محدودیتی برای نمایندگان مستقیم برندها وجود ندارد

طی چند روز گذشته خبرهای جمع آوری آیفون و ممنوعیت برای این برند آمریکایی موج جدیدی را ابجاد کرد.

به گزارش کلیک، در راستای اجرای طرح رجیستری، اعلام شد که برای برندهایی چون اپل محدودیت هایی اعمال خواهد شد. این مساله حتی تا تعطیلی چند فروشگاه اپل استور نیز پیش رفت.

اکنون با گذشت چند روز از این موضوع ابعاد و خبرهای تازه تری به گوش می رسد. غلامحسین کریمی، رئیس اتحادیه دستگاه ‌های مخابراتی گفت: هیچ ابلاغیه رسمی مبنی بر منع واردات گوشی ‌های اپل به اتحادیه دستگاه‌ های مخابراتی به ‌عنوان یکی از متولیان اصلی واردات گوشی تلفن‌ همراه، نداشته ‌ایم و در واقع آنچه در رسانه ‌ها اعلام شده، به نوعی بزرگنمایی بوده است.

کریمی افزود: درکشور ما ٣ وارد کننده رسمی از طریق نمایندگی‌ های غیر مستقیم اپل در هنگ‌کنگ و امارات، این گوشی را به کشور وارد می‌ کنند که چون اعتبار نامه آنها منقضی شده، وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهان ثبت سفارش رسمی و تمدید اعتبارنامه ‌ها بوده است و درواقع دولت هیچ منعی برای واردات رسمی و قانونی ندارد. این موضوع درباره سایر برندهای گوشی تلفن‌ همراه نیز صدق می‌ کند.

رئیس اتحادیه دستگاه ‌های مخابراتی در خصوص برندهایی که نمایندگی مستقیم در ایران دارند، عنوان کرد:  درحال حاضر برندهای هوآوی، ال.جی و سامسونگ نمایندگی مستقیم دارند و سایر برندهای سونی، آی.تی.سی، نوکیا، موتورولا و… که به صورت رسمی‌ وارد می ‌شوند، از طریق نمایندگی‌ های غیرمستقیم پشتیبانی می‌ شوند. این درحالی است که هیچ منع قانونی و به‌ویژه پس از اجرای برجام برای ثبت نمایندگی ‌های رسمی در ایران وجود ندارد.

وی درباره اپل نیز توضیح داد: در مورد اپل هم شرکت ‌های واردکننده مدعی شده‌ اند درحال مذاکره با این کمپانی برای کسب نمایندگی مستقیم هستند اما هنوز مدرکی ارایه نداده ‌اند. گرچه دولت برای حمایت از مصرف‌ کنندگان، با ایجاد نمایندگی مستقیم در ایران مشکل قانونی ندارد.

از سوی دیگر، هر سه اپراتور اول، دوم و سوم تلفن همراه کشور نیز اعلام کرده اند که جای نگرانی برای مشترکان برند اپل وجود ندارد و  زمان اجرای طرح رجیستری توسط مراجع رسمی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اطلاع رسانی خواهد شد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *