HP اجازه استفاد از کارتریج تقلبی در پرینترها را نمی دهد

تولید کنندگان چاپگر بیشترین درآمد خود را از فروش جوهر تامین می کنند و این بازار برای آن ها حائز اهمیت فراوان است. اخیرا HP اعلام کرده است که استفاده از سفت افزار جدید آن، ممکن است باعث ممانعت از استفاده کاربران از کاتریج های تقلبی و غیر HP شود.
به گزارش کلیک،  کاتریج ها ارزان قیمت نیستند و هزینه خرید آن ها طی سال ها استفاده از یک پرینتر، می تواند حتی بیشتر از قیمت خود چاپگر تمام شود. به عنوان مثال، یک کاتریج مشکی ممکن است حدود ۱۷ دلار، و یک کاتریج رنگی حدود ۳۵ دلار برای کاربران هزینه داشته باشد. اگر کاربر استفاده زیادی از پرینتر داشته باشد، پیدا کردن کاتریج ارزان قیمت برایش اهمیت پیدا خواهد کرد.
متاسفانه، استفاده از این کاتریج های ارزان قیمت تر بر روی تعدادی از چاپگر های مدل Hewlett-Packard غیر ممکن شده است.  HP تا کنون بارها سفت افزارهای خود را برای چندین مدل از چاپگر های OfficeJet Pro و OfficeJet Pro X به روز رسانی کرده است تا جلوی استفاده کاربران از کاتریج های تولید شده توسط کارخانه های دیگر را بگیرد. این چاپگرها قادر هستند تا تنها با کاتریج هایی ارتباط بر قرار کنند که تراشه های ویژه HP در آن ها قرار داده شده باشد. این کار باعث ممانعت کاربران از به کار بردن کاتریج های تقلبی و یا با برند های دیگر می شود مانند کاتریج هایی که توسط یکی از تولید کنندگان آلمانی جوهر پرینتر به نام ۱۲۳inkt تولید می شوند.
پژوهشی که توسط گروهی از تکنسین های ۱۲۳inkt انجام شده است، نشان دهنده یک مشکل عظیم در عملکرد کاتریج های ۱۲۳inkt در طیف وسیعی از پرینترهای HP بوده است.
شرکت HP اخیرا اعلام کرده  است که بارها و به دفعات با مشتریان HP تماس گرفته و درباره عملکرد نادرست احتمالی جوهر های ۱۲۳inkt برای چاپگرهایشان توضیح داده و اطلاع رسانی کرده و از مشتریان خواسته تا در صورت استفاده از این نوع جوهر، چاپگر خود را بررسی کنند تا از عملکرد درست آن مطمئن شوند. طی تنها یک روز، بیش از ۱۰۰۰ نفر از کاربران گزارش دادند که پرینترشان با مشکل مواجه شده است!
در شروع استفاده از این سفت افزار جدید، HP کاملا درباره مشکل موجود مطمئن نبود اما ثابت شد که این سفت افزار حتی جلوی استفاده از کاتریج هایی را که از نظر کیفیت مناسب هستند و فقط توسط کارخانه دیگری تولید شده اند نیز می گیرد. شرکت ۱۲۳inkt در ماه مارس متوجه شده بود که HP چنین سفت افزاری را برای چاپگرهای خود به کار گرفته است، با این حال این سفت افزار تا ۱۳ سپتامبر (یعنی تا همین هفته گذشته) کار خود را شروع نکرده بود.
از طرفی دیگر، ۱۲۳inkt هم عقب ننشسته است و در حال کار بر روی تولید تراشه ای است تا بتواند نسخه ای از کاتریج ها را تولید کند تا بر روی پرینتر های مورد نظر هم کار کنند. همچنین این شرکت اذعان داشته است که این پرینتر های تغییر یافته در صورتی که به آخرین نسخه سفت افزار به روز رسانی نشوند، همچنان با کاتریج های ۱۲۳inkt کار خواهند کرد. نسخه ای از سفت افزار که شرکت ۱۲۳inkt آن را برای امتحان انتخاب کرده بود، بر می گردد به سال ۲۰۱۴!
در پاسخ به گزارش های HP مبنی بر ممانعت از استفاده کاربرانش از کاتریج های غیر HP، شرکت ۱۲۳inkt اعلام کرد که به روز رسانی هایی را برای سفت افزار های خود در جهت افزایش امنیت تراشه های آن ها صورت داده است به طوری که این کاتریج ها بتوانند با پرینترهاِ HP ارتباط بر قرار کنند. این تغییرات پرینتر های OfficeJet را هم مثل OfficeJet Pro  و OfficeJet Pro X تحت تاثیر قرار داده است.
یکی از مقامات HP در این مورد اعلام کرده است که: هدف از این اقدام ما، حفاظت از نوآوری ها و حقوق معنوی HP است. کاتریج های HP قادر خواهند بود تا از طریق پر کردن دوباره و یا تعمیر کاتریج، به تراشه مورد نظر مجهز شوند. سایر کاتریج ها بر روی این پرینترها عمل نخواهند کرد. در بسیاری از مدل ها، این عملکرد با نصب قطعه ای در پرینتر و یا به عنوان بخشی از به روز رسانی در سفت افزار پرینتر به آن اضافه شده است.
اقدام HP در جهت تخریب موقعیت تولید کنندگان دیگر جوهر پرینتر و کاتریج کار جدید نیست. این شرکت در سال ۲۰۱۴ هم برای ۳۶۴ مورد از ۵۶۴ چاپگر خود، اقدام کرد به به روز رسانی سفت افزار. این اقدام باعث شد تا تولید کنندگان کاتریج مجبور باشند تا سخت افزار تراشه های کاتریج خود را ارتقا دهند. هر چند که سفت افزار OfficeJet توسط خود HP به روز رسانی شده و از مداخله مشتریان بی نیاز است.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *