قابلیت‌های حیرت‌انگیز کفپوش‌های هوشمند

|
۰ دیدگاه
کف‌پوش‌ هوشمند

تصور کنید زمین زیر پای شما می‌توانست حرکات هر روزه شما را زیر نظر داشته باشد. این مساله برای خانه‌های هوشمند و تسهیلات مدرن چه مفهومی خواهند داشت؟

به گزارش کلیک، افکار عمومی هنوز با کف‌پوش‌های هوشمند آشنا نشده است. این عبارت را در گوگل جستجو کنید تا ببینید چه گزینه‌های هوشمندی برای خرید فرش، کف‌پوش و سایر مواد پوشاننده کف پیش رو دارید. برخی از این فناوری‌های کف‌پوش روانه بازار شده‌اند و تاثیرات بزرگی بر سیستم خانه‌های هوشمند و برنامه‌های کاربردی دولتی دارند.

یکی از شرکت‌هایی که بر روی کف‌پوش‌های هوشمند کار می‌کند Future Shape است. محصولات این شرکت مانند SensFloor در مکان‌هایی مانند خانه‌های سالمندان و سایر کسب‌وکارها نصب‌شده است. اما این محصولات چگونه کار می‌کنند؟ یک‌لایه بسیار نازک روی پارچه نصب‌شده و سیگنال‌های رادیویی، داده‌ها را به مرکز ذخیره داده ارسال می‌کند. در یک خانه سالمندان در فرانسه، زمانی که کف‌پوش هوشمند دریابد کسی روی زمین افتاده است به ایستگاه پرستاری اخطار ارسال می‌کند.

علاوه بر ردیابی حرکات ساکنین ساختمان، برخی محصولات جدید قادرند برق نیز تولید کنند. کف‌پوش‌های PowerLeap توسط الیزابت ردموند خلق‌شده‌اند که خاصیت پیزوالکترونیک را در کف‌پوش‌های هوشمند ایجاد می‌کند. وی این‌طور در نظر داشت که برای مثال، روشنایی پارک مرکزی می‌تواند توسط حرکات افراد در پارک تولید شود.

در حال حاضر این ایده به لطف شرکت پاوگان در برخی ساختمان‌ها اعمال‌شده است. تعدادی از دانش آموزان علوم زیستی از این مکعب‌ها در مدرسه بلومینگتون نصب‌کرده‌اند. هرکدام از این مکعب‌ها سنسورهایی دارد که حرکت را ردیابی می‌کنند و در همان حال با تغییر میدان مغناطیسی، مقداری انرژی ایجاد می‌کنند.

سازنده این مکعب‌ها می‌گوید “هر بار که شخصی روی آن‌ها قدم بگذارد، آن‌ها ۷ وات برق تولید می‌کنند. انرژی تولیدشده در باتری‌ها ذخیره می‌شود و در هنگام نیاز برای روشن کردن چراغ استفاده می‌شود.

با این که این کف‌پوش‌ها کاملا طبیعی به نظر می‌رسند اما دو چیز را در خود پنهان کرده‌اند: مقدار زیادی مدار الکترونیکی و یک برچسب قیمت بالا. پوشش یک مترمربع از محصولات پاوگان ۱۶۰۰ دلار هزینه در بردارد.

مهرنوش چمنی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.