طرح پزشک ریاضی در یزد اجرا می شود

طرح ابتکاری پزشک ریاضی برای ایجاد و افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان در یادگیری در مقطع های تحصیلی مختلف یزد اجرا می ‌شود.

به گزارش کلیک، سعید شیخ علیشاهی یکی از مجریان این طرح، به ضرورت بستر سازی مناسب برای ایجاد اعتماد به نفس دانش ‌آموزان در زمینه یادگیری علوم مختلف به ویژه ریاضی اشاره کرد و گفت: چند سالی است که طرح ابتکاری پزشک ریاضی در سطح مدارس استان یزد اجرا می‌ شود.  او اهداف این طرح را بهبود آموزش درس ریاضی،‌ ایجاد ارتباط صحیح معلم،‌ دانش آموز و والدین با یکدیگر برای ترویج روش درست آموزش ریاضی و ایجاد اعتماد به نفس در دانش آموزان دانست و گفت: آشتی دانش ‌آموزان با درس ریاضی، نقش مهمی در افزایش یادگیری علوم مختلف ایجاد می‌ کند و آموزش درست این علم برای هر فرد بعد از بررسی آیتم‌ های یادگیری افراد که شامل تجزیه و تحلیل،‌ دقت و تمرکز،‌ اعتماد به نفس و قدرت منطق است مشخص و اجرایی می‌ شود.

شیخ‌ علیشاهی اضافه کرد که افزایش قدرت منطق و تمرکز از هدف های دیگر اجرای این طرح است و استفاده از علم روانشناسی اینیاگرام را می توان از جمله ویژگی ‌های آن برشمرد.

او در ادامه بحث گفت: امنیت ذهنی دانش ‌آموزان در زمان فراگیری درس ریاضی از جمله مباحث مهم در افزایش سطح یادگیری و ایجاد محیط آرام و خالی از تنش ‌های ذهنی اولویت اول را در ارتقای سطح یادگیری افراد دارد. به اعتقاد این محقق طرح پزشک ریاضی حلقه واسطی بین سه ضلع معلم، دانش آموز و والدین است.

پژوهش های مقدماتی این طرح از سال ۱۳۸۴ توسط جمعی از فارغ التحصیلان رشته ریاضی و زیر نظر اساتید برجسته دانشگاه یزد و دانشگاه شهید بهشتی تهران در یزد آغاز شد.

به گفته این محقق دکتر مهدی بهزاد عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و عضو فرهنگستان علوم،‌ دکتر سعید علیخانی و فرید مالک دو تن از اعضای هیات علمی دانشگاه یزد، اساتید حامی و پشتوانه‌ های علمی طرح پزشک ریاضی در استان یزد هستند.

شیخ علیشاهی، دانش ‌آموزان مقاطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی را جامعه هدف این طرح دانست و گفت: از شش سال گذشته تاکنون که فعالیت ‌های اجرایی آغاز شده،‌ بیش از چهار هزار دانش‌ آموز یزدی تحت پوشش بررسی ‌های میدانی و مشاوره ریاضی، طرح پزشک ریاضی قرار گرفتند.

این محقق ریاضی در پایان سخنان خود بر اهمیت تشخیص زمان کند شدن میزان یادگیری هر دانش‌آموز تاکید کرد و گفت: در طرح پزشک ریاضی،‌ بعد از شناسایی تیپ شخصیتی افراد و تعیین زمان خستگی ذهنی،‌ شیوه آموزش ریاضی متناسب با شخصیت و توان یادگیری هر فرد مشخص می ‌شود.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *