مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه در ایران ایجاد می‌شود

قرارداد راه‌اندازی مرکز تبادل اطلاعات (POP) میان محمدجواد آذری جهرمی، معاون وزیر ارتباطات، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت و الساندرو تالوتا مدیر شرکت تله‌کام ایتالیا اسپارکل به امضا رسید.

به گزارش کلیک، با امضا این قرارداد، مقرر شد شرکت ایتال تله‌کام، مرکز تبادل اطلاعات را برای استفاده توزیع‌کنندگان و سرویس‌دهندگان محتوا (CDN) در منطقه خاورمیانه در تهران راه‌اندازی کند. این چهارمین مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه پس از مراکز (POP) امارات، عمان و استانبول خواهد بود.

جهرمی، معاون وزیر ارتباطات گفت: راه‌اندازی (POP) بین‌المللی در تهران، ایران را به عنوان مرکز بین‌المللی سرویس‌دهی منطقه‌ای معرفی می‌کند و به‌جای آنکه مسیر ترانزیت ارتباطی کشورهای منطقه به اروپا برود، مستقیم در تهران مدیریت می‌شود و این موضوع افزایش کیفیت و کاهش قیمت سرویس اینترنت را برای خدمات‌دهندگان اینترنت بین‌الملل به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: تا پیش از این کشورهای منطقه برای دریافت ارتباطات مجبور به استفاده از مسیر اروپا بوده‌اند، راه‌اندازی مرکز تبادل اطلاعات در ایران اولین گام به سمت برنامه ایران برای ایجاد هاب بین‌المللی منطقه خواهد بود.

وی تاکید کرد: تا پیش از این کشورهای جنوب ایران برای ترانزیت ارتباطی نیازمند استفاده از (POP) عمان و امارات بودند که به دلیل هزینه‌های بسیار بالای اتصال مجبور بودند عمده تبادل اطلاعات خود را در اروپا انجام دهند که این موضوع باعث کاهش سهم محتوای موجود در منطقه و کیفیت پایین آن شده بود، اما با راه‌اندازی مرکز تبادل اطلاعات بین‌المللی در تهران این مسیر می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های سرویس‌دهی و افزایش کیفیت آن شود که بیشترین تمرکز بر روی سرویس‌های ویدئویی خواهد بود و امیدواریم زمینه رشد سرویس‌های ویدئویی با قرار گرفتن (CDN)های منطقه‌ای در منطقه خاورمیانه افزایش یابد.

معاون وزیر ارتباطات در مورد آخرین وضعیت قرارداد چهار جانبه ترانزیت ایران- اروپا که در سال ۱۳۹۰ میان عمان، روسیه، انگلستان و ایران به امضا رسید اما عملیاتی نشد، گفت: این قرارداد در هر چهار کشور اجرا شد، اما به دلیل تحریم‌های مالی بین‌المللی قابلیت بهره‌برداری از این مسیر فراهم نشد. هم‌اکنون نیز یکی از موضوعاتی که در حاشیه حضور شرکت‌های بزرگ مخابراتی دنیا در برنامه داریم، رایزنی برای استفاده از این مسیر با بازاریابی‌های انجام ‌شده است.

جهرمی اظهار داشت: ایجاد مسیرهای ترانزیتی از ایران، کیفیت ارتباطات دنیا را تا ۴۰ میلی ثانیه بهبود خواهد بخشید که تاکنون به دلیل وجود موانع، دنیا خود را از این مسیر محدود کرده بود. هم‌اکنون با رفع موانع کشورهای شرقی آسیا مانند چین و هند تمایل خود را به استفاده از مسیر ترانزیت ایران- اروپا با محوریت ایران اعلام کرده‌اند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: هم اکنون ۱۰۰ ترابیت ظرفیت از کانال سوئز مدیریت می‌شود که معادل ۱۰ درصد این فضا می‌تواند از مسیر ترانزیت ایران- اروپا مدیریت شود.

در این مراسم، الساندرو تالوتا با اشاره به اینکه شرکت تله‌کام ایتالیا اسپارکل در بیش از ۱۰۰ نقطه در دنیا مرکز تبادل اطلاعات راه‌اندازی کرده است، خاطرنشان کرد: چهارمین حضور این شرکت در منطقه خاورمیانه و آسیا در ایران است و امید می‌رود با این همکاری حجم ترافیک ارتباطی و کیفیت سرویس‌دهی افزایش یابد.

مدیرعامل تله‌کام ایتالیا، در مورد شبکه ملی اطلاعات ایران نیز افزود: شبکه ملی اطلاعات می‌تواند یکی از برنامه‌های دولت‌ها برای توسعه باند پهن باشد و برای مردم منافع بسیاری به همراه خواهد داشت، اما مهم این است که در راه‌اندازی این شبکه و ارائه خدمات آن، دولت‌ها سیاست باز و ایجاد رقابت آزاد همراه با مقررات را در پیش گیرند. در نهایت ارائه خدمات مناسب و صرفه اقتصادی برای کاربران به همراه داشته باشد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *