پرینتر ۳ بعدی اجزای بدن به کمک جراحان مبتدی می آید

 

یکی از معضلاتی که دانشجویان و کارآموزان رشته پزشکی با آن درگیر هستند، ایجاد ارتباط فیزیکی با اجزای بدن انسان برای انجام بررسی ها، تحلیل ها و تحقیقات است. به همین منظور پرینترهای سه بعدی به کمک دانشجویان و محققین آمده اند تا با استفاده از نتایج بدست آمده از تصاویر MRI  به بهترین شکل اعضای بدن انسان را شبیه سازی کنند.

 

به گزارش کلیک، با ورود پرینترهای سه بعدی به فرهنگ واژگان تکنولوژی روز،  بسیاری از مشکلات کلان این حوزه برطرف شده است. این تکنولوژی که با ورود به بخش های متفاوت در پی رفع چالش های طراحی و ساخت است بسیاری از طرح های دور از ذهن را به صورت سه بعدی به چاپ رسانده است. در آخرین اخبار ارائه شده متخصصان قادر به پرینت سه بعدی اجزای بدن انسان از طریق این فناوری شده اند. شرکت فرانسوی “Biomodex” برای سهولت در انجام تحقیقات پزشکی و جراحی نزدیک ترین نوع اجزای بدن انسان را برای دانشجویان رشته پزشکی شبیه سازی کرده است. “توماس مرچن”؛ مدیر عامل شرکت Biomodex در مصاحبه ای از عدم استفاده از bioprinting خبر داد و افزود کمپانی Biomodex تنها به شبیه سازی این اجزا می پردازد. که حوزه کاملا متفاوتی نسبت به bioprinting تلقی می شود. مدیر عامل این شرکت همچنین از جایگزینی اجزای پلاستیکی بسیار مشابه به ساختار طبیعی بدن نسبت به اجساد به منظور تشریح در مدارس آموزش پزشکی خبر داد.

برای بسیاری از علاقه مندان به علم پزشکی، کلاس های تشریح یکی از بزرگترین ترس ها و اضطراب های این دسته از افراد به حساب می آید. شرکت Biomodex این مشکل را برای دانشجویان و کارآموزان این رشته آسان کرده است. با پرینت اعضای بدن افراد با شبیه ترین جزئیات ممکن از جنس پلاستیک این دانشجویان قادر به تفکیک و آنالیز بخش های مختلف بدن انسان هستند.

همچنین این استارت آپ قادر است اجزای بدن بیماران خاص با شرایط ویژه را قبل از عمل جراحی برای متخصصان و جراحان شبیه سازی کند تا هنگام عمل جراحی موضوع غافلگیر کننده ای برای جراحان وجود نداشته باشد و به آمادگی نسبی برای عمل جراحی برسند.

به گفته توماس مرچن مدیر عامل شرکت Biomodex، انجام تمرینی برخی عمل ها میزان ریسک در عمل های جراحی با میزان حساسیت بالا را به حداقل می رساند چرا که پزشک فرصت انجام روش های مختلف و متفاوتی در جراحی و همچنین مدت زمان لازم برای پیدا کردن راهکار در مورد بیماران خاص داشته باشد که این خبر بسیار خوبی برای پزشکان و بیماران است.

این شبیه سازی بسیار مشابه به بدن انسان انجام می شود کافیست پزشک و یا محقق تصویری از MRI عضو بیمار به چاپگر ارائه دهد تا ساختار کاملا مشابه با آن عضو به صورت پلاستیکی و دارای تمامی جزئیات توسط دستگاه ارائه شود.

توماس مرچن، در مورد جزئیات این شبیه سازی اذعان کرده است که تمامی رگ های خونی، شریان ها، فرم فیزیکی استخوان ها و حتی تومورهای سرطانی عینا مشایه مدل اصلی شبیه سازی می شوند که در نوع خود بی نظیر است. به گفته وی، سالانه بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر بر اثر اشتباهات پزشکی در آمریکا جان خود را از دست می دهند که این امر باعث شده مرگ بر اثر اشتباهات پزشکی در رده سوم دلایل مرگ در این کشور قرار بگیرد. طراحی این نوع از چاپگرها می تواند کمک شایانی در پزشکی برای جلوگیری از این گونه خطاها باشد. باید دید پرینترهای سه بعدی در آینده نه چندان دور کدام حوزه علم بشری را به خود اختصصاص خواهند داد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *