محققان اپلیکیشن های جاسوسی پلی استور را شناسایی کردند

اپلکیشن های جاسوسی اندروید رد شما را می زنند

|
۰ دیدگاه

از این پس بیشتر مراقب دانلود از پلی استور باشید! چندین اپلیکیشن آلوده به بدافزار جاسوسی در کمین نشسته اند تا با ورود به گوشی هوشمند شما، به جاسوسی بپردازند.

به گزارش کلیک، بر اساس گزارش ثبت شده توسط شرکت امنیتی Lookout، چهار اپلیکیشن موجود در پلی استور به طور پنهانی با دانلود شدن بر روی گوشی هوشمند کاربران، به جاسوسی آن ها پرداختند. بر اساس فعالیت ابن شرکت امنیتی، مشخص شد که اپلیکیشن های آلوده با ردیابی طول و عرض جغرافیایی موقعیت کاربر، به جمع آوری اطلاعات خصوصی و حیاتی می پرداختند.

کریستی ادواردز، مدیر تولید و تحقیقات امنیتی در شرکت Lookout خاطر نشان کرد: این نوع اطلاعات برای هکرهایی که می خواهند بدانند یک شخص در چه موقعیت جغرافیایی قرار دارد و با چه مخاطبانی ارتباط برقرار می کند، از اهمیت خاصی برخوردار است.

یکی از این اپلیکیشن ها به نام Embassy، به کاربران اجازه می دهد تا راجع به سفارت خانه دولت خود در دیگر شهرها و کشورها مطالعه و تحقیق کنند. در عین حال، این اپلیکیشن ها با جاسوسی از گوشی هوشمند کاربران، اطلاعات ایمیل مخاطبان گوشی را به حساب های کاربری موجود در آمازون و فیسبوک می فرستادند. اگرچه، دیگر اپلیکیشن ها خود را به عنوان اپلیکیشن های جدید معرفی می کردند، اما در عمل کارایی خاصی از خود نشان ندادند؛ در حقیقت، آن ها آلوده به بدافزاری بودند که فعالیت های کاربر در گوشی هوشمند را کنترل و نظارت می کرد.

با این حال، بنا بر گزارش سخنگوی Lookout، گوگل اپلیکیشن های مذکور را از پلی استور حذف و نیز خبر آن را نیز تایید کرد، اما از افشای اطلاعات بیشتر اجتناب نمود.

ادواردز گفت که اطلاعات خاصی در مورد بدافزار نظارت کننده بر فعالیت های کاربر در دسترس نیست. او همچنین اضافه کرد: اپلیکیشن جاسوسی که تا به حال در هیچ کدام از اپلیکیشن های دیگر شناسایی نشده، از یک روش بسیار نوین بهره مند بوده که شناسایی آن را عملا غیرممکن ساخته است.

اغلب نرم افزارهای جاسوسی خود را با ارسال اطلاعاتی به یک سرور در یک کشور خارجی لو می دهند. این حقیقت که نرم افزار نظارت کننده اطلاعات کاربر را به یک حساب کاربری در فیسبوک ارسال می کرده، همه چیز را در ابهام فرو برده است.

ادواردز معتقد است چنین روش های نوینی می تواند برای افراد زرنگ و کمی حیله گر بسیار کارامد باشد؛ آن چنان که این روزها شرکت ها گوشی های هوشمند کارمندان خود را نظارت می کنند، بنابراین این حقه ها می تواند باعث عدم شناسایی ترافیک غیرعادی و مشکوک شود.

4 پسندیده شده
محمدرضا رشیدی
محمدرضا رشیدی هستم. دانشجوی کارشناسی فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد نجف آباد و مدرس زبان در موسسه جهاد دانشگاهی واحد اصفهان .حدود 5 سالی هست که در زمینه ترجمه و ویرایش مقالات مجلات اینترنتی فعالیت می کنم و کتاب هایی رو هم ترجمه کردم که به صورت اینترنتی منتشر شدند که بارز ترینشون کتاب امنیت گوگل بود. حالا هم این افتخارو دارم که در خدمت شما عزیزان خوانندگان مجله اینترنتی کلیک باشم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.