ایران بزرگترین کشور منطقه از نظر ثبت دامنه‌های اینترنتی

|
۰ دیدگاه
ایران بزرگترین کشور منطقه از نظر ثبت دامنه های اینترنتی

آمارهای ارائه شده از سوی مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانشهای بنیادی نشان می دهند که تاکنون ۸۱۲ هزار و ۲۱۷ دامنه اینترنتی در کشور توسط کاربران ایرانی به ثبت رسیده و فعال است.

به گزارش کلیک، آمار فوق در پایان سال ۹۴ بالغ بر ۷۵۴ هزار دامنه اعلام شده بود. این اعداد نشان دهنده رشد ثبت دامنه های فعال در کشور است.

براساس این آمار و بررسی‌ها، پسوند ir همچنان در صدر ثبت دامنه‌های فعال اینترنتی با هویت ایرانی در فضای مجازی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.

برطبق آمار هم‌اکنون تعداد ۸۰۳ هزار و ۳۰۳ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می‌شود؛ همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir  بالغ بر ۳ هزار و ۸۳۶ دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ایران ۲ هزار و ۱۵۶ دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود یک هزار و ۵۳۰ دامنه اعلام شده است.

در همین حال تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۳۳۶ دامنه، با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۷۷، پسوند org.ir بالغ بر ۳۱۵ و id.ir بالغ بر ۴۲۳ دامنه است؛ تاکنون ۴۱ دامنه نیز با پسوند net.ir به ثبت رسیده و در مجموع ۸۱۲ هزار و ۲۱۷ دامنه در پایگاه ثبت دامنه های اینترنتی در ایران تا شهریورماه ۹۵ ثبت شده و فعال است.

هم اکنون ایران با تعداد دامنه‌های اینترنتی فعال، از نظر تعداد دامنه اینترنتی کشوری، نه تنها بزرگترین کشور در منطقه است، بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم پیشی گرفته است و با رشد سالانه ۴۵ درصدی در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.

0 پسندیده شده
سجاد رئوفی پور
سجاد رئوفی پور هستم. خبرنگار وکارشناس آی تی . خبرنگاری شغل مورد علاقه من بود و آی تی علاقه شخصی. نتیجه تلفیق این دو علاقه با هم، زمینه ساز تبدیل من به خبرنگار حوزه آی تی شد و طی سالها در نشریه های مکتوب و غیرمکتوب در این زمینه نوشته ام. حالا در کلیک این افتخار را دارم که باز هم در همین زمینه برای شما بنویسم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.