ناسا درباره فعالیت های عجیب سطح “اروپا” توضیح می دهد

ناسا اعلام کرده است که در دوشنبه آینده، یک کنفرانس مطبوعاتی را برای ارائه و معرفی اکتشافات جدید خود در مورد فعالیت های حیرت آور جدید بر روی سطح “اروپا”  برگزار خواهد کرد.
به گزارش کلیک، “اروپا” (Europa) یکی از قمر های بی شمار سیاره مشتری است و ناسا قرار است در این کنفرانس از شواهدی که اخیرا درباره وجود یک اقیانوس زیر سطحی بر روی این قمر یخ زده، اطلاعاتی به دست دهد.
نکته ای که اهمیت این قمر را چند برابر می کند، این است که قمر اروپا در واقع از اولین گزینه ها برای کشف زندگی “بیگانه” در سامانه خورشیدی است و همین موضوع، جذابیت این کنفرانس را صد چندان می کند. هر چند که تمرکز این کنفرانس بر روی بیگانگان نخواهد بود!
معمولا چیزهایی که ناسا به ما می گوید بسیار مبهم است اما شنیده ها حاکی از آن هستند که در این کنفرانس، ناسا قرار است تا یافته هایی را که از عکس های گرفته شده از سطح قمر اروپا توسط تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده است ارائه کند. همچنین یافته هایی را از وجود فعالیت هایی بر روی این قمر ارائه می دهد که ممکن است به وجود یک اقیانوس زیر سطحی بر روی قمر اروپا دلالت کند.
این یافته ها از آن جهت مهم هستند که تا کنون دانشمندان گمان می کردند که این قمر دارای اقیانوس های وسیع و نمکی در زیر پوسته خود است که البته بدون فرستادن یک کاوشگر به این قمر، تایید این نظریه ممکن نبود.
با این حال، اوایل این امسال دانشمندان ناسا محاسبه کردند که تعادل شیمیایی اقیانوس های زیر سطحی قمر اروپا، البته در صورت وجود، به طرزی باور نکردنی مشابه تعادل شیمیایی اقیانوس های موجود بر روی زمین خواهد بود. همچنین این دانشمندان پیشنهاد کردند که احتمالا مقدار کافی از هیدروژن و اکسیژن برای تشکیل زندگی در این اقیانوس ها وجود خواهد داشت.
اما چرا دانشمندان اینقدر مطمئن هستند که یک اقیانوس مایع زیر لایه های یخ زده پوسته این قمر که تقریبا ۵۰۰ میلیون مایل (معادل حدود ۸۰۵ میلیون کیلومتر) از خورشید فاصله دارد، قرار گرفته است؟
اول آن که، سطح قمر اروپا به طرز عجیبی هموار و صاف است و همچنین غبار های مشکوکی مشابه بخار آب روی این قمر به چشم می خورد که از سطح آن پرتاب می شوند. از طرفی دیگر، سال گذشته دانشمندان اعلام کردند که نوعی نمک دریایی روی بخشی هایی از این قمر را پوشانده است.
به طور معمول، مایعات در مناطق دورتر از خورشید یخ خواهند بست، اما پژوهشگران باور دارند که سیاره مشتری، آنچنان کشش جزر و مدی قدرتمندی بر روی قمر اروپای خود دارد که انرژی کافی برای مایع نگه داشتن آب را بر روی سطح آن تامین کند.
همچنین شواهدی وجود دارند مبنی بر این که این انرژی جزر و مدی منجر به بروز فعالیت های زمین شناختی بر روی قمر اروپا شده است که مشابه “ساختار صفحه ای زمین” یا Plate Tectonics ست. Plate Tectonics همان نظریه چند لایه ای بودن سطح زمین است. به عبارت دیگر نظریه ای زمین شناختی است که می گوید زمین از چندین صفحه عظیم تشکیل شده است که به طور مرتب در حال حرکت هستند و حرکت آن ها موجب بروز زلزله و به وجود آمدن کوه ها و غیره می شود. وجود حرکت هایی مشابه این، بر روی قمر اروپا می تواند باعث ایجاد دریچه های آبگرمایی (Hydrothermal) بر روی این قمر شود که منجر به شکل گیری حیات می شوند. این یافته، نخستین مدرک از وجود ساختار صفحه ای در جایی به جز کره زمین است.
بنابراین واضح است که چرا دانشمندان و علاقه مندان به دانش فضایی تا این حد مشتاق شنیدن خبرهای بیشتر درباره این اقیانوس پنهان فرضی هستند. در واقع، مشاهدات تلسکوپی پیشنهاد می کنند که قمر اروپا احتمالا دارای ذخیره آب مایع به اندازه دو تا سه برابر زمین است که رقمی باور نکردنی است!
این کنفرانس که گفته می شود تمامی یافته های ناسا را به اشتراک بگذارد، قرار است در روز دوشنبه آینده و در ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت محلی (حدود ساعت ۹:۳۰ شب در تهران) برگزار شده و تنها پوشش رادیویی داشته باشد!بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *