راز پرش چترباز آمریکایی از ارتفاع ۷۶۰۰ متری بدون چتر نجات

یک چتر بازی حرفه ای برای اولین بار بدون استفاده از چتر نجات و یا لباس پرواز از ارتفاع ۲۵۰۰۰ فوتی سقوط کرد و به سلامت روی زمین فرود آمد.

به گزارش کلیک، “لوک آیکینز” امریکایی یک چتر باز معمولی نیست. او که در یک خانواده چتر باز به دنیا آمده است، رسم خاندان خود را با بیش از ۲۰ سال تجربه چتر بازی و ۱۸۰۰۰ هزار پرش ادامه داده است. این فرد نترس هفته گذشته به عنوان اولین چتر بازی که بدون استفاده از چتر نجات یا لباس خفاشی پرش می کند، از ارتفاع ۲۵۰۰۰ فوتی (۷۶۰۰ متری) سطح زمین به پایین پرید. راز موفقیت آیکینز چیزی فراتر از شانس یا مهارت است. اگرچه این دو عامل نیز در پرش موفقیت آمیز او تاثیر گذار بود، ولی عامل کلیدی موفقیت او بهره گیری از یکی از جدید ترین و پیشرفته ترین فناوری ها در هنگام سقوط بود.

دلیل اصلی موفقیت آیکینز استفاده از سیستم ناوبری هوایی است که به او کمک کرد مسیر پرواز خود را هدایت کرده و با موفقیت روی تور قرار گرفته روی زمین فرود بیاید. یک ماژول GPS در کلاه ایمنی آیکینز نصب شده بود که به صورت مرتب موقعیت او را به سیستم هدایت موجود روی زمین ارسال می کرد. سیستم هدایت جریان حرکت او را ردیابی کرده و بر اساس مسیر سقوط آزاد او، محل فرودش را تخمین زد. این سیستم به یک سری چراغ در اطراف تور هدف متصل شده بود که در زمانی که آیکینز روی آن قرار داشت سفید و در هنگامی که او از مسیر منحرف می شد، به رنگ قرمز در می آمد. آیکینز همانطور که سقوط می کرد می توانست نشانه های ارسال شده توسط چراغ ها را مشاهده کرده و بدنش را به گونه ای هدایت کند که در مسیر درست فرود قرار گیرد. تمامی این ارتباطات به صورت زنده و فوری انجام می شد که به آیکینز اجازه می داد برای تنظیم پروازش زمان کافی را داشته باشد.

آیکینز ایده این پرش را از دوست فیزیولوژیست خود، کریس تالی، دریافت کرد که در پرش های قبلی با او کار می کرده است. آیکینز ابتدا ایده تالی را به خاطر خطرناک بودن ذاتی آن و تاثیر بر روی خانواده اش رد کرد. ولی پس از مدتی با بررسی بیشتر، او نظرش را تغییر داد و برای ثبت یک رکورد جهانی آماده شد.

پس از پرش، آیکینز حدود ۲ دقیقه در حال سقوط آزاد بود و پس از آن با سلامت کامل با پشت روی یک تور ۳۰ متر در ۳۰ متر که از ارتفاعی معادل یک ساختمان ۲۰ طبقه آویزان شده بود، فرود آمد. او در هنگام فرود سرعتی معادل ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت داشت. صحنه فرود نفس گیر او نیز فیلم برداری شده است که می توانید مشاهده کنید.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *