چگونه تعداد پاراگراف‌های متن را در نرم‌افزار مایکروسافت ورد تشخیص دهیم

نرم‌افزار مایکروسافت ورد یکی از نرم‌افزارهای کاربردی و ضروری است که کمتر کسی پیدا می‌شود که هرگز با آن کار نکرده باشد. این نرم‌افزار قابلیت‌های زیاد و بسیار کاربردی دارد.

کلیک_ کاربران نرم‌افزار مایکروسافت ورد می‌توانند به راحتی تعداد پاراگراف‌های متن، تعداد صفحات، تعداد د کلمات، تعداد کاراکترها و تعداد خطوط یک متن را با استفاده از این نرم‌افزار شمارش کنند. در نرم‌افزار مایکروسافت ورد قابلیتی وجد دارد که با استفاده از آن کاربران می‌توانند متوجه شوند که با استفاده از یک قالب خاص، چه تعداد پاراگراف در متن خواهند داشت. در ادامه در خصوص این روش صحبت خواهیم کرد

۰۰_lead_image_paragraph_count

مثلاً کاربری می‌خواهد بداند چه تعداد هشدار در سند متنی خود دارد و می‌خواهد برای تمام این هشدارها از یک قالب خاص استفاده کند. برای این منظور در کادر محاوره‌ای Find and replace باید به دنبال نشانه‌های پاراگراف که بر روی یک پاراگراف در قالب خاصی اعمال شده است، بود. در مثال زیر کاربر به دنبال یک قالب Warning که برای نمایش هشدارها کاربرد دارد، است. هر نوع قالبی را می‌توان به جای این قالب استفاده کرد. برای این کار از کلید ترکیبی Ctrl+Home را فشار داده و نشانگر ماوس را در ابتدای سند قرار دهید. سپس کلید ترکیبی Ctrl+H را فشار داده و در کادر محاوره‌ای Find and replace رو گزینه More کلیک کنید.

۰۱_clicking_more

روی دکمه ‌format کلیک کرده و سپس از منوی باز شده، گزینه Style را انتخاب کنید.

۰۲_selecting_style

روی کادر محاوره‌ای Find style کلیک کرده و سپس قالبی را که می‌خواهید از لیست Find What Style انتخاب کنید. و دکمه Ok را فشار دهید.

۰۳_selecting_warning_style

توجه کنید که نام قالبی را که انتخاب کرده‌اید می‌توانید در پایین پنجره What Find Style مشاهده کنید. در کادر مربوط به Find What عبارت ^P را تایپ کنید و همچنین در کادر Replace with نیز همین عبارت را دوباره تایپ کنید. درواقع شما می‌خواهید دو چیز مشابه را پیدا و جایگذاری کنید. سؤالی که پیش می‌آید این است که عبارت ^P به چه معنی است. بله درست حدس زدید! این عبارت به عنوان نشانه پاراگراف در مایکروسافت ورد شناخته می‌شود. بعد زا انجام این مراحل روی دکمه Replace All کلیک کنید.

۰۴_clicking_replace_all

در واقع با این کار به مایکروسافت ورد گفته‌اید که می‌خواهید قالبی که انتخاب کرده‌اید به تمام پاراگراف‌ها اعمال شود. اما بعد از فشار دادن دکمه ‌OK هیچ تغییری مشاهده نخواهید کرد. اما مایکروسافت ورد کادری برای شما نمایش می‌دهد که تعداد تغییرات انجام شده روی سند را به شما نشان می‌دهد. این عدد در واقع تعداد پاراگراف‌های شما در کل سند است. مثلاً در مثال زیر کاربر ۴ پاراگراف داشته است.

۰۵_replacement_count_dialog

از این روش می‌توانید برای شمارش موارد دیگر نیز استفاده کنید. البته ابزاری به نام ابزار statistics هم وجود دارد که به راحتی می‌توانید آن را دانلود و نصب کنید و از آن برای شمارش تعداد خطوط، پاراگراف، کلمات و حتی تعداد صفحات متن استفاده کنید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *