تاثیر فیلترینگ هوشمند بر فضای مجازی

|
۰ دیدگاه

ما در حال حاضر فاز دوم فیلترینگ هوشمند را سپری می ‌کنیم اما اینکه قرار بوده تا اردیبهشت به بهره‌ برداری برسد اما تا تاخیری مواجه شد و گفته‌ اند تا اواخر آذرماه به اتمام می‌ رسد.

به گزارش کلیک، مدیر عامل شرکت زیرساخت با بیان این مطلب گفت: فاز اول فیلترینگ هوشمند روی یک شبکه اجتماعی انجام شد که نتایج حاصل از آن خوب و موفقیت ‌آمیز بود چرا که تا قبل از پالایش طبق گزارش های کمیته مصادیق محتوای مجرمانه با ۵ درصد محتوای ناسالم مواجه بودیم که بعد از اجرای پالایش به زیر یک درصد رسیدیم.

محمدجواد آذری جهرمی اظهار داشت: این اقدام برای سالم ‌سازی فضای مجازی کشور صورت می‌ گیرد البته هیچ گاه نمی‌توان گفت که درصد مشکلات در فضای مجازی به صفر رسیده است، اما طی یکسال گذشته از ۱۲۰۰ موردی که نیاز به حذف آنها دیده شده بود، بیش از ۹۵ درصد موارد به واسطه فیلترینگ هوشمند برطرف شد.

آذری جهرمی توضیح داد: گاهی پیش می‌ آید که عده ‌ای تصویری را پیدا کرده و با استناد به آن می ‌گویند که پالایش هوشمند موفق نبوده است اما باید توجه داشت که قرار بر آن است که با اجرای این طرح فضای مجازی برای استفاده کاربران ایرانی سالم ‌سازی شود به همین دلیل اگر محتوایی در این فضا دیده شود که در جامعه انتشار نداشته ممکن است با آن برخورد نشده باشد.

وی افزود: به عنوان مثال محتوای نامناسبی که در یک صفحه خارجی منتشر شده تاثیری برروی فضای مجازی کشور ندارد و طبیعی است که انتخاب چنین مواردی برای اجرای فیلترینگ هوشمند به نوعی دورریختن منابع کشور به ‌شمار می‌رود.

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد: فاز دوم پالایش هوشمند به دنبال این است که عملیات فیلترینگ طبق ماده ۲۱ قانون جرائم رایانه ‌ای به سمت ارائه‌ کنندگان خدمات و به اصطلاح لایه دسترسی منتقل شود.

او تصریح کرد: فاز دوم این طرح نیز مربوط به بحث تغییر محل استقرار بود. طبق رویه مرسوم تمام پالایش ‌ها در شرکت زیرساخت صورت می‌ گرفت در صورتی که طبق قانون جرائم رایانه ‌ای ناظران فضای مجازی ملزم به پالایش هستند و برهمین اساس لازم بود این بخش منتقل شود که در این زمینه مشکلاتی وجود داشت که البته اکنون این موارد برطرف و کار انجام شده است.

آذری جهرمی تاکید کرد: در فاز سوم این طرح به بحث رمزگذاری‌ ها اشاره می ‌شود که لازم است برای سالم‌ سازی فضای مجازی کشور در این حوزه نیز شرایط‌ مان تقویت شود.

 

0 پسندیده شده
سجاد رئوفی پور
سجاد رئوفی پور هستم. خبرنگار وکارشناس آی تی . خبرنگاری شغل مورد علاقه من بود و آی تی علاقه شخصی. نتیجه تلفیق این دو علاقه با هم، زمینه ساز تبدیل من به خبرنگار حوزه آی تی شد و طی سالها در نشریه های مکتوب و غیرمکتوب در این زمینه نوشته ام. حالا در کلیک این افتخار را دارم که باز هم در همین زمینه برای شما بنویسم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.