افزایش ماندگاری شیر تا سه هفته توسط فناوری جدید

 
محققان به تازگی روشی ابداع کرده اند که ماندگاری شیر را تا سه هفته افزایش می دهند و طعم آن تغییر نمی کند و ارزش غذایی آن ثابت می ماند.

به گزارش کلیک، محققان موفق به پیدا کردن راهی برای جلوگیری از خراب شدن شیر با استفاده از روشی غیر شیمیایی شدند. این روش باعث می شود شیر به مدت ۲ تا ۳ هفته بیشتر سالم بماند و مزه و ارزش غذایی آن از بین نرود.

روش ابداعی آن ها افزایش دادن دمای شیر تا ۱۰ درجه در کم تر از یک ثانیه است. این افزایش سریع دما باعث از بین رفتن ۹۹ درصد باکتری های موجود در شیر می شود.

این تکنولوژی از روش LTST یا دمای پایین در زمان اندک استفاده می کند. در این فرایند شیر را به قطره های ریز تبدیل می کنند و تحت دما و فشار پایین در مدت زمان اندکی پاستوریزه می کنند. به گفته ی یکی از محققان محصول حاصل آمده دو تا سه هفته بیشتر از شیری که به روش معمولی پاستوریزه شده است ماندگاری خواهد داشت.

پس می توان نتیجه گرفت که این روش بسیار جالبی است و در حال حاضر یک شرکت تولید و پخش شیر در اوهایو از این تکنولوژی استفاده می کند. این نوع محصول در حال پخش شدن به صورت گسترده است اما هنوز تحت لیبل شیر با ماندگاری بالا پخش نشده است تا درخواست تجاری این لیبل تایید شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *