رصد تولد یک سیاه چاله توسط فضانوردان برای اولین بار

برای اولین بار در تاریخ بشریت ممکن است فضانوردان شاهد تولد یک سیاه چاله باشند که بیش از ۲۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

به گزارش کلیک، برای سال‌ها نظریه بیشتر دانشمندان این بود که در هنگام مرگ یک ستاره بسیار بزرگ یا همام سوپرجاینت، سیاه چاله به وجود می آید و مشاهدات این فضانوردان نیز تایید کننده این موضوع است. این شاید اولین نشانه واقعی همگام با این نظریه باشد که توسط دانشمندان به دست آمده است.

تیمی از دانشگاه اوهایو و به سرپرستی کریستوفر کچانک (Christopher Kochanek) وقتی مشغول بررسی اطلاعات قدیمی تلسکوپ هابل بودند این پدیده که به نظر تولد یک سیاه چاله باشد را مشاهده کرده اند. گویا این سیاه چاله جوان پس از مرگ ستاره ای سوپرجاینت و قرمز به نام N6946-BH1 در حال شکل گیری است.

بر اساس گذارش ها N6946-BH1 ستاره ای بسیار عظیم بود که ۲۵ برابر خورشید جرم داشت. این ستاره برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ مشاهده شد و پس از آن تمامی فعل و انفعالات آن مورد بررسی قرار گرفته است.

به نظر می رسد این ستاره در سال ۲۰۰۹ دچار آتش شده و پس از آن کم کم رو به خاموشی رفته است. ابر آتشی ۱ میلیون برابر روشن تر از آتش خورشید. با توجه به اطلاعات جدید تلسکوپ هابل به نظر می آید N6946-BH1 برای همیشه خاموش شده باشد. این خاموشی سطح نیروی جاذبه N6946-BH1 را به حدی کاهش داده که یون های هیدروژنی معلق شده با الکترون ها ترکیب شوند. پروسه ای که در پایان منجر به تولد سیاه چاله ای نو خواهد شد.

اگر تمامی نتایج و اطلاعات صحیح باشد ما برای اولین بار از نزدیک شاهد تولد یک سیاه چاله بوده ایم. برای تائید این موضوع دانشمندان باید دیگر سناریو های ممکن را نیز بررسی کنند. ممکن است N6946-BH1 از دید هابل خارج شده باشد یا با ستاره ای بزرگ‌تر ترکیب شده باشد. اتفاقی که منجر به تولید یک سوپرجاینت بی نظیر خواهد شد.

ترکیب N6946-BH1 با یک ستاره جدید در کمتر از یک سال آتشی را به وجود خواهد آورد که بدون شک نشانه هایی از آن به هابل خواهد رسید. از طرف دیگر اگر N6946-BH1 پشت گرد و غبار قایم شده باشد باید به زودی دوباره به زوایای دید هاول برگردد.

برای تائید یا تکذیب نظریه فعلی که تولد یک سیاه چاله است قرار است از هردو تلسکوپ هابل و Chandra X-ray به صورت همزمان استفاده شود. کچانک باور دارد که بر خلاف تمامی شک و شبهه ها، برای اولین تولد یک سیاه چاله توسط انسان مشاهده شده است.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *