غافلگیری دیگری از بیل گیتس!

|
۵ دیدگاه
سرمایه گذاری بیل گیتس در انرژی پاک

در اقدامی عجیب و جالب، بیل گیتس جدید ترین سرمایه گذاری خود را در زمینه تولید سوخت ارزان قیمت از خرده چوب ترتیب داده است. به نظر می رسد این میلیاردر سرشناس به زمینه انرژی علاقه مند شده باشد.
به گزارش کلیک، این سرمایه گذاری در یک شرکت بیوتکنولوژی صورت گرفته است که فعالیت آن در زمینه تبدیل بیومس به زیست سوخت و زیست پلاستیک (بیوپلاستیک) است.
بیومس یا زیست توده در واقع بقایای بخش هایی از درختان قطع شده است که در صنعت استفاده نمی شوند، مثل شاخه ها و سر درختان. معمولا از این بخش ها برای سوزاندن جهت تولید برق استفاده می شود. اما در دهه اخیر اهمیت بیومس برای تولید انرژی به روش های پاک تر، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
این شرکت که “رنماتیکس” (Renmatix) نام دارد، از نوعی  فناوری اختصاصی استفاده می کند که با عنوان “فرایند پلنتروز” (Plantrose Process) شناخته می شود. در این فرایند، بیومس طبیعی، شامل خرده چوب، کود طبیعی و گیاهان معین، را داخل یک خمره تحت فشار از آب می ریزند تا بلور های طبیعی آن را استخراج کنند.
سپس این بلور ها می توانند برای ساخت سوخت زیستی (biofuel) به کار روند. پتانسیل انرژی این واحد های زیست سوخت معادل و یا حتی بیشتر از گازوییل است! در بسیاری از موارد، هزینه تولید انرژی به این روش به اندازه گازوییل است، با این تفاوت که میزان کربن تولید شده در آن کمتر است.
بیل گیتس در این باره گفته است: برای اقدام درباره تغییرات آب و هوایی،  نیاز داریم تا زیر ساخت هایی را در زمینه تولید انرژی توسعه دهیم به طوری که گازهای گلخانه ای کمتری آزاد کرده و از نظر قیمت هم رقابتی باشند. شرکت رنماتیکس از نوعی فرایند ابتکاری استفاده می کند که روشی جالب برای رسیدن به این هدف است.
سرمایه گذاری ۱۴ میلیون دلاری بیل گیتس، به همراه توافق مجوزی که با شرکت نفت و گاز “توتال” فرانسه به امضا رسیده است، به شرکت رنماتیکس این اجازه را می دهد که یک میلیون تن از این بلورهای طبیعی را که “شکر سلولوزی” نامیده می شوند، در کارخانه شیمیایی خود تولید کند.
بر اساس گزارش رنماتیکس از این صنعت، با این حجم از شکر سلولوزی و پتانسیل انرژی، می توان ۱۲۰ میلیارد لیوان پلاستیکی تجزیه پذیر تولید کرد و یا یک میلیون ماشین را به اندازه ۲۰۰۰ مایل (یعنی حدود ۳۲۰۰ کیلومتر) راند.
مایکل همیلتون، مدیر عامل رنماتیکس در این باره می گوید: سرمایه گذاری بیل گیتس کمک می کند تا اقدامات این شرکت تا چندین سال آینده تضمین شود. همچنین به طرز ایده آلی، هزینه نهایی را برای تولید سود آور تر این نوع از منبع انرژی کاهش می دهد.
همیلتون در مصاحبه با بیزنس اینسایدر گفته بود که: بیل گیتس انرژی و آگاهی زیادی را به شرکت ما وارد کرد. نتیجه تلاش های او نه ماه پیش در بیست و یکمین “کنفرانس احزاب” پاریس (COP21) دیده شد که نشان دهنده تعهد او به پیشبرد چنین ابداعاتی در زمینه تولید انرژی است به طوری که شرکت هایی مثل ما بتوانند تاثیر گذار بوده و گسترش یابند.
نشست احزاب، در واقع بزرگ ترین نشست بین المللی سیاسی است که در فرانسه برگزار می شود و به عنوان بخشی از فعالیت های سازمان ملل، در نشست بیست و یکم به توسعه راهکارهایی در زمینه تولید انرژی های پاک اختصاص یافته بود.
بیل گیتس در بیست و یکمین نشست احزاب در پاریس در دسامبر سال ۲۰۱۵، چهره ای برجسته بود. این رویداد یک واقعه تاریخی بود که در آن ۱۹۵ کشور برای طرح پیشنهادی مبنی بر محدود کردن و یا جلوگیری از اثرات تغییرات آب و هوایی کره زمین توافق کردند. در این رویداد، بیل گیتس تعهد داد تا ۳۰ نفر از ثروتمند ترین و قدرتمند ترین افراد دنیای تجارت و فناوری، برای سرمایه گذاری در این استارتاپ همکاری کنند تا بتوانند روند اثرات تغییرات آب و هوایی را کند کرده و یا به طور کامل جلوی آن را بگیرند.

فروزان طاهری
اگر بخوام یه نامه از زندگیم بنویسم، خیلی کوتاهش میشه پر ماجرا و عالی و به سرعت رو به بالا، اونقدر که یه وقتا ترس برم میداره! شانس اینو داشتم که از دانشگاه تهران مهندسیم رو بگیرم ولی اگه شما این شانس رو نداشتین بهتون میگم چیز چندانی رو از دست ندادین! می نویسم، تدریس می کنم، برای چندتا وبسایت داخلی و بین المللی تولید محتوا می کنم، ترجمه می کنم و یادم می مونه لبخند بزنم!
از این نویسنده

۵ دیدگاه

توسط: وحید

انتخاب تیترت خوب نیست ، چون سرمایه گذاری در رابطه با سوخت پاک ینی آینده ی بشر رو کره ی زمین، تو متن خبر هم حرفی از تعجب کسی زده نشد! ما تو کشورمون تا صد و پنجاه سال آینده قراره با فرض اینکه یک عدد ماشین دیگه اضافه نشه! روزی حداقل حداقل ۸۰ میلیون لیتر بنزین بسوزونیم و تنفسش کنیم، پس فک میکنم بهتره خودمون رو هم کمی نقد کنیم

  توسط: محمدرضا مرتضایی

  در جمله اول به عجیب بودن این اقدام اشاره شده دوست عزیز و اینکه این مطالب ترجمه هستن و نظر شخصی نویسنده نیستن. البته عجیب بودنشم درسته چون بیل گیتس رو بیشتر تو حوزه کامپیوتر میشناسن و مثلا اگه بیاد یهو تو یه حوزه ای که خیلی مرتبط با کامپیوتر نیست فعالیت کنه کمی عجیب به نظر میرسه قاعدتاً

   توسط: وحید

   مرسی از جوابت، الان دوباره متنو خوندم دیدم که تعجبش مال اون حجم پولی ه که داره میذاره، تعجب رو این نکن که بیل گیتس رو انرژیی نو فعالیت میکنه چون خیلی وقته میکنه، ولی شما هم حق داری چون کلمه ی “عجیب” تو فارسی بار معنایی منفیش بیشتره

توسط: وحید

ممنون از انتخاب تیتر قشنگت

  توسط: فروزان طاهری

  ممنون از این که کلیک رو دنبال می کنید

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.