هکر چینی خودروی تسلا را از ۱۲ مایلی هک کرد

یکی از نگرانی های مهم کارشناسان در مورد خودرو های خودران ضعف های امنیتی و امکان هک شدن خودروست،فکر کنید خودروی شما هک شده و کنترل آن به دست یک هکر بیافتد،در این شرایط فقط باید بنشینید و چشم به جاده دعا بخوانید.به گزارش کلیک،شاید به خنده افتاده باشید اما باید بدانید که بحث فوق العاده جدی و مهم است،هیچ نفوذ امنیتی برای سرنشینان خطرناک تر از هک خودروی در حال حرکتشان نمی تواند باشد چون در صورت اراده هکر دفتر زندگی آنها فورا بسته خواهد شد.

هکر های به اصطلاح کلاه سفید چینی(هکر هایی که نیتشان بد نبوده و فقط به خاطر کمک به ارتقا سطح امنیتی نرم افزار ها اقدام به هک کردن می کنند)به تازگی ثابت کردند که سطح امنیت خودرو های تسلا وضعیت فوق العاده تاسف واری را داراست.

موسسه امنیتی Keen،که در حوزه هک و یافتن نقاط ضعف امنیتی سیستم های نرم افزاری فعالیت می کند به تازگی مطلبی و ویدئویی را منتشر کرد که در آن هکر های این موسسه به راحتی هر چه تمام تر توانستند کنترل خودروی Tesla Model S را در هر دو حالت پارک و در حال حرکت به دست بگیرند.

برخی از امکاناتی که هکر های چینی موفق به به دست گرفتن کنترل آنها شدند به لحاظ ایمنی ریسک بالایی برای به خطر افتادن جان سرنشینان خودرو نداشتند،برای مثال هکر های موسسه Keen توانستند تا کنترل صندلی برقی و برف پاک کن خودرو را تحت کنترل خود بگیرند که گرچه می تواند باعث ایجاد سانحه گردد اما با توجه به دیگر قسمت های تحت کنترل هکر از ریسک کمتری برخور دار هستند.

این موسسه موفق شد تا بدون نیاز به کلید قفل درهای خودرو را از راه دور باز نماید،علاوه بر این هکر ها موفق شدند تا از مسافت فوق العاده دوری کنترل سیستم ترمز خودرو را بدست بگیرند که در صورت سوء نیت هکر این ضعف امنیتی می تواند به قیمت جان سرنشینان خودرو تمام شود.

با اینکه کنترل اکثر سیستم های خودرو نیاز به حظور هکر در فاصله کمی از خودرو داشت اما کنترل سیستم ترمز خودرو از فاصله ۱۲ مایلی هک شد که برای شرکت آمریکایی تسلا واقعا تاسف بر انگیز است،خدا را شکر که موسسه امنیتی Keen نیت بدی از نفوذ امنیتی به این خودرو نداشته و سریعا حفره های امنیتی را به شرکت سازنده اطلاع داده است و در حال حاضر با شرکت تسلا برای ارتقا سطح امنیت مجازی این خودرو همکاری می کند،ولی فرض کنید هکر های مجرم و فرصت طلب زودتر از موسسه Keen به این مشکل پی می بردند،در این صورت ممکن بود شاهد یک تراژدی بزرگ از این شرکت آمریکایی باشیم که به راحتی می توانست به ضرر های چند میلیارد دلاری و افت شدید ارزش سهامش بیانجامد.

با اینکه خطر به خیر گذشته اما ویدئوی منتشر شده توسط موسسه امنیتی Keen به نگرانی های موجود کارشناسان صنعت خودرو دامن زده و ثابت می کند که خودرو های شرکت بزرگی چون تسلا هم بر خلاف تصور اکثریت کاربران امن نیست،با انتشار این ویدئو دپارتمان حمل و نقل و تردد جاده ای ایالات متحده بیشترین فشار را متحمل شد چرا که امنیت خودروی مذکور را برای ورود به جاده ها تایید کرده است.۲ دیدگاه

ا

چرا کل سیستم نرم افزاری خودران را آفلاین نمی کنند؟

  سینا اشتری

  این خودرو ها نیاز به اطلاع از آخرین وضعیت ترافیکی،جوی دارند،علاوه بر این خودرو به صورت پیوسته با سرور شرکت سازنده در تماس است.

دیدگاه ها:

 1. ا گفت:

  چرا کل سیستم نرم افزاری خودران را آفلاین نمی کنند؟

  1. سینا اشتری گفت:

   این خودرو ها نیاز به اطلاع از آخرین وضعیت ترافیکی،جوی دارند،علاوه بر این خودرو به صورت پیوسته با سرور شرکت سازنده در تماس است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *