سامسونگ آماده همکاری با AMD و NVIDIA

|
۰ دیدگاه
مذاکرات سامسونگ با AMD و NVIDIA

شنیده‌ها حاکی از آن است که سامسونگ در حال انجام برخی مذاکرات با AMD و NVIDIA است تا جواز فناوری‌های خود را در زمینه تراشه‌های واحد گرافیکی، به این دو شرکت اعطا کند.
به گزارش کلیک، اخبار مربوط به این مذاکرات، از یکی دو روز پیش به گوش می‌رسد. در حال حاضر، سامسونگ خط تولید “مالی” شرکت ARM را برای تولید SoC  (سیستم روی چیپ) خود در اختیار دارد. اگر این مذاکرات اخیر به سرانجام برسد، سامسونگ قادر خواهد بود تا واحد گرافیکی مورد نیاز خود را تولید کند. البته شایعاتی مبنی بر این اقدام سامسونگ، از حدود دو سال پیش شنیده می‌شد.

این‌که سامسونگ بخواهد کنترل بیشتری بر روی محتویاتی که در دستگاه‌های تولیدی خود استفاده می‌کند داشته باشد، غیر منطقی و بی دلیل نیست. حتی شایعه شده است که سامسونگ در حال کار برای اضافه کردن پشتیبانی CDMA بر روی تراشه‌های اکسینوس (Exynos) خود است. اگر این نتیجه محقق شود، انتظار می‌رود که این تراشه‌های اکسینوس جدید بر روی گلکسی اس ۹ به کار برده شوند.

چنانچه سامسونگ با موفقیت از این آزمون خارج شود، دیگر نیازی به استفاده از مودم قرار گرفته بر روی تراشه‌های اسنپ دراگون برای همکاران خود مثل Verizon و Sprint که از CDMA استفاده می‌کنند، نخواهد داشت. این اتفاق احتمالا به معنی پایان دوران SoC‌های اسنپ دراگون بر روی گوشی‌های گلکسی سامسونگ خواهد بود.

سامسونگ امیدوار است که بتواند زمان طولانی مورد نیاز برای توسعه یک واحد پردازش گرافیکی را با اعطای جواز بخشی از این فناوری به شرکت‌های دیگر کاهش دهد. در حال حاضر، NVIDIA برای تولید واحدهای پردازش گرافیکی خود از معماری “پاسکال” بهره می برد. این تراشه‌های تولید شده با فناوری پاسکال توسط TSMC و با استفاده از فرایند  ساخت ۱۶ میلی متری FinFET ساخته می شوند. از سوی دیگر،  AMD نیز برای تولید تراشه‌های پردازش گرافیکی خود که دارای معماری “پولاریس” هستند، از فرایند ساخت ۱۴ میلی متری FinFET استفاده می کند.

با توجه به اهداف و منافع سامسونگ، به نظر می‌رسد که به زودی توافقنامه‌ای بین سامسونگ و یکی از این دو شرکت بسته شود.

فروزان طاهری
اگر بخوام یه نامه از زندگیم بنویسم، خیلی کوتاهش میشه پر ماجرا و عالی و به سرعت رو به بالا، اونقدر که یه وقتا ترس برم میداره! شانس اینو داشتم که از دانشگاه تهران مهندسیم رو بگیرم ولی اگه شما این شانس رو نداشتین بهتون میگم چیز چندانی رو از دست ندادین! می نویسم، تدریس می کنم، برای چندتا وبسایت داخلی و بین المللی تولید محتوا می کنم، ترجمه می کنم و یادم می مونه لبخند بزنم!
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.