تجربه جالب تماشای بارش شهاب سنگی “پرسیدز” از قلب فضا

|
۲ دیدگاه

همه چیز به زاویه دید ما انسان‌ها بستگی دارد! در حالی که همه آدم‌ها از پایین به بالا و به آسمان نگاه می‌کنند، فضانوردان در حال نگاه کردن به پایین هستند. همین امر باعث داشتن زاویه دید متفاوتی می شود.

به گزارش کلیک، اگر شما هم جزو آن ۸۰ درصد جمعیت کره زمین هستید که به علت زندگی در منطقه‌ای که آلودگی نوری زیادی دارد نمی‌توانید ستاره‌ها را ببینید، احتمالاً شما هم نتوانسته‌اید چیز زیادی از بارش شهاب‌سنگ‌های “پرسیدز” (Perseids) طی این آخر هفته ببینید. اما نگران نباشید! چون افرادی که در مناطقی با آلودگی نوری کمتر هم زندگی می‌کنند، اطمینان داده‌اند که به هیچ‌وجه نمی‌شد دید کاملی نسبت به رویدادی که مایل‌ها دورتر از سطح سیاره ما رخ می‌دادg داشت.

بدون وجود ابرهای نگران‌کننده و یا سایر شرایط مزاحم برای رصد، فضانوردان ISS تصمیم گرفتند که یک دوربین فوق حساس و با جزئیات بسیار دقیق را در تجهیزات تحقیقاتی مشاهده پنجره‌ای (Window Observational Research Facility)  قرار دهند و نیازی به گفتن نیست که این دوربین چندین عکس بی نظیر را ثبت کرده است.

از روز ۱۰ آگوست امسال، خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی، متوجه مقداری فعالیت در بارش شهاب سنگ “پرسیدز” شدند و پیش از آن و در ماه جولای نیز، این گروه از یک شهاب سنگ از گروه شهاب‌سنگ‌های Delta Aquarids که بر فراز اقیانوس آرام در حال پرواز بود، عکس گرفت. ارزش زیبایی‌شناسی این تصاویر بسیار بالاست ولی با این وجود، دانشمندان در حال جمع‌آوری اطلاعات ارزشمند از این تصاویر هستند.

به عنوان مثال، با اندازه‌گیری طول‌موج‌های نوری که این شهاب‌سنگ‌ها طی سوختن از خود ساطع می‌کنند، دانشمندان می‌توانند اطلاعاتی را درباره ترکیبات، گسترش و مبدأ این شهاب‌سنگ‌ها به دست آورند. البته قطعاً اندازه‌گیری برخی از این اطلاعات از روی زمین هم ممکن است، با این حال، همان‌طور که مجله اکتشافات (Discover Magazine) اشاره کرده است “اختلالات اتمسفری که موجب بروز انحراف مشاهدات طیفی و طیف‌سنجی می‌شوند، در فضا کمتر است.”

همچنین دوربین پیشرفته‌ای که خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) از آن بهره برده‌اند، قادر است تا کوچک‌ترین ذرات غبار ستاره‌ای را نیز که در صورت استفاده از دوربین‌های دیگر قابل مشاهده نیستند، ثبت کند.

تعداد بسیار زیادی عکس توسط ایستگاه فضایی بین المللی از پرسیدز گرفته شده است چرا که این ایستگاه فضایی ۱۶ بار در روز دور زمین می‌چرخد و در نتیجه زمان بسیار زیادی (اگر بخواهیم دقیق بگوییم، معادل ۹ ساعت) برای مشاهده و ثبت تصویر دارد. پس اگر IRL این بارش شهاب‌سنگی را از دست داده‌اید، دیدن این تصاویر خالی از لطف نیست!

فروزان طاهری
اگر بخوام یه نامه از زندگیم بنویسم، خیلی کوتاهش میشه پر ماجرا و عالی و به سرعت رو به بالا، اونقدر که یه وقتا ترس برم میداره! شانس اینو داشتم که از دانشگاه تهران مهندسیم رو بگیرم ولی اگه شما این شانس رو نداشتین بهتون میگم چیز چندانی رو از دست ندادین! می نویسم، تدریس می کنم، برای چندتا وبسایت داخلی و بین المللی تولید محتوا می کنم، ترجمه می کنم و یادم می مونه لبخند بزنم!
از این نویسنده

۲ دیدگاه

توسط: امین جمشیدی

سلام. اینکه خبر رسانی می کنید خوبه ولی وقتی نویسنده ی خبر خیلی از اون حوزه اطلاع نداشته باشه نتیجه چندان جالب نخواهد بود.
صورت های فلکی غیر از اسم لاتین اسم فارسی یا معادل عربی دارن که بین مردم رایج تره و صدالبته شنیدنش به گوش مردم راحت تر. اسم این صورت فلکی هم “برساووش” هست و اتفاقاً تنها صورت فلکی ای هست که اسم لاتین مجزا نداره و معادل فارسی رو برای اون در نظر گرفتن که اسم یک پهلوان ایرانیه.
در ضمن بارش شهاب سنگی عبارت کاملاً غلطی است و شهاب سنگ به چیزی گفته میشه که از جو زمین بگذره و به سطح زمین برسه. این ذرات باقیمانده ی دم دنباله دارها هستند و اونقدر کوچک هستند که تماماً می سوزند. پس شهاب سنگ نیستند و بارش شهابی عبارت درست برای این خبر می تونه باشه.
کجای متن توضیح داده شده که IRL بارش شهابی چیست؟
امین جمشیدی_ مدرس نجوم و عضو تحریریه ماهنامه ی نجوم

    توسط: علی رهبری

    ممنون از شما که رسانه کلیک را دنبال می کنید.
    مطمئنا با همراهی افراد مثل شما رسانه کلیک روزبه روز بهتر خواهد شد.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.