عدم پشتیبانی لینوکس در لپتاپ های لنوو

|
۰ دیدگاه
تصویر شاخص

در چند ماه گذشته، شرکت لنوو شاهد شکایت هایی از طرف کاربران کامپیوترهای شخصی تولید این شرکت  بوده است. این کاربران ادعا کرده اند که سیستم عامل لینوکس با برخی از کامپیوترهای شخصی تولید این شرکت مانند Yoga 900 و Yoga 710 سازگار نیست.

به گزارش کلیک، به نظر می رسد لنوو نتوانسته است عدم هماهنگی و سازگاری میان کامپیوترهای شخصی تولید این شرکت و سیستم عامل لینوکس را بر طرف کند. کاربران سیستم عامل لینوکس در خصوص عدم سازگاری و توانایی کامپیوترهای شخصی تولید شرکت لنوو از جمله Yoga 900  و Yoga 710 نگرانی های خود را ابراز کرده اند. به گفته این کاربران کامپیوترهای شخصی نام برده، قابلیت نصب و اجرای سیستم عامل لینوکس را ندارند. طبق نظر برخی از کارشناسان لنوو برای ساخت برخی از کامپیوترهای شخصی خود از درایو های Solid-State با حالت RAID استفاده می کند و به همین دلیل است که قادر به شناسایی و اجرای سیسم عامل لینوکس نیستند. متأسفانه این مسئله برای بسیاری از کاربران و طرفداران کامپیوترهای لنوو باعث نا امیدی و نگرانی است. از طرفی کمک های مرکز خدمات مشتریان لنوو نیز هنوز نتوانسته است  مشکل کاربران در خصوص نصب و اجرای لینوکس روی این کامپیوترها را حل کند. نکته قابل توجه دیگر، بسته بودن برخی از انجمن های لنوو است که در آن کاربران در خصوص این موضوع صحبت کرده اند. برخی از کارشناسان و متخصصان در شرکت لنوو دلیل عدم سازگاری Yoga 990 با سیستم عامل لینوکس را توافق نامه ای که این شرکت با مایکروسافت امضا کرده است بیان کرده اند و گفته اند به خاطر این توافق نامه، قابلیت نصب لینوکس روی این کامپیوترها مسدود شده است. اگر واقعا چنین موضوعی صحیح باشد، باید فاتحه نصب سیستم عامل هایی غیر از ویندوز روی این کامپیوترها را خواند و از طرفی باید شرکت لنوو قرارداد خود با شرکت مایکروسافت را به گونه ای تغییر دهد تا کاربران بتوانند حداقل یک پلت فرم به غیر از ویندوز روی این کامپیوترهای شخصی نصب کنند.

اما برخی از مسئولان شرکت لنوو مسدود بودن قابلیت نصب لینوکس روی کامپیوترهای شخصی تولید این شرکت را تکذیب کرده اند و ادعا کرده اند که کاربران می توانند بدون هیچ محدودیتی پلت فرم هایی غیر از ویندوز را روی این سیستم ها نصب و اجرا کنند. این شرکت دلیل ناسازگازی لینوکس و کامپیوترهای شخصی این شرکت را به دلیل بروز مشکل در به روزرسانی هسته سیستم عامل و درایوها بیان کرده است. به گفته این شرکت هسته سیستم عامل و درایوها در برخی از کامپیوترهای شخصی لنوو قادر به تشخیص پیکره بندی SSD RAID نیستند و به همین دلیل سیستم عامل لینوکس روی آن ها نمی نشیند. به همین دلیل این کامپیوترها برای کاربرانی که با نسخه های متنوعی از سیستم عامل لینوکس مثلاً اوبونتو کار می کنند، مناسب نیستند.

اما شرکت لنوو و همچنین مایکروسافت در پاسخ به سوالات مطرح شده از طرف کاربران در خصوص اثرات توافق نامه امضا شده میان این دو شرکت و سایر محدودیت های ایجاد شده احتمالی برای کاربران اظهار داشته اند که این توافق نامه هیچ محدودیتی برای کاربران ایجاد نکرده است.  همچنین شرکت لنوو در پاسخ سعی کرده است که به نکات مثبت و امکانات کامپیوترهای شخصی خط تولید Yoga اشاره کند. به گفته این شرکت کامپیوترهای شخصی سری Yoga قابلیت های مثبت و بسیار خوبی دارند. از جمله اینکه در ساخت این کامپیوترهای شخصی از درایوهای بسیار خاص، پیچیده و بی همتایی استفاده شده است که کنترل کاربر روی فضای ذخیره سازی را افزایش می دهد. اما از نظر بسیاری از متخصصان با وجود اینکه این قابلیت ها خاص و منحصر به فرد هستند اما هنوز مسئله اصلی یعنی عدم سازگاری با سیستم عامل لینوکس بر طرف نشده است و این موضوع برای بسیاری از کاربران کامپیوترهای شخصی لنوو مشکل آفرین و مایوس کننده خواهد بود.

اما در پاسخ به شکایت ها، لنوو تنها سعی کرده است که به ذکر نکات مثبت کامپیوترهای شخصی سری Yoga بپردازد مثلاً نکاتی مثل چرخش ۳۶۰ درجه صفحه نمایش در این کامپیوترهای شخصی، یا استفاده از تکنولوژی های به روز و منحصر به فرد استفاده شده در درایوها ؛ طراحی فوق باریک این کامپیوترها، استفاده از ویندوز ۱۰ منحصر به فرد در این کامپیوترها و دیگر امکانات. متأسفانه لنوو هیچ پاسخ صریح و روشنی در خصوص مشکل نصب و اجرای لینوکس روی این کامپیوترها هنوز منتشر نکرده است.

0 پسندیده شده
سمیه شماعی زاده
لیسانس کامپیوتر گرایش نرم افزار و لیسانس زبان انگلیسی و ارشد زبانشناسی رایانشی یا مهندسی پردازش زبان طبیعی هستم. عاشق دنیای کامپیوتر و یادگیری زبانهای جدید هستم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.