آیا ایکس باکس و پلی استیشن می توانند به تلویزیون آسیب بزنند؟

|
۲ دیدگاه
Xbox

تفکری قدیمی مبنی بر آسیب رساندن دستگاه های کنسول بازی به تلویزیون ها وجود دارد که می گوید با این بازی ها تلویزیون می سوزد ولی این امر تا چه حد واقعیت دارد؟

کلیک- نسل قدیمی بازی را با کنسول بازی میکرو و بازی خاطره انگیز ماریوی قارچ خور شروع کردند. کسانی که تجربه این بازی ها را داشتند  پس از بازی شاهد کم شدن نور تلویزیون،سایه دار شدن تصاویر یا بدرنگ شدن تصویر تلویزیون خود می شدند ولی علت چه بود؟

همانگونه که می دانید تلویزیون های قدیمی سیستم لامپ کاتدی یا CRT داشتند و بازی های ویدئویی قدیمی ۲ بعدی بودند. ما شاهد اتفاقات خیلی کمی در صحنه تصاویر بودیم. قهرمان بازی حرکت می کرد و بقیه ی تصاویر ثابت بود. این بی تحرکی تصویر در کنسول های قدیمی و همچنین بازی های ویدئویی ۲ بعدی باعث ایجاد پدیده ای در تلویزیون های قدیمی به نام Burn-Inمی شد  و همین منجر به آسیب زدن به تلویزیون می شد اما چگونه؟

تلویزیون CRT که مخفف Cathode-Ray-Tube هست براساس پرتاب الکترون به صفحه ای فسفری ساخته شده بود . پدیده Burn-In به دلیل وجود فسفر در تکنولوژی ساخت این تلویزیون ها به وجود می آمد. در واقع ثابت ماندن تصویر در بازی های ویدئویی خیلی بیشتر از تصاویر فیلم و سریال اتفاق می افتاد. در فیلم و سریال هر لحظه یه اتفاقی در حال رخ دادن هست و به ناچار صفحه از یک رنگ به رنگ دیگه تغییر وضعیت میده . اگر کودکی در حین بازی دکمه Pause را فشار  می داد و کنسول مدت زیادی در این وضعیت باقی می ماند احتمال پدیده Burn In زیاد می شد . اما اگر دکمه Pause را می زد و تلویزیون را خاموش می کرد هیچ اتفاق بدی نمی افتاد .

تلویزیون های پلاسما و CRT مشکل Burn In رو داشتن اما امروزه و تقریبا از سال ۲۰۰۸ به بعد این مشکل در تلویزیون ها رخ نمی دهد.اما امروزه حتی اگه با یک کنسول قدیمی مثل سگا و میکرو که تصاویر و بازی های ۲ بعدی دارند ، در تلویزیون LCD خودتون بازی کنید دیگر مشکل Burn In اتفاق نخواهد افتاد و این مسئله به تکنولوژی ساخت تلویزیون های LCD بر میگردد . در تلویزیون های LCD دیگه خبری از فسفر و الکترون نیست و همه چیز بر اساس پیکسل بنا شده است. کنسول های بازی جدید همگی از تکنولوژی تصاویر ۳ بعدی استفاده میکنند و تثبیت به ندرت رخ می دهد. اگه در بازی های اکس باکس یا کلا بازی های کنسول های نسل هفتم دقت کنید می بینید که حتی برای تماشاگران هم حرکات خاص هرچند تکراری در نظر گرفته شده است.

بالا نبردن Brightness یکی از راه هایی است که برای جلوگیری از این دست مشکلات پیشنهاد می شود به طوری که شرکت های تولید کننده تلویزیون برای ۱۰۰ ساعت اول عمر یک تلویزیون ، Brightness  را در یک حد معمول نگه می دارند .لازم به ذکر است که کنسول های جدید برای جلوگیری از مشکلاتی از این دست، تصویر تلویزیون را به حالت مات یا تیره می برند تا پیکسل ها بیش از حد در یک وضعیت روشن باقی نمانند. برای مثال حدود چند دقیقه در بازی PES فوتبال دست به هیچ دکمه ای نزنید و نتیجه را ببینید .

پس با خیال راحت با تلویزیون خانه ی خود ایکس باکس و پلی استیشن بازی کنید و هیچ نگرانی هم نداشته باشید تکنولوژی این مشکل را حل کرده است.

5 پسندیده شده
زینب یزدانبخش
از این نویسنده

۲ دیدگاه

توسط: محمد

با سلام و تشکر از سایت خوبتون من دقیقا همین مشکل رو روی گوشی اندرویدیم دارم به طوری که سایه های دکمه های مالتی مدیا روی صفحه به صورت سایه مونده
گوشی فامیلمون هم که همین مدل گوشی خودم رو داره جای دکمه های صفحه کلید روش سایه انداخته بازیابی تنظیمات کارخانه و فلش هم زدم درست نشد. راستی خش گیر هم رو گوشیمه و عوضش هم نکردم و نمیدونم مال صفحمه گوشیمه یا مال خشگیر .با تشکر لطفا جواب بدید.

توسط: ابوالفضل فرا هانی

یعنی اگر رو تلوزیون های پلاسما بازی کنیم تلوزیون خراب میشه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.