چگونه متوجه شویم که حساب کاربری یاهوی ما هک شده است؟

|
۰ دیدگاه

گفته می شود که هک اخیر یاهو، بزرگ ترین و بد ترین هک تاریخ با بیش از ۵۰۰ میلیون قربانی است. یاهو به طور رسمی در روز سه شنبه این خبر را تایید و اعلام کرد که این اقدام توسط دولت حمایت مالی شده است.
به گزارش کلیک، این امکان وجود دارد تا بررسی کنید که آیا شما هم جزو قربانیان این هک بزرگ بوده اید یا نه. برای اطمینان از امنیت تان، یکی از اولین کارهایی که می توانید انجام دهید، این است که بررسی کنید که چه تعداد از مخاطبان تان قربانی این شکاف امنیتی شده اند.
با این که هک یاهو بزرگ ترین هک تاریخ نام گرفته است، اما هر ساله هک های عظیم دیگری اتفاق می افتند که شانس این که شما دچار دست کم یکی از آن ها شوید، اصلا کم نیست! این حقیقت وجود دارد که بسیاری از شرکت ها در اولین فرصت ممکن، سعی در اخطار دادن به کاربرانش در مورد این شکاف های امنیتی دارند. اما حتی گاهی خود شرکت ها تا ماه ها و یا حتی سال ها متوجه وجود این شکاف های امنیتی نمی شوند!
در زیر خواهیم دید که چگونه می توانیم متوجه شویم که آیا قربانی این هک، یا شکاف های امنیتی مشابه این مورد قرار گرفته ایم یا نه.
حساب کاربری یاهو
یاهو اعلام کرده است که در حال حاضر مشغول ارسال ایمیل به صاحبان حساب های کاربری هک شده است. پس حتما بررسی کنید که آیا چنین ایمیلی را دریافت کرده اید یا نه. اما بدانید که باید مراقب پیغام های مشکوکی که مشابه چنین پیغامی هستند هم باشید، مثل پیغام هایی که از شما می خواهند روی هر لینکی کلیک کنید.
در ضمن، اگر هیچ ایمیلی از سوی یاهو دریافت نکرده اید، هنوز عوض کردن رمز عبوری و فعال کردن تایید دو مرحله ای اقدام هوشمندانه ای محسوب می شود.
سایر حساب های کاربری

compressed-hkzx
یکی از بهترین روش ها برای بررسی تعداد زیادی از حساب های کاربری اصلی تان به طور همزمان، استفاده از وبسایت haveibeenpwned است. این وبسایت توسط “تونی هانت” (Tony Hunt) که یه پژوهشگر در این حوزه بوده و شکاف های داده ای را رهگیری می کند، اجرا و اداره می شود.
برای استفاده از این سایت، تمام آدرس های ایمیل را که به طور معمول از آن ها استفاده می کنید، درون سایت وارد کنید تا ببینید که کدام یک از این حساب های کاربری احتمال دارد که آلوده شده باشند. این وبسایت به شما می گوید که در صورت آلودگی حساب کاربری تان، این هک در چه زمانی اتفاق افتاده است و دقیقا کدام اطلاعات تحت تاثیر قرار گرفته اند.
همچنین می توانید برای قسمت هشدار های مربوط به آدرس ایمیل تان ثبت نام کنید تا بتوانید به محض آن که شکاف امنیتی جدیدی پیدا شد، از وجود آن با خبر شوید.
با این که ممکن است هنوز منابع دیگری برای رهگیری اطلاعات شخصی در اینترنت وجود داشته باشد، وبسایت هانت یکی از بهترین و گسترده ترین وبسایت ها از این نوع است. پس سر زدن به این وبسایت و وارد کردن آدرس های ایمیلتان فکر بدی به نظر نمی رسد.

2 پسندیده شده
فروزان طاهری
اگر بخوام یه نامه از زندگیم بنویسم، خیلی کوتاهش میشه پر ماجرا و عالی و به سرعت رو به بالا، اونقدر که یه وقتا ترس برم میداره! شانس اینو داشتم که از دانشگاه تهران مهندسیم رو بگیرم ولی اگه شما این شانس رو نداشتین بهتون میگم چیز چندانی رو از دست ندادین! می نویسم، تدریس می کنم، برای چندتا وبسایت داخلی و بین المللی تولید محتوا می کنم، ترجمه می کنم و یادم می مونه لبخند بزنم!
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.