فناوری خیره کننده مهندسی در خودروهای ضد گلوله

تعجب نکنید اگر بعد از خواندن این مقاله و هنگامی که متوجه سازه مهندسی پیشرفته  به کاررفته در خودروهای ضدگلوله شوید از خود بپرسید که این یک اتومبیل است یا یک تانک شخصی؟

کلیک- مشتری خودروهای ضدگلوله مشخص هستند و برای این افراد هزینه کردن برای چنین چیز مهمی اصلا مدنظر نیست آنها هر قیمتی را برای به چنگ آوردن بهترین از هرچیزی می پردازند و وقتی حرف از خودروهای ضدگلوله یه میان می آید هیچ چیزی شوخی بردار نیست. این افراد خودروهای شخصی‌شان را با سپردن به دست شرکت‌های امنیتی، مبدل به تانک‌های ضد گلوله می‌کنند. این کمپانی‌ها در مقاطع مختلف دست به تقویت اتاق، شاسی، پنجره، تایر، محفظه موتور و باک سوخت می‌زنند تا در مقابل انواع تپانچه و مسلسل‌های سبک و سنگین مقاومت کنند. این شرکت‌ها که از استانداردهای موجود ناتو، موسسه استاندارد ملی اروپا و ایالت متحده استفاده می‌کنند، قادر به ضد انفجار کردن خودروها در مقابل مین و موشک یا نارنجک نیز هستند.

 

Bulletproof car

شرکت های ساخت اتومبیل های ضدگلوله

شرکت های ساخت این خودروها در دنیا که ساخت این خودروها را به عهده دارند بسیار محدودند آنها علاوه بر دارا بودن امکانات زیرساختی باید توان و امکانات انجام  آزمایش بر روی این خودروها  را نیز دارا باشند . حوزه ی این شرکت ها در آلمان، انگلستان، ایالات متحده و ابردین اسکاتلند است.  ساز و کار این شرکت ها هم نماد کامل امنیت و محرمانه بودن را داراست، هیچ کدام از این شرکت‌ها حتی در حساس‌ترین شرایط اقدام به افشای مواد مورد استفاده در تولیدات و یا روش تولیدشان نمی‌کنند، زیرا در این صورت، تروریست‌ها و شرکت‌های رقیب مشکل ساز می‌شوند و باید به دنبال متد جدیدی بود و مجدداً هزینه و آزمایش و… قراردادهایی امضا شده که هیچ وقت منقضی نمی‌شود و در آن قسم خورده‌اند که این اطلاعات به هیچ قیمتی به بیرون درز نکند

company of Bulletproof car

در مورد خودروهایی که بیشتر چنین فرایندی روی آنها انجام می‌شود  یا بیشترین سفارش را دارند باید گفت این خودروها  از برندهای لوکس مانند مرسدس بنز، آئودی، ب ام و، رولزرویس، بنتلی، کادیلاک، جاگوار، سیتروئن، لکسس و لینکلن هستند. عامل مهم دیگری که در انتخاب خودروها دخیل است، اقلیم جغرافیایی و هدف از به کارگیری این خودروهاست. برای مثال لیموزین‌های کشیده و سدان ها برای محیط‌های عمومی در ایالات متحده، اروپا و آسیا مناسب بوده و خودروهای کوچک‌تری چون شورولت، فورد، پژو، پورشه، فولکس واگن که از نظر بدنه کمی جمع و جورتر هستند، برای امریکای جنوبی مناسب خواهند بود. ولی اخیراً بیشترین رشد سفارش جهت ضد گلوله کردن خودروها در رده SUV  یا همان خودروهای شاسی بلند بوده اند که برای کاربرد بیابانی و پیمودن مسیرهای ناهموار طراحی شده‌اند. این خودروها معمولاً دو دیفرانسیل هستند و فاصله محور آنها تا سطح زمین بیشتر از خودروهای عادی است. در رده های بعدی پس از آن مرسدس بنز جی کلاس، شورولت سابربن، رنجروور، تویوتا لندکروز و نیسان پیس کیپر قرار دارند.

suv Bulletproof car
آزمایش شلیک
آزمایش شلیک روی چنین خودروهایی دارای استانداردهای سخت بین المللی است که با گرد هم آوردن مهندسین فنی، طراحان، متخصصین بالستیک و کارشناسان اسلحه صورت می‌پذیرد. در محل هایی امن این گروه شروع به آزمایشات مختلف برای اطمینان از امنیت خودرو می کنند. هدف از ضد گلوله کردن خودروها نیز به غیر از مسئله امنیتی، بالا بردن راحتی، توانایی‌های حرکتی و فنی آنها نسبت به خودروهای پایه است و در مدل‌های جدید سعی شده حتی نمای بیرونی آنها برای جلوگیری از جلب توجه کردن با خودروهای معمولی تفاوتی نکند. برای رسیدن به این منظور تمامی موادی چون فولاد، تیتانیوم، کولار، سیلیکات بور و سرامیک‌های سبک با یکدیگر به کار گرفته می‌شوند.

bulletproof glass

رده های هدف گزاری در خودروها بدین شرح است: اولین و بزرگ‌ترین هدف، بالا بردن ایمنی اتاق است و سپس شاسی خودرو تقویت می‌شود. پس از آن سیستم تعلیق بسیار قدرتمند با فنر لول و سیستم ضد شوک به همراه سیستم ترمز به این مجموعه افزوده می‌گردد و در نهایت یک لیموزین ضد گلوله تولید می‌شود که نزدیک به یک یا دو تن به وزنش اضافه شده است، البته این مسئله برای رانندگان آنها امری غیر عادی جلوه نمی‌کند، زیرا تمامی این رانندگان دوره‌های ویژه برای رانندگی با این اتومبیل‌ها گذرانده‌اند. و از قبل برای رانندگی با این خودروها تمهیدات و آموزش های ویژه تدارک دیده شده است.

driver of Bulletproof car
در مورد ساخت بدنه نیز باید گفت قطعات فولادی که در این خودروها مورد استفاده می‌گیرند، به نوعی به یکدیگر جوش داده می‌شوند تا در برابر بالاترین میزان حرارت هم مقاومت کنند. سایر ملحقات نیز نظیر محفظه روغن، باک سوخت، سقف ضد مغناطیسی، تایرهای تخت، کامپیوتر به روز شده‌ی خودرو و باتری هم دستخوش تقویت و به نوعی دگرگونی می‌شوند.
درها نیز به قفل دیدبولت مجهز هستند که در حین انفجار باز نشوند، همچنین از چسب‌های پیشرفته برای جلوگیری پس زنی شیشه‌ها، حین انفجار استفاده می‌گردد و حتی چراغ‌های عقب و جلو، آینه ها و آنتن خودرو هم ضد گلوله می‌شوند. سیستم اطفاء حریق خودکار برای پیشرانه و فضای اتاق مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمربندهای ایمنی نوع مسابقه‌ای که به صورت خودکار به حالت ارتجاعی در می‌آیند، در این گونه اتومبیل‌ها نصب می‌شوند.

Bulletproof car


برای مشخص کردن میزان ضد گلوله بودن یک خودرو، دو بخش استاندارد وجود دارد:

الف- شلیک مستقیم توسط  اسلحه کمری مثل کلت، اسلحه تیربار، تک تیرانداز یا گروهی کثیر از مهاجمان در جهات و فواصل مختلف.

experiment Bulletproof car

ب- آزمایش توانایی‌ها در برابر نارنجک‌های دستی، مین و راکت  و سرانجام ادغام هردوی آنها در فاصله بسیار نزدیک به خودرو .

experiment Bulletproof car

حتما تاکنون در فیلم ها یا عکس ها دیده اید که این خودروها بسیار لوکس بوده و امکانات جالبی در کابین آنها فراهم شده است برای مشتریان بحثی جدای از امنیت هم مطرح است و آن بحث راحتی و محیط داخلی آنهاست که برای افراد خاص حتی گاهی اوقات به منزله یک دفتر کار لوکس است.

Bulletproof car cabine

به همین منظور پیشرفته‌ترین سیستم‌های صوتی تصویری، صندلی‌های لوکس با ماساژور و گرم کن، یخچال، ایجاد دیوار حائل ضد هوا بین کابین راننده و سرنشینان، مجهز کردن به سیستم تهویه مطبوع قوی‌تر، آنتن (جی پی اس) برای تقویت تلفن ماهواره‌ای، سیستم ارتباط داخلی بین راننده با سرنشین و محافظ شخصی، قرار گیری کلت کمری، ماسک حملات شیمیایی، جعبه کمک‌های اولیه، سیستم رادار هوشمند و موکت‌های ضد آتش در کف و سقف آنهاست. در این میان دو کمپانی بیش از سایرین در زمینه ضد گلوله کردن خودروها در سراسر دنیا معروف هستند. یکی از آن‌ها به تازگی کار خود را شروع کرده است و دیگری سابقه‌اش به ۱۲۵ سال پیش باز می‌گردد.
موتک به عنوان مجموعه‌ای آلمانی خوش نام در این صنعت  از سال ۲۰۰۰ تا کنون به این تجارت اشتغال داشته و مرکز رسمی ضد گلوله کردن رولزرویس است. مدیر عامل موتک  آقای اونگرر است که در مورد  کسب و کارش می‌گوید اکثر خودروهایی که مورد بهینه سازی ایمنی قرار می‌گیرند از نوع لانگ و دارای فواصل اکسل طویلی هستند که رولزرویس فانتوم هم نوعی از آنهاست.

کار خودرویی مثل فانتوم تا سه ماه به طول می‌انجامد و با انجام پروسه‌هایی روی سقف جدید، سیستم تعلیق و اگزوز که صد هزار دلار هزینه دارد، کار آغاز و حتی تا بیش از یک میلیون دلار هم می‌رسد که معمولاً بین ۵۰۰ کیلو گرم تا یک تن بر وزن خودرو می‌افزاید. البته فرمان پذیری خودروهایی چون ب ام و سری ۷ و فانتوم با اضافه کردن حداکثر امکانات، تضعیف نمی‌شود.

Bulletproof car roles

مشتریان او نیز افراد خاصی بوده که نیمی از آنها از خاورمیانه و ۲۵ درصد از اروپا و آسیا هستند و در این میان خانواده‌های سلطنتی، سیاستمداران و دولتی‌ها ۶۰ درصدان را تشکیل می‌دهند و ۳۵ درصد از افراد ناشناس و تجار معمولی و ۵ درصد هم رهبران مذهبی کلیساها هستند.

customers of Bulletproof car
از طرفی شرکت سنتیگون که در جولای ۲۰۰۷ توسط مجموعه‌ی مادر بایی تأسیس شد، بزرگ‌ترین مرکز تهیه مواد اولیه برای ضد گلوله نمودن اتومبیل‌ها است. البته شرکت سنتیگون مدعی است که در زمینه علوم بالستیک، مهندسی خودرو، حفاظت و امنیت شخصی و علم ضد گلوله متخصص است. این شرکت ۸ مجموعه در ۷ کشور دنیا دارد و سالیانه بین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ دستگاه خودرو را ضد گلوله می‌کند.مدیر عامل آن می گوید، ما به دو روش سفارش می‌گیریم و حتی این توانایی را داریم که روی خط تولید کارخانه، خودروها را ضد گلوله کنیم. در کل تمامی این کمپانی‌ها که به ضد گلوله کردن خودروها مشغول‌اند، قبول دارند که هیچ گاه امنیت کامل وجود ندارد و در طول حرکت در جاده امکان وقوع حادثه با هر خودروی دیگری وجود دارد و با توجه به ترور شخصیت‌ها، تمامی  این شرکت ها اعتراف می کنند که حتی بهترین خودروی ضد گلوله هم دارای محدودیت‌هایی است. ولی باید اذغان کرد این شرکت ها در نهایت خودرویی به مثابه تانکی شخصی ارائه می دهند که درصدهای امنیتی بسیار بالایی را داراست.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *