ضدعفونی کردن آب با نور مستقیم خورشید

|
۰ دیدگاه

محققان به تازگی موفق به ساخت دستگاه کوچک و ارزان قیمتی شده اند که می تواند با استفاده از نور خورشید آب را ضد عفونی کند.

به گزارش کلیک، استفاده از نور خورشید برای ضد عفونی کردن آب اصلا فناوری جدیدی نیست. اشعه ماورابنفش می تواند پس از ۶ ساعت باکتری ها را از بین ببرد، هر چند ممکن است این روند تا ۴۸ ساعت نیز طول بکشید. شاید این روش زمان بر باشد، ولی تنها راه قابل استفاده موجود در کشور های در حال توسعه است. اخیرا محققان آزمایشگاه ملی شتاب‌دهنده اسلاک آمریکا و موسسه علوم و مواد دانشگاه استانفورد دستگاهی را ساخته اند که می تواند به این فرایند سرعت بخشد. یافته های این دانشمندان در اوایل هفته جاری در مجله Nature Nanotechnology منتشر شد. این دستگاه که اندازه ای کوچک تر از یک تمبر پستی دارد، نه تنها از اشعه ماورابنفش خورشید، بلکه از طیف انوار مرئی آن نیز استفاده کرده تا آب را ضد عفونی کند.

این دستگاه از جنس شیشه و لایه های نامرئی دی سولفید مولیبدن ساخته شده است. این ترکیب به عنوان یک فتوکاتالیست عمل کرده و هنگام برخورد با نور مرئی، پراکسید هیدروژن تولید می نماید که یک ماده ضد عفونی است. طبق آزمایشات انجام شده این دستگاه قادر است طی ۲۰ دقیقه ۹۹٫۹۹ درصد باکتری های موجود در ۲۵ میلی لیتر آب را از بین ببرد.

در حالی که قیمت تمام شده این دستگاه به طرز باورنکردنی ارزان و تولید آن نیز آسان است، محققان تصریح می کنند که فعلا آن را فقط با استفاده از اشریشیا کلی (E. coli) و باکتری های اسید لاکتیک تولید شده در آزمایشگاه تست کرده اند. بنابر این هنوز اثبات نشده است که این دستگاه می تواند ویروس ها یا مواد شیمیایی را نیز از بین ببرد.

0 پسندیده شده
حمید عابدینی
حمید عابدینی دانشجوی رشته زبان انگلیسی است. طراحی گرافیکی و کار با نرم افزار های رایانه ای مرتبط با این رشته از جمله علایق اوست. وی در زمینه مدیریت سایت های اینترنتی تجربه داشته و در حال حاضر به ترجمه مقالات و مطالب انگلیسی می پردازد.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.