تهدید اینتل توسط ابرکامپیوتری از تراشه های موبایل

سوپر کامپیوتر ها سریع تر نخواهند بود مگر اینکه از توان کمتری استفاده کنند. تراشه هایی که در تلفن شما وجود دارد ممکن است این امر را ممکن سازد.

به گزارش کلیک،  Intel بزرگترین شرکت تولیدکننده تراشه های الکترونیکی به تقلا افتاده است، چرا که در حال از دست دادن بازار گسترده تراشه ها بر روی دستگاه های موبایل می باشد. هم اکنون تراشه های موبایل در حال تسخیر موقعیت ای هستند که برای مدت ها در انحصار این شرکت بود؛ سوپر کامپیوتر ها

سوپر کامپیوتر ها در دولت،  دانشگاه ها و صنایع برای تحقیق در رابطه با موضوعاتی چون سلاح های اتمی و دارو های جدید مورد استفاده قرار می گیرند. تراشه های Intel در بیش از ۹۰ درصد از ۵۰۰ تا از قدرتمندترین سوپر کامپیوتر  به کار رفته و تمام بازار کامپیوتر ها و سرور ها را در دست دارد. اما تلفن های هوشمند و تبلت ها با تراشه هایی کار می کنند که همگی در یک شرکت بریتانیایی به نام ARM ساخته می شود. شرکتی که برای مدت ها بهینه سازی انرژی را در اولویت قرار داده است.

شرکت Fujitsu این هفته اعلام کرد که با استفاره از پردازنده های ARM  در حال ساخت نسل جدیدی از یک سوپر کامپیوتر ژاپنی به نام Project K است. این شرکت در حال ساخت سوپر کامپیوتری به نام Post-K  برای یک موسسه تحقیقات علوم کامپیوتر پیشرفته است، که برای پژوهش ها در زمینه پزشکی، آب و هوا و انرژی به کار خواهد رفت. بنا براین است که این وسیله تا سال ۲۰۲۰ نصب و راه اندازی شود.

شرکت Fujitsu طرح های خود برای این کامپیوتر را در یک کنفرانس بین المللی سوپر کامپیوتر در آلمان اعلام کرد. جایی که اخبار بدی برای Intel منتشر شد. لیست جدیدی از قدرتمندترین سوپر کامپیوتر ها در جهان منتشر شده و این کامپیوتر جدید از Intel برای فناوری خود استفاده نمی کند.

سازندگان سیستم چینی TaihuLight در مرکز ملی سوپر کامپیوتر در شهر Wuxi در چین یک پردازنده با معماری نامعلوم چینی ساختند.

قدرت سوپر کامپیوتر ها از طریق تعداد عملیات انجام شده در هر ثانیه محاسبه می شود و واحد FLOPS در اندازه گیری ها دارد. TaihuLight  در حدود ۹۳ petaflops عملیات انجام می دهد. معادل یک کوادریلیون در هر ثانیه.

سوپر کامپیوتر های TaihuLight  قدرت محاسباتی خارق العاده ای دارند اما این کافی نیست. و چشم انداز ها برای افزایش سرعت سوپر کامپیوتر ها در سال های اخیر مخدوش به نظر می رسد. استفاده از تراشه های قدرتمند تر، تا پیش از این نتایج محسوسی در زمینه عملکرد این دستگاه ها به دنبال داشت. اما فاکتور های دیگری چون سرعت انتقال داده درون سیستم محدود شدند. به نظر می رسد که رقابت ها برای ساخت ماشین های بزرگتر به مانع برخورده است.

کامپیوتر ها درون سوپر کامپیوتر ها و یا دستگاه های موبایل، تا کنون با افزایش تعداد ترانزیستور های کوچکتر توانسته اند تا قدرتمندتر گردند. فرآیندی که به قانون مور معروف است. اما ترانزیستور ها دیگر به میزان قبلی کوچک نمی شوند و مصرف توان این تراشه ها از کنترل خارج شده اند. سازنده های سوپر کامپیوتر ها به طرح های جایگزینی رو آورده اند که می تواند این ماشین ها را سریع تر گرداند. یکی از این موارد ARM است.

یک محقق دانشگاه هاروارد در این زمینه می گوید : زمان درهم گسیخته ای برای عملکرد بالای کامپیوتری است. کسانی که ماشین هایی طراحی می کنند که درون حلقه قدرت و توان قرار گرفته و الگوریتم ها و کد های کلیدی از آنها حمایت می کنند ، برندگان نهایی این رقابت خواهند بود.

از سال ۲۰۱۱ تا کنون شرکت ARM دلار ها صرف تبدیل تراشه هایش به کامپیوتر های سریع نموده است. همکاری های نزدیکی با IBM و Nvidia  ترتیب داده و هم اینک نیز به دنبال توسعه نرم افزار های مرتبط با تراشه های خود است تا از عملکرد قوی آنها اطمینان حاصل کند.

استراتژی های این شرکت هنوز به طور کامل در معرض آزمون قرار داده نشده است چرا که هنوز هیچ سوپر کامپیوتری بر اساس این طرح ها ساخته نشده است. اما در دوره جدید سوپر کامپیوتر های بهینه سازی شده در حوزه انرژی ، به نظر می رسد که از پتانسیل های بالایی برخوردار باشد.  چرا که در این طرح ها عامل محدود کننده ای وجود ندارد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *