آخرین عکس ها از سطح مریخ: صخره هایی دقیقا مشابه زمین

در عکس های جدید که به تازگی توسط کاوشگر “کیوریوسیتی” ناسا از سطح صخره های سنگی مریخ گرفته شده اند، مریخ به شدت شبیه زمین به نظر می رسد و این موضوعی است که اغلب کارشناسان را به تعجب واداشته است.
به گزارش کلیک، کاوشگر “کیوریوسیتی” مریخ (Mars’ Curiosity Rover) ناسا طی چهار سال گذشته، مشغول عکس برداری از سطح مریخ بوده است و تا به حال تعدادی از عجیب ترین و جالب ترین عکس هایی را که از این سیاره داریم، این کاوشگر به زمین ارسال کرده است. این عکس های جدید که از ناحیه “موری باتس” (Murray buttes) در قسمت پایینی “ماونت شارپ” (Mount Sharp) گرفته شده اند، در نگاه اول به شدت شبیه زمین به نظر می رسند.

 

۲۲۲۲
این عکس ها نشان دهنده بقایای صخره های سنگی باستانی مریخ هستند که همزمان با شکل گیری لایه های ماسه ای توسط باد، و بعد از شکل گیری ماونت شارپ ایجاد شده اند. مانند زمین، صخره های سطح مریخ نشان دهنده خاصیت لایه ای بودن سنگ های ماسه ای هستند با  این تفاوت که این عکس ها همچنین نشان دهنده پدیده ای هستند که “لایه بندی متقاطع” (Cross-Bedding) نامیده می شود. لایه بندی متقاطع نوعی لایه بندی است که در زمان نهشته شدن اولیه خود، به صورت مورب قرارگرفته است. این لایه بندی در اثر جریان های متغیر با عملکرد موج یا باد مثل حرکت تلماسه ها به وجود می آید.  بر اساس گفته ناسا، این ویژگی ها می توانند توضیح دهند که این سنگ ماسه ها در ابتدا چگونه شروع به شکل گیری کرده اند.
آشوین واساوادا از دانشمندان پروژه کیوریوسیتی چنین گفت: مطالعه عکس های گرفته شده از این صخره های سنگ ماسه ای، به ما امکان درک بهتر از ماسه های باستانی که عامل شکل گیری این صخره های بوده اند را داده است . به علاوه این که با مطالعه این عکس ها، می توانیم تغییرات شیمیایی توسط آب های زیر زمینی را نیز رصد کنیم و همچنین درک کنیم که این سنگ ها چگونه دفن شده و یا بیرون آمده و فرسایش یافته اند تا جایی که سطح مریخ را به شکل امروزی در بیاورند.
۱۱۱۱
ماموریت کیوریوسیتی در مریخ چه بوده است؟
این عکس ها در واقع در پایان سفر تحقیقاتی کاوشگر کیوریوسیتی به “موری باتس” گرفته شده اند و در دنباله کاوش های این کاوشگر در راستای تخمین احتمال وجود موجود زنده در دریاچه های باستانی مریخ بوده اند. ما برخی از بهترین عکس های گرفته شده توسط کیوریوسیتی را از این منطقه کنار هم قرار داده ایم و ناسا اعلام کرده است که به زودی تابلوهایی را در ابعاد بسیار بزرگ و به صورت رنگی از سایر عکس های این مجموعه نیز منتشر خواهد کرد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *