دوازدهمین انسان نخبه جهان، مخترع ایرانی تبار لیزر گازی درگذشت

|
۰ دیدگاه

علی جوان مخترع ایرانی تبار و دانشمند پیشتاز در زمینه لیزر کوانتوم الکترونیک در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

به گزارش کلیک، این دانشمند و پروفسور ایرانی، مخترع لیزر گازی بود که در سال ۱۹۶۰ سر و صدای زیادی در دنیای علم کرد. این اختراع نقطه عطفی در تاریخ فناوری های جدید دنیا محسوب می شود.

لیزر گازی با درجه خلوص رنگ بی سابقه و دقت بالایی کار می کند. در این نوع ویژه لیزر، گازی درون یک لوله شفاف، مانند لامپ مهتابی می رود. عبور جریان از این لوله باعث رفت وآمد فوتون می شود. به عبارت دیگر، جریان الکتریکی، برای تولید نور، در یک گاز تخلیه می شود. نخستین نوع این لیزرها هلیم–نئون بود که در لیزرهای خانگی و مدارس کاربرد دارد.

پروفسور علی جوان قبل از اینکه لیزر گازی را اختراع کند تئوری لیزر سه سطحی را پایه گذاری کرد و اهمیت همگرایی فازی را در این وسیله میکروویو (ریزموج) به نمایش گذاشت. این کار منجر به معرفی ایده لیزر بدون پراکندگی شد. علی جوان سپس این ایده را به طور گسترده تری در استفاده از اثر رامان تحریک شده به کار گرفت که در آخر باعث گسترش نوظهور رژیم نوری شد.

علی جوان از کودکی به ریاضیات و بازی با اعداد علاقمند بود. دوران دبیرستانش را در دبیرستان البرز تهران پشت سرگذاشت و تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه تهران بود. سپس برای ادامه تحصیل در سال ۱۹۴۸ به آمریکا رفت و تحصیلاتش را در مقطع دکتری فیزیک در دانشگاه کلمبیا ادامه داد.

این دانشمند و مخترع ایرانی تبار و استاد بازنشسته دانشگاه ام ای تی که نشریه انگلیسی تلگراف در سال ۲۰۰۷ او را دوازدهمین نخبه جهان معرفی کرد در ۲۲ شهریورماه دار فانی را وداع گفت.

5 پسندیده شده
نفیسه فصیحی
نفیسه فصیحی کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم هستم. علاقمند به حوزه نویسندگی، محتوا و بازاریابی. حدود سه سالی هست که در زمینه تولید، بازنویسی، تدوین، سئو و بهینه سازی محتوا فعالیت دارم. در حال حاضر مدیریت محتوای فارسی دو سایت رزرو آنلاین هتل ( egardesh.com ، samita.com) را بر عهده دارم و همزمان با مجله اینترنتی کلیک همکاری می کنم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.