سنجش سرعت و کیفیت اینترنت با سامانه بومی

|
۰ دیدگاه

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات طبق مصوبه ۱۵۲، مقرر کرد تا کیفیت و سرعت دسترسی مشترکان شرکت مخابرات ایران سنجیده شود.

به گزارش کلیک، این سامانه با هدف ارائه امکان بررسی سرعت مشترکان سرویس ‌های اشتراکی اینترنت پرسرعت، ایجاد شده است و کیفیت و سرعت دسترسی مشترکان شرکت مخابرات ایران را می آزماید و برای تمامی اپراتورها اجباری است.

این سامانه بومی و متمرکز سنجش سرعت و کیفیت اینترنت، مختص کاربران سرویس ‌های اشتراکی اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات ایران راه اندازی شد.

این سامانه به تمام کاربران اینترنت شرکت مخابرات ایران در سراسر کشور امکان می دهد تا پهنای باند و همچنین سرعت و کیفیت اینترنت خود را رصد کنند.

در این سامانه علاوه بر استفاده از امکانات تعبیه شده در نمونه های مشابه خارجی و صرفه جویی ارزی، کاربران از امکانات دیگری نظیر نسخه مبتنی برتلفن همراه و همچنین سیستم جامع آنلاین مانیتورینگ ایستگاه های سنجش سرعت در تمامی استان های کشور برخوردار می شوند.

شرکت مخابرات ایران درمورد مراحل طراحی این سامانه بومی اعلام کرد: شرکت مخابرات ایران در سال ۱۳۹۴ برای طراحی و پیاده سازی سامانه سنجش سرعت و کیفیت از خدمات شرکت Ookla استفاده کرد. برای راه اندازی نهایی این سامانه باید  به تعداد استان های کشور از این سامانه، لایسنس هایی خریداری می شد که مدت اعتبار آنها یک سال بود و باید هر سال تمدید می شد.

با توجه به اتمام لایسنس های سامانه سنجش سرعت و کیفیت در ابتدای اردیبهشت ۱۳۹۵ ، از طرف شرکت ایرانی اقدامات لازم در خصوص تمدید این لایسنس ها صورت گرفت،  اما مشخص شد که این شرکت به دلیل وجود برخی مشکلات جاری و تعاملات اقتصادی مستقیم بین شرکت های آمریکایی با طرف های ایرانی قادر به تمدید لایسنس های سامانه نیست.

ارائه زمان پاسخ دهی، سرعت آپلود و دانلود از جمله ویژگی های این سامانه به شمار می رود که ضمن ارائه آن بر مبنای سرورهای محلی هر مشترک در کل کشور، قابلیت ارائه سرویس براساس سرور بین المللی را نیز داراست.

هم اکنون این سامانه بومی در بخش مشتریان پرتال شرکت مخابرات ایران به آدرس www.tci.ir   و یا speedtest.tci.ir   دسترس پذیر است.

 

0 پسندیده شده
سجاد رئوفی پور
سجاد رئوفی پور هستم. خبرنگار وکارشناس آی تی . خبرنگاری شغل مورد علاقه من بود و آی تی علاقه شخصی. نتیجه تلفیق این دو علاقه با هم، زمینه ساز تبدیل من به خبرنگار حوزه آی تی شد و طی سالها در نشریه های مکتوب و غیرمکتوب در این زمینه نوشته ام. حالا در کلیک این افتخار را دارم که باز هم در همین زمینه برای شما بنویسم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.