مشاهده بلعیده شدن ستاره توسط سیاه چاله فضایی

سیاه چاله های عظیم مانند جانوران حریص هستند. نیروی مکش بسیار قوی آن ها هر چیزی که در نزدیکی آن ها قرار داشته باشد مانند ستاره ها را به درون خود می کشد.

به گزارش کلیک، برای اولین بار ستاره شناسان توانستند به وضوح در طول موج مادون قرمز مشاهده کنند پس از آنکه سیاه چاله یک ستاره را می بلعد، چه اتفاقی می افتد. جریان درخشانی از نور را بر می گرداند که در فضا طنین انداز می شود.

دو مطالعه در این هفته توسط دانشمندان ناسا و محققین دانشگاه علوم و فناوری چین منتشر شد که این “اختلال کشنده” را با استفاده از کاوشگر مادون قرمز ناسا(WISE) تشریح کرده اند. این کاوشگر یک تلسکوپ فضایی است که از آسمان تصاویر مادون قرمز ضبط می کند.

سیورت ون ولزن، کارمند فوق دکتری دانشگاه جان هاپکینز و نویسنده ارشد مطالعات ناسا می گوید “این اولین باری است که ما به وضوح بازتاب امواج مادون قرمز را از چند رویداد کشنده دریافت می کنیم.” ون ولزن سه سیاه چاله و دانشمندان چینی چهارمین مورد را در حین بلعیدن مشاهده کرده اند.

اصطلاح فنی برای این پدیده های سماوی “رویدادهای اختلال کشنده بین ستاره ای” است. زمانی که یک ستاره بیش از اندازه به افق یک سیاه چاله نزدیک می شود(نقطه بی بازگشت که در آن حتی نور نیز نمی‌تواند فرار کند)، در آنجا کشیده شده و توسط جاذبه قوی سیاه چاله، تکه می شود. دانشمندان به این روند به دلیل نحوه کشیدن آن “اسپاگتی فیکیشن”(spaghettification) می گویند.

سیاه چاله همان طور که ستاره را می بلعد، میزان زیادی انرژی مانند اشعه ماورا بنفش و پتو ایکس منتشر می کند که همه چیز را در همسایگی از بین می برد.

در فراسوی دسترس تابش های شدید، یک شبکه از غبار در گردش است. در این فاصله یعنی چندین تریلیون مایل دورتر از سیاه چاله، ذرات غبار می‌توانند نور منتشر شده در طی مرگ ستاره را جذب کنند. این ذرات می توانند نور را مجددا در طول موج بلندتر مادون قرمز منتشر کنند. دانشمندان اخیرا انتشار پرتوهای ایکس از سیاه چاله را شناسایی کردند که به نظر می رسد امضای این پدیده باشد اما مطالعات جدید اولین هایی هستند که این رویداد را در طیف مادون قرمز ثبت می کنند.

تلسکوپ WISE که با مادون قرمز هماهنگ است، می تواند این پژواک ها را از انهدام ستارگان ضبط کند و این کار را با اندازه گیری تاخیر بین نور اصلی و پژواک های بعدی انجام می دهد. دانشمندان در روی زمین می‌توانند اندازه گیری کنند که به عنوان ستاره چه مقدار انرژی مصرف شده است. این مطالعات همچنین باعث شد مکان دقیق شبکه غبار را کشف کنند و برخی از مهم ترین ویژگی های آن را دریابند.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *