گام به گام با چگونگی طراحی گوشی های سامسونگ (قسمت اول)

شرکت سامسونگ از جمله برندهای کره جنوبی‌ است که در زمینه طراحی و تولید محصولات الکترونیک از جمله گوشی تلفن همراه فعال است. از جمله محصولات این شرکت گوشی‌های تلفن همراه هوشمند است که در ایران و بسیاری از کشورهای جهان طرفداران زیادی دارد. به همین دلیل در این مطلب و چند مطلب بعدی به نحوه تصمیم گیری، طراحی و تولید گوشی‌های سامسونگ S6 و S7 از زبان رییس بخش طراحی و مدیریت گوشی‌های سامسونگ می‌پردازیم.

به گزارش کلیک، S7 و S6 دو مدل از گوشی‌های تلفن همراه ساخته شده توسط این شرکت هستند؛این دو مدل گوشی انقلاب بزرگی در تولید و سوددهی شرکت سامسونگ بعد از دو سال ایجاد کردند. فروش گوشی‌های S7 و S7 Edge در نوع خود بی‌نظیر بوده است و سامسونگ در نظر دارد تا فروش این دو گوشی را در بالاترین حد خود نگه دارد. بعد از رونمایی ازGalaxy Note 7 نکته قابل توجه در گوشی‌های سری S سامسونگ استفاده از آخرین و به روزترین تکنولوژی‌ها در این گوشی‌ها توسط شرکت سامسونگ است و از طرفی در گوشی‌های Note استفاده از صفحه نمایش بزرگ به همراه این تکنولوژی‌ها، محصولی فوق‌العاده به بازار عرضه خواهد کرد.

سامسونگ چگونه این تکنولوژی‌ها را در کنار هم استفاده می‌کند؟ به عقیده کیم گایی یونگ، رئیس بخش طراحی و مدیریت گوشی‌های سامسونگ، سامسونگ قبل از طراحی و تولید گوشی نظر خریداران و فروشندگان در خصوص استقبال از محصولات را با استفاده از نظر سنجی و آمارگیری جویا می‌شود. به این ترتیب سامسونگ متوجه می‌شود که اولاً چه چیزی در بازار تقاضای بیشتری دارد و از طرفی خواهد فهمید که کاربران تلفن‌های همراه به چه قابلیتی‌هایی در گوشی تلفن همراه نیاز دارند و اهمیت می‌دهند. او بعد از رونمایی از S7 در مصاحبه‌ای با خبرنگار MSN در خصوص تصمیم این شرکت مبنی بر انتخاب اندازه مناسب صفحه نمایش، اپلیکیشن‌های ساختار سخت‌افزاری و ترکیب آن‌ها با هم صحبت کرده است.

BBv6dU8.img

کیم گایی یونگ در خصوص تصمیم شرکت سامسونگ مبنی بر تغییر طراحی از S5 به S6 گفته است تا سال ۲۰۱۳ رشد بازار گوشی‌های هوشمند بسیار زیاد و با سرعت بوده است. بر اساس تحقیقات محققان بازار فروش این شرکت، تا آن زمان بیشتر افراد تصور می‌کردند که گوشی‌های هوشمند می‌تواند برای انجام بسیاری از کارها کاربردی و مفید باشد. اما بعد از آن زمان به‌مرور زمان این روند تغییر یافت تا اینکه در سال ۲۹۱۴ و ۲۰۱۵ تصور افراد از تلفن‌های هوشمند نه تنها کاربردی بودن آن‌ها بود بلکه نبود این تلفن‌های هوشمند در زندگی را امری غیرقابل تصور می‌دانستند و به همین دلیل از تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند انتظار داشتند تا طراحی این گوشی‌ها را به گونه‌ای انجام دهند که استفاده و بکار گیری آن‌ها برای کاربران ساده و عملی‌تر باشد. به همین دلیل این شرکت بعد از تولید S5 تصمیم گرفت تغییر اساسی در طراحی گوشی‌های سامسونگ ایجاد کند. نه تنها این تغییرات در شکل و اندازه این گوشی‌ها رخ داد بلکه نوع فلز و شیشه استفاده شده در بدنه  نیز تغییر اساسی پیدا کرد.

اما رئیس بخش طراحی و مدیریت گوشی‌های شرکت سامسونگ در ادامه گفت‌وگو در خصوص طراحی و تولید گوشی‌های S7 بعد از S6 این‌گونه ادامه داده است که در گوشی‌های S6 از یک شیشه سه بعدی در جلو تلفن و از یک شیشه دو بعدی در پشت گوشی استفاده شده است اما در گوشی‌های S7 چه در جلو و چه در پشت گوشی از شیشه‌های سه بعدی استفاده شده است. که البته دلیل استفاده از این طراحی برای این نوع گوشی‌ها، طراحی ارگونومیک آن بوده است. این گوشی‌ها همچنین ضد آب بوده و استفاده از ترکیب فلز و شیشه در این گوشی‌ها به نحو احسن انجام شده است. اما به دلیل استفاده از شیشه سه بعدی در این گوشی، شکل ظاهری آن بسیار شبیه به S6 است اما کاربر اگر هر دو گوشی را در دست بگیرد متوجه تغییرات زیاد آن دو خواهد شد.

کیم گایی یونگ در خصوص استفاده از قابلیت ضد آب بودن و همچنین تعبیه خشاب میکرواس‌دی در این گوشی‌ها در S7 و عدم امکان استفاده از این دو قابلیت در گوشی‌های قبلی این‌گونه پاسخ داده است که زمان زیادی گذشته است که تیم او و همکاران متوجه شوند که مردم در بازار نیاز به گوشی‌های ضد آب دارند. او ادامه داده است که گوشی S6 اولین تجربه این شرکت در ساخت گوشی‌هایی بود که برای ساخت آن از ترکیب شیشه و فلز استفاده شده است چیزی که در آن زمان نیاز کاربران بوده است. اما محدودیت‌هایی در آن زمان برای تولید گوشی‌های ضد آب وجود داشته است که اکنون این محدودیت‌ها رفع شده است.

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار MSN در خصوص اهمیت این قابلیت‌ها در S7 و اینکه در صورت اهمیت این قابلیت‌ها چرا در S6 استفاده نشده‌اند افزوده است که سیاست این شرکت بیشتر بر پایه اولویت بندی است. بنابراین به دلیل وجود یکسری محدودیت‌های فنی و زمانی در هنگام تولید S6 بر اساس سیاست اولویت بندی، یکسری از قابلیت‌هایی که در آن زمان یعنی هنگام تولید S6 اهمیت داشته‌اند را انتخاب و در S6 را تعبیه کرده و تعبیه بقیه این قابلیت‌ها موکول به زمان دیگری یعنی زمان تولید ‌ُS7 شده است. مثلاً یکی از این قابلیت‌ها با توجه به نیاز بازار استفاده از خشاب میکرواس‌دی و پشتیبانی از حافظه ۳۲، ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایت است.

کیم گایی یونگ درباره امکان تعبیه باطری‌های متحرک و قابل برداشتن در این گوشی‌ها در پاسخ خود به این نکته اشاره کرده است که استفاده از باطری قابل برداشتن در این گوشی‌ها غیرممکن نیست. البته او در ادامه این نکته را نیز افزوده است که در صورت استفاده از باطری‌های قابل برداشتن، میزان نازکی گوشی تغییر خواهد کرد و ممکن است گوشی‌هایی که دارای باطری متحرک هستند قطر بیشتری نسبت به گوشی‌هایی که باطری ثابت دارند داشته باشند. از طرفی ممکن است عرض این گوشی‌ها نیز نسبت به گوشی‌های با باطری ثابت بیشتر باشد. اما داشتن باطری متحرک یکی از قابلیت‌ها و خصوصیات بسیار با ارزش یک گوشی هوشمند است. سایز باطری در گوشی‌های S7 Edge به ۳۶۰۰mAh  رسیده است و در مقابل سرعت شارژ این باطری‌ها نیز افزایش یافته است. بسیاری از کاربران با گوشی‌های هوشمند خود در طول روز بسیار سر و کار دارند و از آن‌ها زیاد استفاده می‌کنند این کاربران برای شارژ باطری نیاز به حمل شارژهای بی‌سیم هستند و بنابراین استفاده از باطری‌های متحرک در گوشی‌های تلفن همراه برای این دسته از کاربران بسیار ضروری است چون به جای حمل شارژر‌های بی‌سیم می‌توانند یک باطری یدکی همراه خود داشته باشند تا  در صورت نیاز از آن استفاده کنند.

BBv6iLv

ادامه دارد …بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *