سیاره ونوس زمانی دارای حیات بوده است

در چند سال اخیر یافته‌‌هایی به دست آمده است که نشان می‌دهد زمانی سیاره ونوس دارای حیات بوده است و آب نیز در آن وجود داشته باشد. حتی فرضیه‌هایی مبنی بر احتمال وجود اقیانوس‌ و همچنین دمای متعادل در این سیاره در گذشته‌های بسیار دور مطرح شده است.

کلیک – ونوس سیاره‌ای است که ابرهای سیاه آن با صاعقه خود همه چیز را نابود می‌کنند؛ سطح آن داغ و سوزان است و فشار جو آن استخوان‌های شما را خرد می‌کند. منظره رعب آور جهنمی این سیاره باعث شده است هیچ کس جرات نزدیک شدن به آن را نداشته باشد و رعب انگیز‌ترین سیاره در منظومه شمسی باشد.

transit2

نمونه‌ای از منظره سطح سیاره ونوس

اما جالب است بدانید وقتی که به بررسی مراحل زمان‌های آغاز پیدایش حیات بر روی سیاره زمین می‌پردازیم، درمی‌یابیم که به احتمال بسیار زیاد سیاره ونوس هم در آن زمان دارای حیات بوده است.

احتمالا در ابتدا در سیاره ونوس نیز همانند سیاره زمین اقیانوس‌هایی وجود داشته است و احتمالا اقیانوس‌های هر دو سیاره دارای جریان‌های آب گرمی بوده‌اند که تحت یک واکنش تکامل یافته شیمیایی با مولکول‌های طبیعی و صخره‌ها واکنش نشان می‌داده‌اند.

یکی از محققان فعال در این زمینه، به بیان این مطلب پرداخته است که تا آنجایی که دانشمندان می‌دانند وجود این اقیانوس‌ها و واکنش‌های صورت گرفته در آن‌ها، برای آغاز حیات در این دو سیاره لازم و ضروری بوده است.

دانشمندان چندین سال است که این موضوع را مطرح می‌کنند که سیاره ونوس همیشه به اندازه زمان کنونی آن گرم نبوده است.

دانشمندان با مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ انجام دادند به این نکته پی بردند که اندازه، چگالی و ترکیبات تشکیل دهنده سیاره ونوس به طرز شگفت آوری مشابه سیاره زمین بوده است. شباهت بسیار زیاد این دو سیاره این موضوع را نشان می‌دهد که به احتمال قوی ترکیبات اولیه تشکیل دهنده این دو سیاره کاملا یکسان بوده است.

در سیاره ونوس نسبت عنصر هیدروژن سنگین (همان عنصر هیدروژن است که علاوه بر پروتون یک نوترون نیز در هسته آن قرار داد) نسبت به عنصر هیدروژن، به میزان زیادی وجود دارد و این موضوع نشانه این است که این سیاره زمانی دارای آب بوده است ولی این زمان هنوز مشخص نیست.

در حال حاضر این احتمال که زمانی در سیاره ونوس حیات وجود داشته است، بسیار قوی‌تر شده است. مدل‌های جدید اقلیمی نشان می‌دهند که احتمالا ۳ میلیارد سال پیش جو سیاره ونوس همانند سیاره زمین دارای دمای معتدل و مناسبی بوده است و اقیانوس‌هایی نیز در آن وجود داشته است.

یک گروه تحقیقاتی با سرپرستی یکی از اعضای ناسا، در مطالعه‌ای چهار مدل از  سال‌های آغازین پیدایش سیاره ونوس را شبیه سازی کردند و عوامل خاصی مانند طول روز و میزان انرژی دریافتی سیاره ونوس از خورشید در آن زمان را، به میزان کمی در هر یک مدل‌ها افزایش دادند.

با بررسی سال‌های آغازین پیدایش سیاره ونوس توسط این چهار مدل مشخص شد که این سیاره در آن سال‌ها دمای متعادلی داشته است و ابرهای متراکم اطراف این سیاره مانع رسیدن دمای بسیار زیاد خورشید به سطح این سیاره می‌شدند و حتی ممکن است برف نیز در آن زمان در این سیاره می‌باریده است. طبق بررسی‌هایی که با بهره‌گیری از این مدل‌ها به دست آمده است، مشخص شده است که احتمالا این سیاره در ۷۱۵ میلیون سال قبل دارای حیات بوده است.

در مورد تحقیقاتی که با استفاده از چهار مدل شبیه سازی شده صورت پذیرفته است، یک موضوع قابل تأمل وجود دارد که حتما باید به آن توجه کرد. این مدل‌ها ۲ میلیارد سال عمر این سیاره را مورد بررسی قرار داده‌اند و نشان می‌دهند که سیاره ونوس در این مدت زمان دارای حیات بوده است و با توجه به این مدل‌ها، احتمالا سرعت چرخش این سیاره به آرامی زمان کنونی بوده است. دانشمندان هنوز به دنبال اثبات این موضوع هستند و به دلیل اینکه سرعت چرخش زمین در طول زمان به تدریج کاهش یافته است، دانشمندان این فرضیه را مطرح کرده‌اند که سرعت چرخش سیاره ونوس نیز در گذشته سریع‌تر از زمان کنونی آن بوده است.

یکی از اعضای تیم تحقیقاتی معتقد است اگر سرعت چرخش سیاره ونوس در گذشته بیشتر بوده است، اعتبار و صحت تمام فرضیات و احتمالات مورد تردید قرار می‌گیرد و تنها در شرایط مناسب، دمایی مشابه با دمای سیاره زمین ایجاد می‌شود؛ بنابراین باید به این موضوع توجه بیشتری کرد و آن را مورد بررسی قرار داد.

وی در ادامه گفته‌های خود افزود این موضوع که سیاره ونوس دو میلیارد سال قابل سکونت بوده است، کمی عجیب به نظر می‌رسد؛ زیرا این مدت زمان برای قابل سکونت بودن این سیاره بسیار زیاد است و اگر مدل‌های شبیه سازی شده درست باشند، درست در زمانی که حیات بر روی زمین آغاز شده است، این سیاره نیز دارای حیات بوده است.

متاسفانه سیاره ونوس کنونی بهترین مکان برای انجام تحقیقات برای دستیابی به سرنخ‌هایی در مورد وجود حیات در این سیاره در سال‌های بسیار دور، نیست.

طبق گفته محققان سیاره ونوس گرمترین سیاره منظومه شمسی است و ابرهای متشکل از اسید سولفوریک که شدیدترین نوع رعد و برق شناخته شده را ایجاد می‌کنند، نیز این سیاره را دربر گرفته‌اند.

venus_lightning_flipped_800

ابرهای اسیدی در سیاره ونوس و رعد و برق ایجاد شده توسط آن‌ها

فشار هوا در سیاره ونوس ۹۰ برابر سیاره زمین است و همانند فشار آب در عمق ۹۱۴ متری اقیانوس‌ها است.

حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه سیاره ونوس که زمانی مانند سیاره زمین دارای حیات بوده است، این چنین  دگرگون شده است و به یک جهنم تبدیل شده است.

این موضوع یکی از بزرگترین رازهای سر به مهر سیاره ونوس است. این سوال زمانی ذهن بشر را بیشتر مشغول می‌کند که شاخه‌ای از زیست‌شناسی به نام اختر‌زیست‌شناسی (بررسی حیات بر روی سیاره زمین و سیارات دیگر) در نظر گرفته شود. با این حال دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند پاسخ مشخص و قانع کننده‌ای برای این سوال پیدا کنند.

 یک دیدگاه

مهری

ونوس چیه، چرا “ناهید” یا “زهره” نمی گی؟

دیدگاه ها:

  1. مهری گفت:

    ونوس چیه، چرا “ناهید” یا “زهره” نمی گی؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *