نسل جدید خودروها با تولید مشترک نیسان و رنو

خودروهای هوشمند از جمله خودروهایی هستند که در سال های اخیر مورد توجه کاربران و شرکت های خودرو سازی قرار گرفته اند. از جمله شرکت هایی که تمایل زیادی جهت تولید و بالا بردن قابلیت های خودروهای هوشمند و متصل به اینترنت دارند، خودروسازان رنو ونیسان هستند.

به گزارش کلیک، خودروسازان رنو و نیسان در کنفرانس سال ۲۰۱۶ مایکروسافت با نام ایگنیت همکاری خود را با شرکت مایکروسافت، طراح و تولید کننده ویندوز ۱۰ برای تولید نسل جدیدی از سرویس های متصل به اینترنت در اتومبیل ها اعلام کرده اند. این سرویس ها به پلت فرم محاسبات و ذخیره سازی ابری ساخت مایکروسافت با نام آزوره مجهز شده اند. این دو شرکت خودرو ساز همیشه در تلاش برای یافتن راهی برای ایجاد و برقراری ارتباط مشتریان با شبکه جهانی وب و شبکه های اجتماعی در اتومبیل هستند.

بر اساس اعلان رسمی این دو شرکت، این اپلیکیشن که حاصل همکاری شرکت های رنو، نیسان و مایکروسافت است شامل قابلیت های پیشرفته ای از جمله هدایت پیشرفته خودروف پیش بینی مسیرف کنترل خودرو، به روزرسانی های نرم افزاری و سایر قابلیت ها است. هدف از طراحی و تولید این پلت فرم و یا به عبارتی اپلیکیشن ساده سازی و بهبود رابطه انسان و خودرو با استفاده از قابلیت هایی مثل تشخیص خودکار مسیر و دسترسی از راه دور به خودرو و اطلاعات آن است.

به گفته جین فیلیپ کورتوآ، مدیر بخش فروش جهانی مایکروسافت، اگرچه این تکنولوژی هنوز در ابتدای راه است و مسیر زیادی برای رسیدن به نتیجه بسیار مطلوب و مورد نظر شرکت های خودرو سازی باید طی شود، اما صنایع خودرو سازی و همچنین صنایع وابسته به آن به آینده بسیار خوش بین هستند. کورتوآ اشاره کرده است که هدف از شراکت میان مایکروسافت و شرکتهای خودروی سازی نیسان و رنو، افزایش سرعت گسترش و بهبود استراتژی استفاده از فناوری ابری سازی و فراهم آوردن امکانات و قابلیت های ویژه برای مشتریان خودروهای این دو شرکت است.

بنابر اظهار نظر نیسان دلیل انتخاب پلت فرم آزوره محصول شرکت مایکروسافت توسط شرکت های رنو و نیسان، پشتیبانی این پلت فرم توسط سیستم عامل های مختلف است. از دیگر قابلیت های جالب و کاربردی این پلت فرم پشتیبانی از چند زبان برنامه نویسی و ابزارهای مختلف به همراه مقیاس پذیری مناسب آن است که همین امر باعث می شود که کاربران و مشتریان از همه طیف ها و با هر سلیقه ای را به خود جلب کند. این شرکت همچنین خاطر نشان کرده است که امنیت این پلت فرم بسیار بالا است و تحت پشتیبانی تعهد نامه انطباق شرکت مایکروسافت قرار دارد.

به کمک پلت فرم آزوره، رانندگان قادر خواهند بود تا تنظیمات مطابق با سلیقه خود را روی این پلت فرم انجام داده و آن را با استفاده از فناوری ابری سازی که یکی از جدیدترین و به روزترین فناوری ها در زمینه ذخیره و بازیابی اطلاعات است، نگهداری و ذخیره کنند. این مسئله به این معنی است که این تنظیمات و شخصی سازی می تواند از یک خودرو به خودرو دیگر قابل انتقال باشد و از طرفی می تواند تنها برای یک خودرو مشخص قابل استفاده باشد همان طور که یکسری از نظیمات روی پلت فرم های مختلف وجود دارد که تنها می تواند برای یک کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ در دسترس باشد. از جمله مزایای این قابلیت رانندگی بر اساس سلیقه و مهارت های فردی هر راننده است.

از دیگر نکات جالب استفاده از پلت فرم آزوره مایکروسافت تبدیل عمل رانندگی به یک عمل مولد و پر فایده است. در واقع بر اساس این پلت فرم می توان از مزایای تکنولوژی دیجیتال چه در خانه، چه در محل کار و چه در خودرو یا اتومبیل استفاده کرد. از طرفی استفاده از این پلت فرم در خودرو و هنگام رانندگی باعث می شود تا رانندگان از تلفن های هوشمند خود حین رانندگی کمتر استفاده کنندو از طرفی تمام تمرکز خود را روی جاده و مسیری که در آن حرکت می کنند، بگذارند. در واقع به غیر از اینکه کاربران می توانند بدون احتیاج به گوشی تماسهای دریافتی خود را پاسخ گو باشند، حتی کامنتها و استتوس های فیس بوک خود را نیز می توانند به صورت صوتی و تنها با صحبت کردن به روزراسنی کنند. همچنین از طریق این پلت فرم می توانند به صورت صوتی به محتوای صفحات خود شبکه های جازی از جمله توییتر، اینستاگرام و غیره دسترسی داشته باشند.

نیسان در ادامه اشاره کرده است که از این پلت نصب شده بر روی خودرو می توانند برای پرداختهای الکترونیک پارکینگ و غیره نیز استفاده کنند. از طرفی راننده و سرنشنان می توانند همانطور که در حال پارک کردن خودرو در پارکینگ هستند به سامانه های خرید و فروش آن لاین از جمله سامانه های خرید بلیط اینترنتی نیز دسترسی داشته باشند و بلیط سفر خود را خریداری و یا رزرو نمایند. از طرفی در صورت سفر و قرار دادن خودرو در پارکینگ فرودگاهف راننده می تواند در هر زمان و هر مکان از سفر که باشد از اوضاع و احوال خودرو خود و محل قرار گیری آن با خبر باشد و ان را بررسی و کنترل کند. در واقع از مهمترین مزایا و قابلیت های این پلت فرم مشاهدهف کنترل و بررسی خودرو و وسیله نقیه از طریق تلفن همراه هوشمند، لپ تاپ و سایر دستگاه ها است.

همچنین در صورتی که صاحب اتومبیل، خودرو خود را در اختیار دوست یا فرد دیگری قرار دهد، می تواند هدایت خود رو به دست آن فرد بسپارد بدون آنکه سوییچ خود را در اختیار وی قرار دهد. در واقع  می توان از اپلیکیشن های سیار نیز برای یافتن خودرو یا قفل کردن خودرو و غیره استفاده کرد. از آزوره مایکروسافت، صاحبان خودرو می توانند از آزوره برای تعیین مکان خودرو و همچنین قفل نمودن آن در صورت دزدیده شدن، استفاده کنند.

به مدد و کمک این همکاری، خودروهایی که از پلت فرم آزوره بر روی آن ها استفاده می شود هوشمند تر شده و از طرفی قابلیت هایی در اختیار رانندگان قرار می دهند که مطایق با سلیقه، عادات و مهارت های آن ها است. خودرو سازان می توانند بر اساس سلیقه و آنچه مشتریان آن ها بیشتر به آن علاقه مند هستند قابلیت های اضافی دیگری نیز از طریق این پلت فرم در اختیار کاربران قرار دهند. تمام این قابلیت ها و امکانات اضافی می تواند با استفاده از پلت فرم آزوره و از طریق فناوری ابری سازی ذخیره و مورد استفاده قرار گیرد.

مایکروسافت پلت فرم آزوره را در ماه فوریه سال ۲۰۱۶ یعنی اواسط بهمن ماه سال ۱۳۹۴ شمسی معرفی و به بازار عرضه کرده و از طریق این پلت فرم حدود ۶۰۰ سرویس و داده های آن ها را در اختیار کاربران قرار داده است و از این سرویس ها جهت ذخیره سازی، مدیریت، محاسباتف یادگیری ماشینی، بازی سازی و غیره استفاده شده است.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *