تماشای مبارزه سیستم ایمنی بدن با ویروس آنفلوانزا به صورت زنده

|
۰ دیدگاه

بالاخره امکان تماشای مبارزه سیستم ایمنی با ویروس آنفلوانزا به صورت زنده  فراهم شد. این امکان می تواند منجر به یافتن روش های درمانی بهتر برای بسیاری از بیماری های سخت ویروسی شود.

به گزارش کلیک، از آن جا که رهگیری خود ویروس ها بسیار سخت و پیچیده است، تا این تاریخ زیست شناسان برای مطالعه و بررسی روند پیشرفت ویروس از روش ها و ابزارهای غیر مستقیم مثل مطالعه رفتار آنتی بادی ها استفاده کنند. اما امروز پژوهشگران اعلام کرده اند که راهی برای دنبال کردن پیشروی یک ویروس به صورت زنده پیدا کرده اند.

با استفاده از روش میکروسکوپی با فوتون های چندگانه و لیزر فلوروسنت، این گروه تحقیقاتی موفق شد تا ویروس آنفلوانزا را در یک نای یک موش (که به دلیل شفافیت بافت اجازه ثبت تصاویر را ممکن می کرد) پایش کند. این موش عمدا به بیماری مبتلا شده و وسیستم ایمنی بدن آن فعال شده بود.

همان طور که احتمالا توانسته اید حدس بزنید، این بیماری چیزی شبیه یک جنگ کوچک در بدن به راه انداخت و سلول های T سیستم ایمنی مدت زمانی طول کشید تا نسبت به بیماری پاسخ دهند. این مدت زمان برای موش های تحت آزمایش حدود ۵ روز بعد از ورود ویروس بود. این سلول های امنیتی به محض رسیدن به ویروس ها، به شدت بی رحمانه عمل کرده و تا روز هفتم ضعیف تر شد ولی تمام سلول های آلوده را کشتند.

جالب تر آن که سلول های T سیستم امنیتی برای چند روز بیشتر هم در اطراف محل مبارزه باقی ماندند تا در صورت بروز هر نوع تهدید جدید بتوانند در لحظه واکنش نشان دهند. این موضوع  پیش تر هم قابل انتظار بود اما به ندرت در عمل دیده شده بود.

این مطالعه زنده، درس های زیادی به دانشمندان داد. اول این که یک دوز پایین از ویروس ها الزاما باعث نمی شود تا تعداد کمتری از سلول های T اقدام به عمل کنند. به عبارت دیگر، پایین بودن دوز ویروسی، الزاما ارتباطی به تعداد سلول های T آزاد شده ندارد. دلیل این نکته این است که ویروس ها می توانند بر روی پاسخ دهی سیستم ایمنی تاثیر بگذارند اما نمی توانند میزان آن را تعیین کنند.

احتمالا در آینده نتایج بیشتری از این آزمایش خواهیم دید. داده های به دست آمده از پایش به صورت زنده کمک بزرگی به پیدا کردن روش های درمانی موثر تر در درمان ویروس، نشانه گیری سریع تر و پاسخ دهی قدرتمند تر سیستم ایمنی بدن خواهند کرد تا دیگر محبور نباشید مدت ها با یک آنفلوانزا دست به گریبان باشید.

2 پسندیده شده
فروزان طاهری
اگر بخوام یه نامه از زندگیم بنویسم، خیلی کوتاهش میشه پر ماجرا و عالی و به سرعت رو به بالا، اونقدر که یه وقتا ترس برم میداره! شانس اینو داشتم که از دانشگاه تهران مهندسیم رو بگیرم ولی اگه شما این شانس رو نداشتین بهتون میگم چیز چندانی رو از دست ندادین! می نویسم، تدریس می کنم، برای چندتا وبسایت داخلی و بین المللی تولید محتوا می کنم، ترجمه می کنم و یادم می مونه لبخند بزنم!
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.