از سال ۲۰۱۰ تاکنون، پروژه های استارتاپ مربوط به هوش مصنوعی ۹۶۷ میلیون دلار بودجه دریافت کرده اند. در میان سرمایه گذاران فعال ترین اینتل است که در ۱۶ شرکت مربوط به هوش مصنوعی سرمایه گذاری است.

در گذشته که فیلم های سینمایی در مورد هوش مصنوعی و قدرت و توانایی که داشتند می دیدیم، شاید باور این امر که روزی همان ابرکامپیوترها به واقعیت تبدیل شوند، برایمان مشکل بود. ولی واقعیت اینجاست که این اتفاق در حال افتادن است و نه تنها توسعه دهندگان نرم افزار باید نگران خود باشند، بلکه تمام افراد کره زمین می توانند نگران خود باشند. چرا که استفاده نادرست از چنین منابع قدرتمندی می تواند برای هر کسی در هر نقطه از جهان خطرناک باشد.

به هرحال امید است تا هر آن چه از هوش های مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد در خدمت به بشریت و پیشرفت جامعه امروزی باشد.

منبع: msnبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *