مشاهده آرام‌ترین مگنتار تاکنون کشف شده توسط ناسا

فضانوردان شاغل در Chandra X-ray شواهدی را مبنی بر وجود ستاره‌ای مگنت دار در مرکز RCW 103 یافته‌اند که در میان گرد و غبار سوپرنوایی دور از زمین و در فاصله ۱۰۷۰۰ سال نوری پنهان شده بود.

هرچند کشف مگنتار ها معمولاً در نوع خود جالب است اما این بار مگنتار کشف شده یک ستاره معمولی نیست. این مگنتار با سرعتی هزاران برابر کمتر از دیگر مگنتار های همنوع به دور خود می‌چرخد.

ستاره شناسانی که مشغول بررسی ستاره‌ای به نام ۱E 161348-5055 بودند متوجه شواهدی شدند که مگنتار بودن این ستاره را اثبات می‌کرد. مگنتار ها می‌توانند نیروی مغناطیسی زیادی از خود ساتع کنند که گاهی هزاران میلیارد برابر از نیروی مغناطیس خورشید است.

اینکه این ستاره بر اثر یک سوپرنوا به وجود آمده بر دانشمندان پوشیده نبود اما کشف مگنتاری که با این سرعت کم به دور خود بچرخد اتفاقی نادر در نجوم به حساب می‌آید. با این کشف تازه گروهی دیگر از دانشمندان این بار از شهر آمستردام داده‌های مختلف مرتبط با این ستاره را با استفاده از تلسکوپ‌های اتمی مورد بررسی قرار خواهند داد.

اگر اطلاعات کسب شده صحیح باشد این مگنتار سی امین مگنتار تاریخ است که توسط انسان کشف می‌شود. با اینکه تمامی خصوصیات این ستاره شبیه یک مگنتار است اما سرعت چرخش پایین آن، دانشمندان را به شک وا داشته است زیرا چنین کشفی می‌تواند تعریف ما را از مگنتار ها تغییر دهد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *