چگونه گوشی اندروید را در فضای Safe mode اجرا کنیم؟

با اجرای محیط  Safe Mode  گوشی اندرویدتان، نرم افزار های معیوب و بد افزار ها را پیدا کنید و از مشکلاتی مثل کاهش سرعت و مصرف بالای شارژ و غیره خلاص شوید.

کلیک- وقتی یک گوشی اندروید می خرید، قبل از اینکه بازی های مختلف در گوشی بریزید و نرم افزاری نصب کنید می بینید که چقدر تند و سریع و روان کار می کند و هیچ عیب و نقصی در آن پیدا نمی کنید. اما این اول کار است. چون بعد از نصب نرم افزار های متعدد و بازی ها متوجه می شوید که نه تنها خبری از آن سرعت اولیه در گوشی اندروید تان نیست بلکه به یک سری مشکلات مثل  ریستارت شدن گوشی هنگام اجرای نرم افزار، کند شدن، مشکل شارژ شدن و یا مصرف سریع شارژ گوشی نیز دچار شده. به نظرتان چه اتفاقی برای تلفن همراهتان افتاده است؟

یکی از دلایل این مشکلات می تواند وجود یک نرم افزار معیوب و یا یک بد افزار باشد. اما کدام نرم افزار؟

برای اینکه تشخیص بدهید کدام نرم افزار مشکل دارد و یا اینکه مشکل گوشی شما اصلا نرم افزاری است یا نه باید گوشی خود را در حالت Safe Mode راه اندازی کنید. در این حالت فقط نرم افزارهای پیش فرض کارخانه ای گوشی اجرا می شوند و نرم افزار هایی که شما نصب کرده اید غیر فعال می شوند. اگر در حالت safe mode مشکل گوشی خود را نشان نداد به این معنی است که مشکل گوشی شما نرم افزاری است و باید آن را پیدا کرده و پاک کنید. اما اگر مشکل رفع نشد باید به دنبال مشکلات سخت افزاری باشید!

 راه اندازی اندروید در محیط Safe Mode

برای ریبوت اندروید ۴٫۱ یا بالاتر در محیط safe mode کافیست که دکمه پاور دستگاه را فشار داده و نگه دارید تا منوی پاور اندروید نمایش داده شود.

در مرحله بعد گزینه Power Off را لمس کرده و انگشت تان را نگه دارید.

اجرای safe mode گوشی اندروید

در این موقع پیغامی به شما داده می شود. این پیغام از شما می پرسد که آیا مایل به راه اندازی مجدد آندروید در حالت Safe Mode هستید یا خیر؟ با انتخاب گزینه OK این عملیات را تایید کنید.

اجرای safe mode گوشی اندروید

و اما اگر گوشی تان از نسخه های قدیمی تر اندروید است به صورت زیر عمل کنید:

اول تلفن همراه خود را خاموش کنید. بعد دستگاه را روش کرده و منتظر باشید تا لوگوی شرکت سازنده نمایش داده شود. در این هنگام دکمه های کم و زیاد کردن صدا را با هم فشار دهید. این دو دکمه را نگه دارید تا موقعی که عبارت Safe Mode در گوشه پایین و سمت چپ صفحه نمایش ظاهر شود.

اجرای safe mode گوشی اندروید

عیب یابی در حالت Safe Mode

در حالت Safe Mode شما تنها به اپلیکیشن هایی دسترسی خواهید داشت که به صورت پیش فرض و از طرف کارخانه سازنده روی دستگاه شما نصب شده اند و سایر اپلیکیشن هایی که خودتان شخصا آنها را نصب کرده اید غیر فعال هستند. همچنین سایر ویجت هایی که روی صفحه نمایش قرار داده بودید نمایش داده نمی شوند.

بعد از این با دستگاه خود به صورت عادی شروع به کار کنید. اگر در این موقع با مشکلاتی مثل هنگ کردن، ریبوت شدن ناگهانی و یا کاهش عمر باتری مواجه نشدید باید بدانید که اپلیکیشن های نصب شده روی گوشی، این اختلال را بوجود آورده اند.

وقتی همه اپلیکیشن ها غیر فعال هستند، می توانید هر کدام را که خواستید به صورت عادی حذف کنید. مثل اپلیکیشن هایی که به صورت غیر عادی از منابع سیستمی دستگاه مثل پردازنده، رم و یا اینترنت استفاده می کنند.

برای حذف یک اپلیکیشن باید وارد منوی Settings شده و زیر منوی Apps را انتخاب کنید. سپس اپلیکیشن مورد نظر را از لیست پیدا کرده و وارد آن شود. برای اینکه آن اپلیکیشن مزاحم حذف نشود باید روی دکمه Uninstall ضربه بزنید.

اجرای safe mode گوشی اندروید

بعد از حذف اپلیکیشن های مشکوک می توانید هر اپلیکیشن را یک به یک نصب کرده و عملکرد دستگاه را بررسی کنید. با این اقدام اپلیکیشن مشکل دار قطعا خودش را نشان می دهد.

اما اگر اوضاع بدتر از این هاست، احتمال نیاز به یک اقدام جدی تر دارید. مثل اینکه تنظیمات دستگاه را به حالت پیش فرض کارخانه سازنده برگردانید. توجه داشته باشید که با این کار، تمامی اطلاعات موجود در دستگاه شما پاکسازی خواهند شد. حتی تمامی اپلیکیشن هایی که به آن ها نیاز دارید. پس قبل از این کار از همه اطلاعات مهم خود پشتیبان بگیرید.

برای بازگردانی دستگاه به تنظیمات پیش فرض کارخانه، وارد منوی Settings شده و از قسمت Backup & reset گزینه Factory data reset را انتخاب کنید. سپس راهنمای مربوطه نمایش داده می شود و می توانید دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازگردانی کنید.

اجرای safe mode گوشی اندروید

نکته: برای خروج از حالت Safe Mode نیازی به کار خاصی نیست. فقط باید گوشی را به صورت عادی خاموش کرده و سپس روشن کنید. باز هم تمامی اپلیکیشن ها به صورت عادی بارگزاری شده و در دسترس قرار می گیرند.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *