IBM تجهیزات نانومتری خود را در جنگ علیه سرطان به میدان آورد

 • مسائل بزرگی در مقیاس نانو در IBM اتفاق می افتد، جایی که محققان تکنولوژی جدیدی به نام “آزمایشگاهی بر تراشه” (LOC) را توسعه دادند که ممکن است در تشخیص بیماری ها به خصوص سرطان توسط پزشکان انقلاب ایجاد کند.

  به گزارش کلیک، گروهی از محققان به سرپرستی جاشوآ اسمیت و بنجامین وانچ گزارش تجزیه ذراتی به ضخامت ۲۰ نانومتر را دادند. تحقیقی که در ابتدا ممکن است آن ها را قادر سازد تا ذرات به کوچکی DNA و ویروس را تحلیل کنند. آن ها گزارش شان را این هفته در مجله نیچر نانو تکنولوژی منتشر کردند.

  LOCs دستگاه های بسیار قدیمی هستند که برای تجزیه قابلیت های تحلیلی آزمایشگاه بیوشیمی در مقیاس کلان به تراشه های سیلیکانی مجزا طراحی شدند. و اگر چه این تراشه ها هنوز هم تا حد زیادی درگیر تحقیق و توسعه هستند، این طور تصور می شود که روزی راه تشخیص ارزان تر، سریع تر و موثرتر نسبت به نقطه مقابل بزرگ ترشان ارائه دهند. اسمیت یکی از محققان IBM در گروه نانو بیوتکنولوژی به دیجیتال ترند گفت: “اکثر تشخیص ها نیازمند آزمایشگاه بیوشیمی بسیار بزرگ به منظور پردازش نمونه هستند”. او کشف بیماری در آغاز کار را به پیدا کردن سوزن در انبار کاه تشبیه کرده است. وی می گوید: “کاری که ما انجام دادیم این است که آن فرآیند را تا مقیاس تراشه پایین آورده ایم” ، با فناوری ای که ممکن است قابلیت های تحلیلی آزمایشگاه در مقیاس بزرگ را در کلینیک مهیا کند.

  محققان در مقاله شان جدایی کیسه های کوچک به نام اگزوسوم را مد نظر قرار دادند که در مرکز تحقیقات پزشکی قرار گرفت. اسمیت می گوید: “در قدیم مردم فکر می کردند اگزوسوم سطل زباله ای از لوازم سلولی ناخوشایند است که توسط سلول ها دفع می شود. در این زمان بود که دانشمندان تایید کردند اگزوسوم حاوی محموله ژنتیکی مهمی مانند DNA ،RNA، پروتئین های سطحی و نشانه های زیستی دیگر که میان سلول ها منتقل می شوند است.”

  اگزوسوم ها در بدن فراوان هستند. و از آن جایی که سلول های سرطانی سریعا ریخته می شوند، اگزوسوم دیدگاه خاصی درباره غده شناسی ارائه می دهد. اسمیت اضافه می کند: “بنابراین با داشتن راه تجزیه ارزان و آرام تر برای تحلیل اگزوسوم، فناوری ‘آزمایشگاهی بر تراشه’ ما می تواند دیدگاهی را درباره منشا سرطان یا گسترش آن در بدن بیمار پیش از بروز علائم فیزیکی به پزشکان ارائه دهد.

  اگر چه مقاله به طور خاص بر اگزوسوم تمرکز کرده، ولی اسمیت قابلیتی را پیشنهاد می کند تا ذراتی را که در این مقیاس مسیر را برای تشخیص بیوذرات در مقیاس نانو مانند ویروس و اسید نوکلئیک می پیمایند تشخیص دهند. هم چنان موانع مهندسی زیادی بر سر راه محققان وجود دارد تا بتوانند فناوری LOC را تنظیم و اصلاح کنند. در حال حاضر آن ها با دانشمندان بیمارستان مونت سینا در نیویورک کار می کنند تا ثابت کنند LOC می تواند علائم زیستی خاص مربوط به سرطان را شناسایی کند با این امید که روزی تراشه ها در جنگ علیه سرطان به توپخانه غده شناسی ملحق شوند. همه ما امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق رخ دهد. • بدون دیدگاه

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *