۳۳ پروژه عظیم در چین که دنیا را تغییر می دهد

|
۶ دیدگاه
china infrastructure

چین قرار است طی ۱۰ سال آینده برنامه هایی را جهت انتقال ۲۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور خود به “ابر شهر” هایی که به سرعت در حال ساخته شدن هستند اجرا کند. این جمعیت معادل تمام جمعیت کشور اندونزی است!
به گزارش کلیک، چین با اجرای ۳۳ پروژه زیر ساختی عظیم، در صدد ایجاد تغییرات عظیمی است و این پروژه های غول پیکر احتمالا تمام دنیا را تغییر خواهند داد.
برای اسکان دادن به چنین جمعیت عظیمی، کشور چین میلیارد ها دلار را در پروژه های کلان زیر ساختی خود سرمایه گذاری کرده است. برخی از این پروژه ها هم اکنون تکمیل شده اند، در حالی که سایر آن ها هنوز در دست ساخت هستند.
از بزرگراه هایی به مقیاس تمام قاره گرفته تا  بزرگ ترین مرکز تولید نیروی بادی در جهان، از فرودگاه های عظیم الجثه تا شهر های جدید در بیابان، چین به معنای واقعی در حال  “انجام کار های بزرگ” است.
در زیر به معرفی و شرح برخی از این پروژه ها می پردازیم:

۱- ۱۱۰ میلیون دلار: تلسکوپ “پینگ تانگ” (Pingtang) سر انجام در سپتامبر ۲۰۱۶ رونمایی شد. این تلسکوپ در حال حاضر، دومین تلسکوپ رادیویی عظیم دنیا است که بشقاب آن ۱۶۴۰ فوت ( حدودا معادل ۵۰۰ متر) قطر دارد.

compressed-2o2itelescope
۲- ۱۷۶ میلیون دلار: آزمایشگاه تقویت و تسریع ذرات بار دار الکترونی در شانگهای که بسیاری از پروژه های بزرگ علمی چین در آن انجام می گیرند. این آزمایشگاه گران قیمت ترین ابزار تحقیقاتی در تمام چین است.
۳- ۲۰۰ میلیون دلار: خانه اپرای گوانگجو (the Guangzhu Opera House) که یکی از سه تالار تئاتر بزرگ چین است و توسط “زاها حدید” ( که یکی از طراحان فاز دوم برج میلاد هم بوده است) طراحی شده است.
۴- ۴۷۳ میلیون دلار: تونل کینلینگ (The Qinling Tunnel)که بلند ترین بزرگ راه تونلی در چین است و به طول بیش از ۱۱ مایل در زیر کوهستان ژونگنان (Zhongnan) کشیده شده است.

optimized-u4bz
۵- ۵۳۲ میلیون دلار: پروژه تولید نیروی “هاینان” (Hainan) که در آن خط دوم کابل زیر دریایی بین جزیره جنوبی هاینان تا ساحل کشیده می شود.انتظار م یرود که این پروژه در سال ۲۰۱۷ به اتمام برسد.
۶- ۷۱۷میلیون دلار: راه آهن کاشگار – هوتان (Kashgar-Hotan) که تمامی شهر های بزرگ و کوچک جنوب غربی “تاریم باسین” را به هم متصل می کند.
۷- ۷۶۰ میلیون دلار: ساختمانی که خانه مرکز فرماندهی تلویزیون مرکزی چین است و از ۶ بخش افقی و عمودی ساخته شده است.
۸- ۹۰۰ میلیون دلار: پروژه تولید برق از بخار آب به نام “تیان هوآنگ پینگ” (Tianhuangping) که بزرگ ترین پروژه در زمینه خود در تمام آسیا است و نقشی حیاتی در تولید و تامین برق شرق چین را بازی می کند.
۹- ۱٫۱ میلیارد دلار: پروژه مرکز جهانی مالی شانگهای به بلندای ۱۶۱۴ فوت (حدودا معادل ۴۹۲ متر). این مرکز قرار است تا دومین هتل بلند دنیا هم باشد. بخش Park Hyatt Shanghai در طبقات ۷۹ ام تا  ۹۳ ام این ساختمان قرار خواهد داشت.
۱۰- ۱٫۷ میلیارد دلار: پروژه پل رودخانه ای “ووهان تیان زینگژو یانگتزه” (Wuhan Tianxingzhou Yangtze) که ترکیبی است از جاده و راه آهن و از بالای رودخانه یاگنتزه در شهر ووهان عبور می کند.

optimized-ensb-river-bridge
۱۱- ۱٫۷ میلیارد دلار: خط متروی نانجینگ (Nanjing) که در سال ۲۰۱۵ ساخته شده بود و اکنون در هر روز حدود ۲ میلیون نفر را جا به جا می کند که سالانه معادل ۷۱۷ میلیون نفر می شود.
۱۲- ۱٫۳ میلیارد دلار: پروژه “بالتیک پییرل” (Baltic Pearl) در چین که بزرگ ترین پروژه توسعه ای خارجی است و شامل بخش های اقامتی و بازرگانی در بیرون سنپترزبورگ روسیه است!
۱۳- ۱٫۸ میلیارد دلار: تونل و پل رودخانه ای یانگتزه در شانگهای که پنجمین پل کابلی طولانی در دنیاست و حدود ۱۶ مایل (معادل ۲۵٫۷ کیلومتر) طول دارد.
۱۴- ۱٫۹ میلیارد دلار: فرودگاه “چنگدو شوآنگلیو” (Chengdu Shuangliu) که چهارمین فرودگاه شلوغ در Mailand چین است و ۴۲ میلیون مسافر را جا به جا کرده است.
۱۵- ۲٫۱۲ میلیارد دلار: ایستگاه راه آهن ووهان (Wuhan) که یکی از سریع ترین خطوط راه آهن دنیا محسوب می شود و حدود ۱۸۶ مایل بر ساعت (حدود ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت) سرعت دارد.
۱۶- ۲٫۲ میلیارد دلار: مرکز انرژی هسته ای “کینشان” (Qinshan) که فاز دوم آن در به فاز اولیه که در سال ۲۰۱۱ ساخته شده بود، اضافه خواهد شد. این مرکز بیشترین تعداد راکتور را در تمام دنیا در خود جای داده است.
۱۷- ۶٫۳ میلیارد دلار: “سد شیانجیابا” (Xiangjiaba Dam) که در سال ۲۰۱۴ تکمیل شد.

compressed-eopy-dam
۱۸- ۲٫۴ میلیارد دلار: برج شانگهای با ارتفاع ۲۰۷۸ فوت (حدود ۶۳۳ متر) و در ۱۲۸ طبقه بلند ترین آسمان خراش چین و دومین ساختمان بلند در تمام دنیا است.
۱۹- ۳٫۵ میلیارد دلار: فرودگاه بین المللی مرکز پکن که بزرگ ترین سازه مجرد چین است و ششمین ساختمان بزرگ در سراسر دنیا محسوب می شود.

compressed-uxge-airport
۲۰- ۳٫۶ میلیارد دلار: فرودگاه بین المللی “کانمینگ چانگشویی”(Kunming Changshui International Airport) که دومین فرودگاه بزرگ چین است. پایانه اصلی این فرودگاه نزدیک ۶ میلیون فوت مربع (حدود ۰٫۶ کیلومتر مربع) مساحت دارد.
۲۱- ۴٫۵ میلیارد دلار: شهر جدید “نانهویی” که انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ تکمیل شده و حدود ۱ میلیون نفر از جمعیت چین را در خود اسکان دهد.

۴۵-billion-nanhui-new-city-a-planned-city-to-be-completed-in-2020-will-house-almost-1-million-people-png
۲۲- ۶٫۵ میلیارد دلار: چین یکی از کشور هایی است که برای بازسازی جاده باستانی “راه ابریشم” تعهد داده است. قرار است در این پروژه، چین تا اروپا دوباره به هم متصل شوند.
۲۳- ۶٫۷۶ میلیارد دلار: سد “شیلودو” (Xiluodu) که چهارمین سد بلند دنیا بوده و در حال حاضر دومین منبع تامین انرژی برای تمام چین است.
۲۴- ۷٫۸۹ میلیارد دلار: پل رودخانه ای “سو تونگ یانگتزه” (Su-Tong Yangtze) که دومین پل کابلی در سراسر دنیا است و به طول ۳۶۰۰ فوت (معادل حدودی ۱۱۰۰ متر) بین “نانتونگ” و “چانگشو” کشیده شده است.

این مطلب ادامه دارد ….

فروزان طاهری
اگر بخوام یه نامه از زندگیم بنویسم، خیلی کوتاهش میشه پر ماجرا و عالی و به سرعت رو به بالا، اونقدر که یه وقتا ترس برم میداره! شانس اینو داشتم که از دانشگاه تهران مهندسیم رو بگیرم ولی اگه شما این شانس رو نداشتین بهتون میگم چیز چندانی رو از دست ندادین! می نویسم، تدریس می کنم، برای چندتا وبسایت داخلی و بین المللی تولید محتوا می کنم، ترجمه می کنم و یادم می مونه لبخند بزنم!
از این نویسنده

۶ دیدگاه

توسط: محمد رضا بیات

با سلام

مورد ۳ – خانم زاها حدید طراح یا معمار فاز دوم برج میلاد نبودند. ضمنآ ایشون فوت کردند!!!

  توسط: فروزان طاهری

  جناب بیات عزیز!
  سلام
  بله می دونیم که معمار بریتانیایی-عراقی بزرگ “زاها حدید” از دنیا رفتن. ضمنا طرح ایشون برای اجرای فاز دوم برج میلاد، به عنوان یکی از ۵-۶ طرح موجود ثبت شده. اما چون ممکنه دیگران هم مثل شما اشتباه متن رو برداشت کنن، اون خط کمی تصحیح شد و به عنوان یکی از طراحان تغییر پیدا کرد.
  ممنون که با این دقت کلیک رو دنبال می کنید.

توسط: باقر

مطالب خوبی بود ولی اتوبیوگرافی خودتون هنرمندانه تر بود ممنون 🙂

توسط: فرزاد

۶- نام صحیح کاشغر است که در متون قدیمی هم به وفور یافت میشود.
۱۰- رود یانگتسه صحیح است نه یانگتزه
۱۹- شهر پکن صحیح است نه بیجینگ که تلفط انگلیسی پکن است.
بر شما و همه رسانه ها واجب است که موقع نوشتن خبر به اسامی درست و فارسی شهرها،کشورها و افراد دقت شود.

توسط: ك-ك

کل این پروژهها حدود ۷۰ میلیارد دلار می شود
حال ببینین در دولت ما با ۹۰۰ میلیارد دلار چکار کرده اند

  توسط: کام کام

  خوبه هر ماه به این عدد داره ۱۰۰ میلیارد دلار اضافه میشه
  هیچکس هم نمیگه مملکت خرجی داره

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.