رفع مشکلات اتصال وای فای در مک

بهترین راه برای حل مشکل اتصال مک به وای فای چیست؟ مک OS X Yosemite، مک OS X El Capitan و مک OS Sierra به وای فای وصل نمی‌شوند؟ مشکل اتصال به اینترنت دارید؟ در اینجا ما لیست احتمالات قطع اتصال وای فای و روش تعمیر آن را توضیح می‌دهیم.

کلیک ـ این ویژگی‌های شبکه بی‌سیم به حل مشکل اتصال وای فای  و افزایش قدرت اتصال وای فای کمک می‌کند. اگر وای فای مک شما کار نمی‌کند، این نکات در راه اندازی مجدد آن به شما کمک می‌کنند.

چگونه مشکل اتصال مک به وای فای در مک را حل کنیم: دلایل احتمالی از قطع اتصال

اکثر ما همیشه دائما به اینترنت متصل هستیم. همیشه متصل هستیم صرفا به این دلیل که در زمان احتیاج از آن استفاده کنیم. نکته اینجاست که این مشکلات به‌ندرت اتفاق می‌افتند و ما نمی‌دانیم چگونه رفعشان کنیم. زمانی که وای فای در مک دچار مشکل می‌شود، باید بدانید از کجا شروع کنید.

معمولا دو احتمال وجود دارد؛ روتر شما یا شبکه ارائه‌دهنده پهنای باند دچار مشکل شده است؛ و یا یک مشکل در شبکه وای فای خود شما وجود دارد. ابتدا می‌توانید توصیه‌های ارائه‌دهنده پهنای باند را امتحان کنید: وب‌سایت آن‌ها را برای دستورات لازم چک کنید. اگر مشکل از سمت ارائه‌دهنده خدمات است، به‌جز اعلام خرابی کار زیادی از دست شما ساخته نیست. دقت داشته باشید این کار را باادب و خونسردی، اما پیگیر انجام دهید.

در اینجا شما نیز به‌عنوان بخشی از معادله می‌توانید برخی موارد را کنترل کنید: شبکه محلی وای فای خود را با استفاده از یک ابزار کمتر شناخته‌شده در OS X موسوم به Wireless Diagnostics کنترل کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند دقیقا مشکل را تشخیص دهید. همچنین چند نکته وجود دارد که بتوانید سیگنال وای فای مک خود را تقویت کنید و عملکرد کلی شبکه وایرلس خود را بهبود بخشید.

چگونه مشکل اتصال به وای فای در مک را حل کنیم: Wireless Diagnostics

در مک OS X 10.8.4، اپل یک ابزار جدید با نام Wireless Diagnostics معرفی کرده است که می‌توان برای مشکلات اتصال وایرلس استفاده کرد. این ابزار به‌طور خودکار هیچ تنظیمی را تغییر نمی‌دهد اما می‌تواند توصیه‌های خوبی ارائه کند تا مک شما کارکرد بهتری داشته باشد.

نحوه استفاده از Wireless Diagnostics:

  1. گزینه Option(Alt) را نگه‌داشته و روی آیکون AirPort در بالای سمت راست منو کلیک کنید.
  2. Open Wireless Diagnostics را انتخاب کنید.
  3. روی Continue کلیک کنید.

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید یک بخش گفت‌وگو است که مشکلات شبکه وای فای را توضیح داده، شبکه شما را برای “خرابی متناوب اتصال” بررسی کند، و گزارشی از آن به شما ارائه دهد. همچنین گزارش خرابی را به اپل ارسال می‌کند. با کلیک بر روی گزینه ادامه در پایین بخش گفتگو، اجازه ارسال اطلاعات به اپل را صادر می‌کنید. فعلا آن را نادیده بگیرید.

در عوض، اگر از مک OS X Yosemite و بالاتر استفاده می‌کنید، به بخش منو بروید، بر روی گزینه ویندوز کلیک کنید و گزینه Performance را بزنید. و یا در عوض گزینه Cmd-5 را فشار دهید. در ماوریکس و شیر کوهستان در بخش منو، گزینه Utilities را انتخاب کنید و سپس سربرگ Performance را در آنجا انتخاب کنید.

چگونه مشکل اتصال به وای فای در مک را حل کنیم: نمودارها را بررسی کنید.

پس از کلیک روی گزینه Performance ، در پنجره‌ای که باز می‌شود، بسته به این‌که کدام نسخه OS X را اجرا می‌کنید، شما یک یا چند نمودار خواهید دید. در یوسمیتی و بالاتر سه نمودار دیده می‌شود: یکی سرعت انتقال، دیگری کیفیت سیگنال و سومی سطح سیگنال و پارازیت را نشان می‌دهند. صفحه را به مدت چند ساعت باز نگه‌دارید و آن را تحت نظر داشته باشید.

بالاترین نمودار نشان‌دهنده سرعت انتقال به Mbps در شبکه وایرلس شما است. سطح نمودار توسط روتر وایرلس و سایر دستگاه‌های متصل به آن ایجاد می‌شود. نکته مهم در دوره عیب‌یابی این است که نرخ آن ثابت باشد. اولین نشانه مشکل در شبکه شما، افت ناگهانی سرعت انتقال و یا کم شدن کلی آن است.

نمودار پایینی که برچسب سیگنال دارد، هم قدرت سیگنال  و هم میزان پارازیت را اندازه‌گیری می‌کند. هردوی آن‌ها به dBM نشان داده می‌شوند که یک واحد رایج برای قدرت مطلق سیگنال‌های رادیویی است. یک سیگنال مناسب قدرت سیگنالی بین ۶۰ و منفی ۱۰ dBM دارد و پارازیت آن باید زیر منفی ۷۵ dBM باشد. هرچه شکاف بین دو خط باریک‌تر باشد، سیگنال ضعیف‌تر است.

نمودار میانی برچسب کیفیت دارد و نرخ سیگنال به پارازیت را در طول زمان نشان می‌دهد. در حالت ایده آل، باید خطوط مستقیم با برجستگی‌های کوچک باشد. اگر متوجه آشفتگی و فرورفتگی‌های مکرر در آن شدید احتمالا چیزی در سیگنال وای فای شما مداخله می‌کند.

چگونه مشکل اتصال به وای فای در مک را حل کنیم: از تداخلات جلوگیری کنیم

اگر متوجه افزایش در پارازیت شدید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید چه زمانی و چرا این اتفاق می‌افتد. برای مثال، زمانی که وایرلس تلفن همراه روشن است و یا مایکرویو روشن می‌شود این اتفاق می‌افتد؟

اگر متوجه شدید دستگاه خاصی این اختلال را ایجاد می‌کند، چند گزینه در پیش رو دارید. ساده‌ترین آن دور کردن روتر از دستگاه موردنظر است، البته اگر این کار برایتان مقدور باشد. چند مکان مختلف را امتحان کنید تا ببینید کجا مناسب‌تر است.

در اینجا چند نکته برای جابجایی روتر شما ذکرشده است:

  • روتر را به مک نزدیک‌تر کنید. اگر شما از یک دستگاه مانند مک بوک استفاده می‌کنید، سعی کنید روتر را به دستگاهتان نزدیک‌تر کنید.
  • روتر را در سطح بالاتری بگذارید. سعی کنید روتر را در مکانی پایین‌تر از لوازم خانه و کابینت نگذارید.
  • از سایر دستگاه‌های الکترونیکی دوری‌کنید. سایر دستگاه‌های الکترونیکی مانند فن، مایکرویو و تلفن‌های بیسیم باعث اختلال در سیگنال وایرلس می‌شوند.روتر را در مکانی دور از این دستگاه قرار دهید.

اگر روتر شما آنتن گسترش‌پذیر دارد، یکی را عمودی و یکی را افقی قرار دهید.این کار باعث دریافت بهتر سیگنال می‌شود.

چگونه مشکل اتصال به وای فای در مک را حل کنیم: از شبکه ۵GHz استفاده کنید

درصورتی‌که مورد قبلی جواب نداد و یا تغییری حاصل نشد، و دستگاه مک یا iOS شما از ۵GHz پشتیبانی می‌کند، بهتر است از این شبکه استفاده کنید. ۵GHz از ۲٫۴GHz طیف کمتری دارد، اما تداخل کمتری دارد زیرا سایر وسایل از این فرکانس استفاده نمی‌کنند. ابتدا باید برای شبکه‌های ۲٫۴GHz و ۵GHz را در روتر خود جدا کنید و نام‌های متفاوت بدهید.

زمانی که این شبکه‌ها را از هم جدا کردید، سپس باید به دستگاه‌های iOS و مک خود اعلام کنید تا به شبکه ۵GHz متصل شوند. در OS X به Network Preferences بروید و روی وای فای کلیک کنید، سپس گزینه Advanced را بزنید و ۵GHz را به اول لیست بکشید.

در دستگاه‌های iOS  به بخش تنظیمات بروید و سپس گزینه وای فای را بازکنید. روی گزینه ‘i’ در کنار  شبکه ۲٫۴GHz کلیک کنید و ‘Auto-Join را خاموش‌کنید.

اکنون دستگاه مک و iOS خود را  به شبکه ۵GHz متصل کنید و اجازه دهید برای سایر دستگاه‌هایی که از فرکانس ۲٫۴GHz استفاده می‌کنند، فضا باز شود.

چگونه مشکل اتصال به وای فای در مک را حل کنیم: مک OS و مک OS X خود را به‌روزرسانی کنید.

اپل به‌طور مرتب مشکلات نرم‌افزاری را با ارتقا  بهبود می‌بخشد که می‌تواند عملکرد اتصال مک را بهتر کند. روی گزینه Apple کلیک کرده و Software Update را انتخاب کنید تا مطمئن شوید آخرین نسخه نرم‌افزار AirPort را دارید.

چگونه مشکل اتصال به وای فای در مک را حل کنیم: سیستم‌عامل روتر را به‌روزرسانی کنید.

شما باید سیستم روتر خود را نیز چک کنید تا مطمئن شوید جدیدترین برنامه را اجرا می‌کند.مودم خود را به‌روزرسانی کنید.روتر اپل(مانند AirPort Express یا Time Capsul) مرتبا برای به‌روزرسانی چک می‌شود. در اینجا نحوه به‌روزرسانی را خواهید دید:

  1. AirPort Utility را بازکنید.
  2. بخش اصلی AirPort یا Time Capsule را انتخاب کنید.
  3. گزینه Update را بزنید.

چگونه مشکل اتصال به وای فای در مک را حل کنیم: تمام شبکه‌های دستگاه را مجددا راه‌اندازی کنید.

اگر به شبکه وایرلس خود مشکل دارید، معمولا خاموش کردن دستگاه‌ها ازجمله روتر، مک و سایر دستگاه‌های متصل به وایرلس گزینه خوبی است. آن‌ها را برای چند دقیقه خاموش کرده و مجددا روشن کنید.

چگونه مشکل اتصال به وای فای در مک را حل کنیم: کانال‌ها

در آخر، در مورد کانال‌ها حرف می‌زنیم. روترها به‌طور خودکار کانال را انتخاب می‌کنند. بااین‌حال اگر شما ابزار اسکن را از منوی ویندوز در Wireless Diagnostics انتخاب کردید و متوجه شدید روتر شما از کانالی مشابه روترهای همسایه استفاده می‌کند، می‌توانید به‌صورت دستی آن را تغییر دهید.

کانال را صرفا به اولین کانال در دسترس تغییر ندهید. همپوشانی فرکانس کانال‌ها به این معنی است که در پهنای باند باریک از پنج کانال و در پهنای باند گسترده از هفت کانال استفاده می‌کند. بنابراین زمانی که به‌صورت دستی کانال را تغییر می‌دهید، دقت کنید حداقل به پنج یا هفت کانال دورتر از کانال فعلی منتقل کنید.

پس از انجام تغییرات، به بررسی نمودارها ادامه دهید تا ببینید تغییر قابل‌توجهی در سیگنال‌ها ایجاد می‌شود یا خیر.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *